پنج نکته الگویی از سیره حضرت فاطمه معصومه سلام علیها

 

1- علاقه و تبعیت از خانواده

از صفات پسندیده و نیکوی این بانوی عظیم الشأن، علاقه و دوستی زایدالوصفی است که ایشان نسبت به خانواده، پدر و مادر و به خصوص به برادر محبوبشان امام رضا(ع) داشتند. ایشان ده ساله بودند که پدر بزرگوارشان در زندان هارون الرشید به شهادت رسید و از آن به بعد در آغوش پرمهر امامت و ولایت تربیت یافتند.

2- یک دانشمند واقعی

از مشخصات بارز این الگوی به تمام معنا، علم و دانش ایشان بود. در تاریخ برای اثبات این موضوع روایات متعددی آمده است: زمانی جمعی از شیعیان برای دریافت پرسش های خود به مدینه وارد شدند تا به محضر امام موسی کاظم(ع) برسند. وقتی به منزل آن حضرت رسیدند، باخبر شدند که آن بزرگوار در مسافرت هستند. ناگزیر سؤالات را نوشتند و به خانواده امام سپردند تا در سفر بعدی پاسخ ها را دریافت کنند. چند روز بعد که برای خداحافظی به در خانه امام آمدند، دیدند حضرت معصومه(س) پاسخ سؤالات را نوشته و آماده نموده است. شادمان جواب ها را گرفتند. هنگام مراجعت، امام کاظم(ع) را دیدند و ماجرا را تعریف کردند. امام پاسخ های حضرت معصومه را خواندند و به تمجید از آن حضرت فرمودند: پدرش به فدایش باد.

3- شجاعت در دفاع از اسلام

حضرت معصومه(س) محدثه و امینی برای پدرشان محسوب می شدند. احادیثی از قول ایشان به ما رسیده است از جمله: حدیث منزلت، حدیثی که قسمتی از معراج پیامبر را بیان می کند. حدیثی در حالات تولد امام حسین(ع) و احادیث دیگری که همه در وصف بزرگان اسلام است. این امر نشانگر شجاعت و جرأت این شیرزن است. با وجود خفقان حاکم در زمان هارون، که نقل احادیث ممنوع بود، ایشان در همه حال از اسلام واقعی دفاع کردند و تا آنجا که توانستند پیام ولایت را به گوش مسلمانان رساندند. این درسی برای دختران ماست که همیشه و همه حال در فکر احیاء اسلام باشند.

4- حجاب و عفاف

 حضرت فاطمه معصومه(س) در تمام زندگانی خود مظهر یک بانوی مسلمان به تمام معنا بود. رفتار و کردار او حتی تا واپسین روزهای عمر مبارک شان یادآور حجب و حیا و عفت مادران مومنین و فاطمه زهرا(سلام علیهما) بود. شخصیت ایشان نه تنها در زمان حیات شان برای زنان و دختران روزگار خود الگو و اسوه ای بود بلکه پس از گذشت قرنها نیز برای دختران و زنان امروز هم الگویی مناسب هستند و رفتار و کردارشان نمونه ای والا است از درسهای معرفتی و رفتاری یک زن مسلمان.

5- عبودیت خداوند

درس دیگری که دختران ما می توانند از این بانوی ارجمند بگیرند این است که ایشان خود با تلاش و پشتکار خویش به درجات بالای معنوی دست یافته اند، چراکه امام کاظم(ع) دختران دیگری هم داشت ولی هیچ کدام شان به چنین درجه ای از کمال و معنویت نرسیدند. از گذر همین عبودیت خداوند و شب زنده داری ها و اقامه نماز و کمک به نیازمندان و دست خلق الله را گرفتن بود که متخلص به القاب گوناگون چون "معصومه" و " کریمه اهل بیت" شدند.

 

کوتاه سخن آنکه خصوصیاتی همچون تابع خانواده بودن، علم و دانش بسیار، شجاعت و دلیری، حجب و حیا ، عبودیت خداوند و صدها خصوصیت دیگر، ما را به سمت الگوپذیری از این بانوی یگانه می کشاند. به امید آنکه بتوانیم از ادامه دهندگان راهشان باشیم. روز دختر فرصت مناسبی است تا مادران و دختران ایران زمین گرد شخصیت گرانقدر حضرت معصومه (س) به عنوان اسوه کامل اخلاق و اخلاص جمع شوند و از سیره پاک ایشان درس های زندگی بیاموزند.