نماز سیاسی عبادی جمعه  با حضور گسترده مردم دیندار شهرستان بانه در مسجد جامع آن شهر اقامه شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، نماز عبادی سیاسی جمعه در ۲۳ مهر ماه با حضور کارکنان اداره تبلیغات اسلامی بانه و قشرهای مختلف مردم  برگزار شد. نماز جمعه این هفته به امامت ماموستا ملا عبدالله حیدری امام جمعه بانه اقامه شد.

 ماموستا عبدالله حیدری امام جمعه شهرستان بانه در خطبه های این هفته نماز جمعه این شهر که در مسجد جامع بانه برگزار شد، با اشاره به واقعه تلخ کربلا در سال ۶۱ هجری اظهار داشت: این واقعه که  تلخ ترین فاجعه در تاریخ اسلام به شمار می رود در حالی رخ داد که ۵۰ سال از رحلت پیامبر گرامی  اسلام (ص) گذشته بود و در آن زمان  فردی مانند یزید داعیه دار خلافت مسلمانان بود که هیچ گونه ایمانی به اسلام و آموزه های آن نداشت.


 وی افزود: یزید برای خلافت بر مسلمانان از هیچ کاری ابا نداشت و به همین دلیل کاردار خود را در مدینه مامور کرد تا به هر طریقی که شده از امام حسین(ع) بیعت بگیرد و امام نیز  که به خوبی از عدم پای بندی یزید به احکام اسلام  مطلع بود هرگز راضی به بیعت با او نشد و به همین دلیل مدینه را به قصد مکه ترک کرد.


امام جمعه بانه تصریح کرد: داده های تاریخی نشان می دهد که امام حسین (ع) در برابر حکومت وقت دو راه بیشتر نداشت:  یا بایستی حاضر به بیعت و پذیرفتن ذلت می شد و یا  قیام می کرد که در این بین راه دوم را انتخاب کرد و هدف از  قیام خود  را هم امر به معروف و نهی از منکر  برای احیای دین رسولخدا(ص) عنوان کرد.


ماموستا حیدری گفت: ایستادگی امام حسین(ع) در برابر حکومت فاسد یزید بالاخره واقعه کربلا را با آن همه فاجعه رقم زد بطوریکه این حادثه غمبار چنان داغی را بر دل مؤمنان و همه مسلمانان جهان گذاشت که تا ابد فراموش نشدنی است.


وی با بیان اینکه محبت و دوستی اهل پیامبر(ص) ریشه در دل و اعماق جان اهل تسنن دارد گفت: بزرگی مصیبتی که در این واقعه جانگداز بر اهل بیت پیامبر (ص) رفت به حدی بزرگ بود که اهل تسنن را همواره داغدار این فاجعه بزرگ کرده است.


حیدری با اشاره به تکرار تاریخ کربلا در عصر حاضر نیز گفت: امروز نیز امثال ابوبکر بغدادی که داعیه دار خلافت بر مسلمانان هستند نیز با یزید دوران امام حسین(ع) هیچ گونه تفاوتی ندارند چرا که  برای رسیدن به خلافت از هیچ جنایتی فرو گذار نمی کنند بطوریکه می توان گفت داعش و تکفیری ها یزیدیان عصر حاضر هستند.


 امام جمعه بانه در بخش دیگری از سخنان خود دنیا را محل گذر دانست و خاطرنشان کرد، آدمی چند صباحی در این دنیا مهمان است و بایستی تمام عمر خود را برای کسب  رضای خدا و خلق او  تلاش کند.

 *انتهای خبر*