گردهمايي روحانيون و مبلغين كردستاني با محوريت آگاهي بخشي و اطلاع رساني درخصوص مصرف بهينه منابع آب و در راستاي تفاهم نامه منعقد شده، در سالن اجتماعات اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان برگزار شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان ظهر امروز در گردهمایی روحانیون استان کردستان که با محوریت اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگسازی در زمینه مصرف بهینه آب نیازمند تبلیغ روحانیون، ماموستاها و طلاب است.

حجت‌الاسلام مختار کرمی گفت: یک مشکل اساسی که در کشور ما وجود دارد کمبود منابع آبی است و با توجه به اهمیت وجود آب در زندگی انسان‌ها باید در راستای فرهنگسازی مصرف بهینه این نهمت الهی تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه سه درصد منایع آبی جهان قابل شرب است، بیان کرد: کشور ایران از لحاظ منایع آبی در وضعیت مناسبی نیست و متاسفانه با کمبود آب مواجه است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات جامعه از طریق کارهای فرهنگی حل می‌شود و می‌توان با انجام فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگسازی درست برای رفع مشکل کم‌آبی کشور نیز چاره‌ای اندیشید.


مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: تنها شعار دادن نمی‌تواند ملاک پیشبرد اهداف شود بلکه برای دستیابی به اهداف نیازمند اقدام و عمل هستیم و در سال‌جاری که با عنوان اقدام و عمل نامگذاری شده شرکت آب منطقه‌ای استان پس از مبادله تفاهم‌نامه‌ای با تبلیغات اسلامی کردستان این گردهمایی را در راستای فرهنگسازی در زمینه مصرف بهینه آب برگزار کرده و اقدامات موثری در این راستا در دستورکار قرار داده است.

حجت‌الاسلام کرمی بیان کرد: برای موفقیت در خصوص مصرف بهینه آب نیازمند حمایت و همراهی روحانیون، مبلغین و ماموستاها و همچنین اساتید گفتمان‌های دینی استان هستیم و لازم است این عزیزان با آگاه‌سازی مردم در زمینه چگونگی مصرف آب آنها را از کمبود منابع آبی کشور روشن سازند.

وی با اشاره به اینکه در احادیث و روایات و قرآن کریم نیز به اهمیت آب اشاره شده است، اضافه کرد: آب نهمتی الهی و مایه حیات است و به عنوان نخستین آفریده خداوند در سطح زمین باید درست و بهینه مصرف شود.

وی گفت: سزاوار نیست این مایه حیاتی را هدر دهیم و آینده را دچار مشکل کنیم بلکه رسالت همه ما این است که در مصرف این نعمت خدادادی نهایت تلاش خود را بکار ببریم و با مصرف درست کشور را از معضل کم آبی نجات دهیم.

معاون حفظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان کردستان نیز در این گردهمایی گفت: اگر بخواهیم تمدن را حفظ کنیم باید بقای آب حفظ و حراست شود چرا که آب شاه‌بیت انجام فعالیت‌های خدماتی، صنعتی، کشاورزی و غیره است.

آرش آریانژاد اظهار کرد: بدون وجود آب هیچ چیزی به وجود نخواهد آمد و این بیانگر اهمیت این نعمت الهی است که باید قدر آن را دانست.

وی با اشاره به اینکه  در سنوات گذشته مدیران چندان به حفاظت از آب اهتمام نداشتند اما در چند سال اخیر به ویزه در پانزدهمین جلسه شورای آب تصمیماتی در این راستا گرفته شد تا به حفاظت از آب‌های زیرزمینی کمک شود.

وی خاطرنشان کرد: معتقدم هرجا که فرهنگ وارد شود و با مباحث دینی و مذهبی آمیخته شود نتیجه مطلوبی برجا خواهد گذاشت و براین اساس وزارت نیرو با سازمان تبلیغات اسلامی تفاهم‌نامه‌ای همکاری منعقد کردند که این تفاهم نامه در کردستان نیز به عنوان سومین استان کشور بین شرکت آب منطقه‌ای و تبلیغات اسلامی استان مبادله شد.


معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان بیان کرد: کمک روحانیون و ماموستاهای استان قطعا در حفاظت از آب و مصرف بهینه آن تاثیر گذار است چرا که روحانیون با استفاده از آموزه‌های دینی و مطرح کردن مباحثی در خصوص آب بهتر می‌توانند به حفظ این مایه حیاتی کمک کنند.

آریانژاد یادآور شد: این گردهمایی امروز به منظور استفاده از ظرفیت روحانیون استان در راستای مصرف بهینه آب تشکیل شده و امیدواریم با استفاده از این ظرفیت بتوانیم مردم را نسبت به مصرف درست آب آگاه کنیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم بعد از پایان دوره دو ساله‌ای که برای تجدید آب زیرزمینی در کشور ترسیم شده مباحث فرهنگی بتواند تاثیرات خود را برجای بگذارد.

وی گفت: هر کدام از ما به عنوان مسلمان ملکف هستیم در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و خدماتی به مصرف درست آب کمک کنیم و مردم را نیز از این مهم مطلع سازیم.

دبیر شورای فرهنگی صنعت آب و برق کردستان نیز در سخنانی گفت: توجه به آموزه‌های دینی و بیان آن برای مردم می‌تواند مردم را از استفاده درست نعمات الهی آگاه کند.

حجت‌الاسلام ابراهیم بهرامی اظهار کرد:‌ خداوند فرموده آب به اندازه نیاز مردم نازل شده و باید درک کرد که آب تنها نعمتی است که نمی‌تواند هیچ جایگزینی داشته باشد.

وی افزود: امروزه شاهد کاهش آب‌های زیرزمینی و کاهش نزولات و بارندگی‌ها هستیم و این می‌تواند کشور را از لحاظ کمبود منابع آبی دچار مشکل کند بنابراین نیاز به ارائه راهکار و تلاش مردم برای مصرف درست آب است.


وی بیان کرد: در چند سال اخی ایران با مشکل خشکسالی دست و پنجه نرم کرده است و علیرغم نیاز بیشتر مردم به آب و توسعه صنایع و کشاورزی لازم است مصرف آب بهینه و به اندازه شود تا دچار مشکل نشویم.

دبیر شورای فرهنگی صنعت آب و برق کردستان یادآور شد: مبلغین و روحانیون می‌توانند با تبلیغ در این حوزه مردم را در زمینه مصرف درست آب آگاه کنند چرا که فرهنگسازی در این زمینه از معروفات است و امر به معروف یکی از فرایض الهی محسوب می‌شود.

 حجت‌الاسلام بهرامی اضافه کرد: مبلغین همواره امینان خداوند و معتمدان مردم در جامعه هستند و بهتر می‌توانند مردم را در این زمینه هدایت کنند.

وی نخستین وظیفه مبلغ را تبلیغ ارزش‌های دینی برشمرد و گفت: خداوند در قرآن کریم از آب یاد کرده و باید به مردم منتقل کرد که همواره شکرگذار نعمات پروردگار باشند و از آن درست استفاده کنند.

وی استفاده از نعمات الهی در جای خودش، استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین، تغییر شیوه کشاورزی و طلب مغفرت از پروردگار برای افزایش باران را از راهکارهای اساسی برای مصرف آب برشمرد و خواستار توجه به این موارد شد.

اسماعیل غلامی مدير طرح احياء و تعادل بخشي منابع آب زيرزميني شركت آب منطقه اي استان كردستان نیز در این گردهمایی به ارائه مباحثی در خصوص اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی که از سال 93 د وزارت نیرو مصوب شده پرداخت و گفت: این طرح از پروژه‌های مهم شرکت آب منطقه‌ای استان به شمار می‌رود.


وی بیان کرد: 54 درصد پتانسیل‌ آبهای سطحی جزو حوزه‌های آبریز مرزی و 46 درصد مربوط به حوزه‌های آبریز داخلی است.

وی در خصوص بیلان منابع آب دراز مدت استان کردستان در مقایسه با کشور اظهار کرد: 3.1 درصد از بارندگی کشور در استان کردستان انجام می‌گیرد.

غلامی خاطرنشان کرد: در سال 93 باتوجه به بحران آب در کشور مسئولان پروژه‌هایی را برای منابع آب زیرزمینی در نظر گرفتند که 370 محدوده در راستای این طرح در نظر گرفته شد.
*انتهای خبر*