رصد هشت سال دفاع مقدس تداعی‌‌گر دنیایی از رشادت و شهامت است هشت سالی که هر کسی به نوبه خودش حافظ این آب و خاک بود زنان و مردان دوشادوش یکدیگر از جان و دل مایه گذاشتند و دفاع کردند.به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان، رصد هشت سال دفاع مقدس تداعی‌‌گر دنیایی از رشادت و شهامت است هشت سالی که هر کسی به نوبه خودش حافظ این آب و خاک بود زنان و مردان دوشادوش یکدیگر از جان و دل مایه گذاشتند و تا توانستند دفاع کردند. 

آری همانطور که مستحضرید نقش بی‌بدیل زنان در دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های نظام اسلامی کمتر از مردان نبود ه است سند این افتخار نه تنها به سال‌های جنگ تحمیلی بلکه به زمان جنگ‌های جهانی اول و دوم بر می‌گردد.

تاریخ به نحوی نشان داده است که زنان در امور پشت جبهه نقش ارزنده‌ای ایفا کردند که بدون همدلی و همیاری آنان ممکن نبود که مردان به تنهایی از عهده کلیه امور جنگ برآیند.

امروزه زنان نسبت به گذشته سهم بیشتری در نیروهای نظامی کشورهای غربی اشغال کرده‌اند هرچند در مأموریت‌های برون مرزی از آنها استفاده نمی‌شود اما به امور خدمات جنگی در داخل ارتش‌ها مشغولند بنا به فرهنگ‌های مختلف این زنان بودند که در موقع اعزام نیروها به جبهه جشن شور و شوق به راه انداخته و یا به دعا و نیایش پرداخته و هنگام بازگشت نیز به استقبال آنها شتافته و از شهدا تجلیل کرده و کانون خانواده را در خلال شوهرانشان گرم و با محبت نگه داشته‌اند.

حضور فعالانه زنان در عرصه‌های انقلاب اسلامی و نیز حضور پیشقدمانه آنها در رخدادهای جنگ و جبهه و مسائل سیاسی و اجتماعی به منزله نیمی از پیکره این جامعه همواره تأیید رهبر و بنیانگذار انقلاب اسلامی بوده است.

ریشه دعوت و حرکت بانوان به انجام این قبیل فعالیت‌ها به نقش الگویی زنان صدر اسلام و بانوان عصر پیامبر حضرت محمد بن عبدالله(ص) بخصوص حضرت زهرا(س) و حضرت زینب برمی‌گردد که براساس ایدئولوژی اسلامی و برنامه‌های اجتماعی اسلام و برنامه‌های اجتماعی اسلام قرار داشته است.

اما درباره نقش ملموس بانوان در ۸ سال دفاع مقدس نباید فقط به برشمردن فعالیت بانوان در پشت صحنه جنگ اکتفا کرد که برشمردن این مهم به تنهایی به‌عنوان نقش شاخص زنان در دفاع از آب و خاک ایران اسلامی اجحاف در حق زنان است.

کم نیستند شیرزنانی که در میادین رزم حضور یافته و به‌ ویژه بعداز اینکه مشارکت زنان و مردان توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی به‌عنوان یک تکلیف مهم برشمرده شد حضرت امام(ره) در پیام دوازدهم فروردین خطاب به مردم کردستان فرمودند من از برادران و خواهران کردستانی می‌خواهم که در کنار هم ازکشور دفاع کنید و نیز در جای دیگری فرمودند: اگر به کشور ما کشور اسلامی ما هجوم بکنند و بخواهند تعدی بکنند–تجاوز بکنند بر همه افراد مملکت بر همه افراد کشور چه زن و چه مرد کوچک و بزرگ اینجا دیگر شرطی نیست برهمه واجب است که دفاع بکنند.

لهذا حال دفاع فرق دارد با حال جهاد حال دفاع شرطی ندارد و اینگونه زنان با شور و شعور به میادین جنگی سوق یافتند زنان غیور و شجاع ایرانی گاه با دست خالی و یاچوبدستی مزدوران بعثی را به اسارت گرفتند مگرنه اینکه شیر زن سوسنگردی با چوبدستی چند سرباز عراقی را به اسارت گرفت و قهرمان دیگری تعدادی از آنها را در یک اتاق محبوس کرد و به سربازان اسلام تحویل دادند.

این زنان آیینه تمام نمای ایثار و فداکاری و اسطوره‌های شهامت بودند ترس و هراس از دشمن برایشان معنا و مفهومی نداشت و براین عقیده بودند که تا آخرین نفس نباید دست از اعتقادات راسخ خود کشید.

امام راحل در قبل رؤیت روحیه شهادت‌طلبی بانوان فرمودند من هر وقت بانوان محترم را می‌بینم که با عزم و اراده قاطع در راه هدف ما حاضر به همه طور زحمت بلکه شهادت هستند مطمئن می‌شوم که این راه به پیروزی منتهی می ‌شود کم نیستند زینب‌منش و روشانی چون خواهر شهناز حاجی شاه نخستین زن شهید خرمشهر که از نظر اخلاق و شجاعت و ایثار و تقوا و طهارت الگوی ما بودند مردانه می‌جنگد و به گواه بسیاری از بانوان هم رزمش با وجود فعالیت او در شدت در گیری‌ها کسی تار مویی از ایشان ندید وکلامی جز سلام نشنید حتی وقتی برای استراحت به عقب برمی‌گشتند وی به سرعت مشغول تهیه غذا می‌شد.

شهناز حاجی شاه سرانجام به آرزویش رسید و جلو مقر همیشگی‌شان مکتب قرآن زمانی که آمده بود برای سنگرها غذا ببرد به همراه دوستش شهلا محمدی براثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید به گونه‌ای که از برادر شهیدش حسین که دوم آبان ۵۹ به این فوز نائل شد سبقت گرفت کم نبودند و نیستند این شیر زنان که در میادین مختلف سینه سپرکردند تا ذره‌ای از آب و خاک این بلاد به دست دشمن حسرت زده نیفتد. 

پس زنهار ای بانوی ایرانی به هوش باش که دشمن از پا ننشسته و اینک در جبهه فرهنگی درجنگ سایبری و در کوچه پس کوچه‌های مکر و دسیسه این حرامیان موذیانه‌تر از همیشه کمین کرده با حفظ و حراست از حجاب و عفاف ثابت کن مشق زینب می‌کنی و در مدرسه عشق مصمم‌تر از همیشه پاسدار ارزش‌های اسلام و انقلابت هستی.