یاداشتی از حجت الاسلام کرمی :

زکات به عنوان یکی از واجبات دینی باعث تزکیه نفس و تألیف قلوب می شود.به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، حجت الاسلام مختار کرمی، مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان در یادداشتی به جایگاه و نقش آموزه مهم دینی زکات پرداخته است.

متن یادداشت به قرار زیر است:

بی تردید زکات یکی ازمهم ترین مسائل دینی و از جمله آموزه های  مهم اسلامی به شمار می رود که از آن به عنوان پایه های دین یاد می شود. همه ما به عنوان کسی که مسلمان هستیم و خود را پیرو سنت گرانقدر نبی مکرم اسلام می دانیم بابد توجه وییژه به این فریضه بزرگ الهی داشته باشیم.

 

اهمیت زکات چنان است که بر اساس دستورات قرآن کریم هنگامی که صالحان و شایستگان به حکومت می رسند بعد از امر به اقامه نماز، اولین برنامه آن ها مسأله پرداخت زکات و امر به معروف و نهی از منکر است.

موضوع زکات در دین مبین اسلام آنقدر مورد تاکید قرار گرفته است که حتی در برخی از روایات از آن به عنوان تمیز مرز کفر و ایمان نام می برند. این نکته بسیار قابل تأملی است که مسلمانان باید از آن غفلت نورزند.

نکته دیگر که قابل توجه است این است که مساله زکات علاوه بر یک موضوع اعتقادی، موضوع اقتصادی هم می باشد و از این جهت هم می توان در جهت رونق اقتصادی جامعه نیز بهره برد.

زکات را می توان به عنوان عاملی در جهت تزکیه نفس و تألیف قلوب مورد نظر قرار داد چراکه پیامبر گرامی اسلام فرمود: «الزکاه تذهب الذنوب»؛ پرداخت زکات باعث آمرزش گناهان، و انسان را از آلودگی مبرا و پاک می نماید.

 

 

 

 بخش یادداشت مدیران تبیان کردستان