همایش بزرگ تجلیل از سادات نبوی با حضور سادات کردستانی و مسئولان استانی در مجتمع نور سنندج برگزار شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان در این همایش با اشاره به وجود 128 هزار نفر سادات در کردستان گفت: این استان از نظر تعداد سادات رتبه پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است

حجت‌الاسلام مختار کرمی اظهار کرد: همه مسلمانان به نوعی دارای تکریم و احترام بوده و در بین مومنین و مسلمانان، سادات و کسانیکه منصوب به پیامبر اسلام هستند از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

وی افزود: سادات باید قدردان این جایگاه باشند چرا که همیشه در طول تاریخ مورد تکریم و احترام بوده‌اند و باید ما هم سعی کنیم نقش و جایگاه سادات را در جامعه برجسته‌تر کنیم.

وی با اشاره به اینکه سادات ظرفیت خوبی برای حوزه فرهنگی استان محسوب می‌شوند، افزود: نباید از این ظرفیت غافل شد و دهه ولایت نیز فرصت مناسبی برای تجلیل از این قشر در راستای ترویج فرهنگ نبوی و تبیین جایگاه سادات در جامعه است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: در استان کردستان قریب به هشت درصد جمعیت استان سادات هستند که معادل 128 هزار نفر از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و در سطح کشور این استان رتبه پنجم کشوری را در زمینه سادات دارد.

حجت‌الاسلام کرمی یادآور شد: سادات کردستان جزو نجیب‌ترین و فداکارترین سادات هستند که به گردن توسعه فرهنگ دینی و اسلامی و نظام جمهوری اسلامی حق بزرگی دارند و در دفاع و همراهی از نظام، امام و ولایت گام برداشتند و وظیفه ما امروزه تجلیل و تکریم از این قشر است.

وی خواستار تشکیل کانون یا تشکلی از سادات در استان شد و گفت: تشکیل این کانون در استان یک ضرورت است و می‌تواند در شناسایی سادات به ویژه سادات برجسته و فعال مسئولان استان را یاری دهد.

وی ضمن تقدیر از حضور تمامی مسئولان، اصحاب رسانه و سادات استان از سپاه بیت‌المقدس، حوزه هنری، مرکز بزرگ، دفتر نماینده ولی فقیه کردستان، شورای شهر و شهرداری و تمامی ارگان‌هایی که تبلیغات اسلامی را در برگزاری این همایش یاری کردند قدردانی کرد.

امام جمعه موقت سنندج نیز در این همایش گفت: ایمان، تقوا و خدمت به صادقین و اهل بیت سه رکن ولایت هستند و محترم‌ترین انسان‌ها در حضور خداوند متعال کسانی هستند که تقوای بیشتری پیشه کنند.

ماموستا سیداحسن حسینی اظهار کرد: پیامبر یک هفته یا چهل روز بعد از نزول آیه قرآن درباره روز حجت‌الوداع از دیدگاه اهل سنت و عید ولایت از دیدگاه اهل تشیع به ملکوت اعلی پیوست و خداوند می‌فرماید این روزی است که من دین را برای شما کامل و اتمام کردم.

وی گفت: پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید؛ خوشا به حال کسی که رضایت الله و رضوان خدا شامل حال آنها می‌شود چرا که تقویت ایمان و دین و محبت اهل بیت در دل هر کسی وجود داشته باشد خداوند از او راضی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه برخی اماکن و زمان‌ها از دیدگاه خداوند افضل‌تر هستند، بیان داشت: خداوند از نظر مکانی، مکه و مدینه و بیت‌المقدس را نسبت به سایر مکان‌ها فضیلت داد و ماه رمضان را نسبت به سایر  زمان‌ها فضیلت داده اشت.

امام جمعه موقت سنندج افزود: در میان افراد نیز انبیاء نسبت به سایر انبیاء دیگر و سادات نیز نسبت به سایر مسلمانان مورد فضیلت قرار گرفته‌اند.

ماموستا حسینی به نقش سادات اشاره کرد و یادآور شد: سادات سه نقش اساسی و برجسته دارند که به دلیل این نقش‌ها دارای افتخارات و جایگاه ارزشمندی بین مسلمانان هستند.

وی بیان کرد: صلح دهنده جامعه، توسل به دعای سادات و طبیب بودن از نقش‌های مهم سادات در کردستان است که برای همه ما جای افتخار دارد.

وی اضافه کرد: اگر عمل‌های سادات قرآنی باشد و به نسب رسول‌الله عمل کنند خون پاک پیامبر اکرم(ص) در آنها جریان خواهد داشت.

این همایش به همت تبلیغات اسلامی کردستان و با همکاری دفتر نماینده ولی فقیه کردستان، حوزه هنری استان، شورای شهر و شهرداری، مرکز بزرگ، ارشاد اسلامی کردستان و سپاه بیت‌المقدس در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد.

مسئول بنیاد مهدویت و رئیس ستاد عتبات عالیات کردستان نیز در این همایش گفت: ایران اسلامی مرجع سلاله اهل ذبیت علیهم‌السلام به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام سید محمد سادات اظهار کرد: با هجرت تاریخی امام رضا(ع) 12 هزار سید به ایران اسلامی پناه آوردند و این بیانگر ان است که عشق و علاقه در کردستان ریشه قدیمی دارد.

وی با اشاره به اینکه امروزه سلاله پیامبر اسلام(ص) در جهان روز به روز یشتر می‌شوند، افزود: با ولایتمداری و بصیرت سلاله پاک پیامبر ارزش‌های انقلاب اسلامی بیش از پیش خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شهر مقدس قم زمانی بیابانی بیش نبود و به برکت اهل بیت بود که این شهر به شهر مقدس قم تبدیل شد و امروز در کشور ما به عنوان شهری مذهبی مشهور است.

رئیس ستاد عتبات عالیات کردستان با اشاره به اینکه در زمان پیامبر(س) به ایشان تهمت ابتر می‌زدند، یادآور شد: پیامبر (ص) قرآن و عترتش را برای مسلمانان برجای گذاشت که مزد رسالت ایشان بود.

حجت‌الاسلام سادات اضافه کرد: پیامبر (ص) بیش از اندازه زحمت کشیدند و اذیت شدند تا توانستند دین مبین اسلام را ترویج نمایند و هیچ پیامبری به اندازه ایشان اذیت نشدند به حدی که تا سرحد شهادت نیز شکنجه می‌دیدند.

وی بیان کرد: پیامبر با وجود زحماتی که کشیدند از امت خود خواستند که مسلمانان ذریّهء ایشان را دوست بداند و آنها را مورد تکریم قرار دهند.

وی برگزاری همایش تجلیل از سادات نبوی را لبیکی به پیام رسول خدا دانست و گفت: امیدواریم برگزاری این همایش‌ها بتواند زمینه شناسایی بیشتر سادات استان و تکریم بهتر این عزیزان در جامعه را فراهم نماید.

در این مراسم 20 سادات استان از قشرهای مختلف شامل قاری، مداح، خانواده شهید، کشاورز، فعال قرآنی، فعال مطبوعاتی و غیره با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تجلیل شدند و چند برنامه فرهنگی اجرا و پیام نماینده ولی فقیه کردستان خطاب به سادات استان پخش شد.


بخش خبر تبیان کردستان