نشست هم اندیشی اساتید گفتمانهای دینی در دفتر نماینده ولی فقیه کردستان و به همت تبلیغات اسلامی استان برگزار شد.به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، حجت‌الاسلام مختار کرمی مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی اساتید گفتمان‌های دینی که در دفتر نماینده ولی فقیه استان کردستان برگزار شد، اظهار کرد: تبلیغات اسلامی کردستان با همکاری آموزش و پرورش امسال اجرای چهار هزار گفتمان دینی در مدارس را در دستور کار قرار داده که تا پایان سال‌تحصیلی ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه اجرای گفتمان‌های دینی یکی از برنامه‌های شاخص و موفق تبلیغات اسلامی استان است، بیان کرد: این گفتمان‌ها با هدف ترویج فرهنگ دینی و معنوی بین قشر جوان، تبلیغ چهره به چهره و بالا بردن معلومات جوانان در استان انجام می‌گیرد.

وی یادآور شد: ارائه الگوهای مناسب رقتاری در عرصه‌های مختلف و پیشبرد و محقق شدن فرمایشات مقام معظم رهبری  و همچنین بررسی ارائه راهکارهای مناسب در حل مشکلات و چالش‌های پیش‌رو از دیگر اهداف برگزاری گفتمان‌های دینی در استان کردستان است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان اضافه کرد: علاوه بر اجرای گفتمان‌های دینی در دبیرستان‌های متوسطه اول و دوم گفتمان والدین نیز در دستورکار تبلیغات اسلامی کردستان قرار گرفته و امسال این گفتمان‌ها را نیز در مدارس اجرا کردیم.

حجت‌الاسلام کرمی بیان کرد: امسال در 136 مدرسه و در هر مدرسه شش گفتمان دینی برگزار می‌شود و علاوه بر مدارس در دانشگاه‌ها نیز گفتمان‌های دانشجویی اجرا خواهد شد.

وی برگزاری 80 گفتمان دانشجویی و طلاب در سطح استان را از دیگر برنامه‌های تبلیغات اسلامی در حوزه گفتمان‌های دینی خواند و گفت: در راستای اجرای گفتمان‌های دینی از اساتید بومی و مبلغین اعزامی بهره برده‌ایم.

وی برگزاری دو هزار گفتمان مناسبتی را نیز از دیگر اقدامات تبلیغات اسلامی کردستان خواند و گفت: این گفتمان‌ها با همکاری مبلغین اعزامی به سطح شهر و روستاهای استان برگزار شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان اضافه کرد: برای اجرای هرچه بهتر گفتمان‌های دینی در استان برای اساتید گفتمان‌های دینی نیز دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود تا علم و دانش این اساتید بروز رسانی شود.

انتهای پیام/79007

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان نیز در این نشست اجرای گفتمان‌های دینی را حرکت موثری برای پاسخگویی به شبهات دینی جوانان دانست و گفت: باید با استفاده از این طرح روشنگری لازم به نسل جوان صورت گیرد.

رشید قربانی اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما بسیار تهدید کننده هستند و همواره مورد تاکیدات مقام معظم رهبری بوده است لذا اجرای گفتمان‌های دینی و طرح‌های اینچنینی می‌تواند حرکت موثری برای کاهش این آسیب‌ها در جامعه باشد.

وی خطارنشان کرد: تقویت و توسعه گفتمان‌های دینی در 136 مدرسه به صورت سلسله‌وار انجام شده و تبلیغات اسلامی کردستان نیز در این راستا همت و تلاش چشمگیری داشته‌اند.

وی اجرای طرح گفتمان دینی و همکاری بین حوزه علمیه و آموزش و پرورش را دو فعالیت اولویت‌دار و موثر آموزش و پرورش خواند و گفت: تعامل با تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه توانسته در مسائل تربیتی کمک موثری به آموزش و پرورش باشد.

در این جلسه استاد گفتمان‌های دینی استان کردستان نیز با اشاره به اهمیت و ارزش به روز بودن اطلاعات اساتید گفتمان‌های دینی اضافه کرد: باید فن بیان و مخاطب‌شناسی تقویت شود و دوره‌های نیاز محور براساس نیاز جوانان برگزار شود.

اصغر حسینی یادآور شد: با توجه به اینکه امروزه مورد تهاجم فرهنگی دشمنان هستیم باید از ابزارها و شیوه‌های لازم برای مقابله با این هجمه‌ها استفاده کنیم و جوانان را با شیوه و فن تدریس مورد نیاز آگاه کنیم.

وی تقویت روحانیون اهل سنت، آموزش مهارت‌های ارتباطی و توجه بیشتر به آموزش اساتید گفتمان‌های دینی برای افزایش علم و دانش آنها را خواستار شد.

دیگر استاد گفتمان‌های دینی نیز در این جلسه تعمیق باورهای دینی را لازمه کاهش آسیب‌های اجتماعی خواند و گفت: اساتید گفتمان‌های دینی باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

وی اضافه کرد: عدم داشتن سواد رسانه‌ای و برگزاری گفتمان‌های دینی عامل ضعف فرهنگی است و باید به این مسائل مهم توجه بیشتری شود.

کاویان‌نژاد از دیگر اساتید گفتمان‌های دینی نیز در سخنانی خواستار توجه به روستاها برای برگزاری گفتمان‌های دینی شد و گفت: باید این طرح را در مناطق روستایی نیز اجرا کنیم.

وی همچنین استفاده بیشتر از اساتید بومی برای برقراری ارتباط بهتر با دانش‌آموزان را خواستار شد و گفت: این مولفه در پرورش فکری و دینی بهتر دانش‌آموزان موثر است.

توجه به دغدغه جوانان، توجه به نیازهای آنها و توجیه دانش‌اموزان براساس سوالاتی که از اساتید گفتمان‌های دینی دارند از دیگر موارد مورد تاکید اساتید گفتمان‌های دینی در این نشست بود.

 

آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی نیز در نشست هم‌اندیشی اساتید گفتمان‌های دینی با تسلیت ایام فاطمیه اول، محبوب‌ترین فرد نزد پیامبر را حضرت فاطمه زهرا عنوان و اظهار کرد: دختر پیامبر شخصیتی است که پیامبر در خصوص ایشان گفته‌اند فاطمه سید عالمین است چون از وجود من است.

وی افزود: تعابیر مختلفی در خصوص زهرای مرضیه شده است که براساس روایتی پیامبر حضرت زهرا را می‌بویید چون ایشان می‌فرمودند زهرا بوی بهشت می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در معراج هدیه‌ای به بشریت دادند که حضرت زهرا به عالم هدیه داده شد که برای همه بشریت مایه خیر است و در فرزندان حضرت زهرا این خیر به بشریت می‌رسد.

نماینده ولی فقیه در کردستان یادآور شد: حرکتی که امروز در عالم افتاد وجود نسل کوثر است که وحشت را در دنیا ایجاد کرد و سران کشورها و نخبگان عالم هم ایشان را قبول دارند.

 

آیت‌الله شاهرودی خاطرنشان کرد: ما مکتبی ارزشمند داریم که همه چیز در جای خودش است و دو ویژگی دارد که هدایت بشر را به رشد و تعالی و زندگی آرام سوق می‌دهد و حق است چون در جای خودش هرچیزی قرار داده است و دین ما در واقع دین هدایت و دین حق است که بشریت را از ظلمت‌ها نجات می‌دهد.

وی بیان کرد: خدا بندگان را می‌آزماید بنابراین خود بشر باید درست انتخاب کند و زندگی درستی در پیش بگیرد.

وی اضافه کرد: باید جلوی کارهای بد و خلاف را گرفت و اعمال و کارهای درست را در جامعه ترویج دهیم.

نماینده ولی فقیه کردستان اضافه کرد: تعلیم و دستورات دین را بیان کردن و استفاده از دانش برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت امری مهم است

قرآن کریم دستور داده باید مواظب شیطان باشید و پشت سر شیطان حرکت نکنید چون شما را به اشتباه می‌برند و می‌توانند شما را از دین‌تان برگردانند.

آیت‌الله شاهرودی با اشاره به اینکه در کشور ما بهاییت مسیحیت زرتشتیان همگی در حال تبلیغ دین خود و عضوگیری هستند و باید مراقب باشیم، اضافه کرد: غربی‌ها نیز به دنبال ترویج هویت غربی هستند و نباید اجازه داد که یبک زندگی ما را تغییر دهند.

وی افزود: سالانه چند میلیون دلار هزینه مواد آرایشی می‌شود در حالیکه استفاده از این لوازم درست نیست و آرایش کردن حرام است و اینها همگی ابزارهای دشمن برای گمراه کردن مسلمانان است.

وی فضای مجازی را نیز عاملی در نفوذ دشمن میان جامعه ما به ویژه دشمنان ذکر کرد و گفت: باید تلاش کرد که برنامه‌ریزی‌های فرهنگی بیشتری در برابر مشکلات و معضلات فرهنگی انجام شود.


نماینده ولی فقیه کردستان خواستار همکاری همه افراد برای تحقق اهداف فرهنگی و مقابله با دشمن شد و بیان کرد: نهادهایی مانند آموزش و پرورش و تبلیغات اسلامی در این راستا تلاش خوبی داشته‌اند اما به دلیل کمبود اعتبارات فعالیت‌ها کافی نییت و می‌طلبد همه ما در این راستا ورود پیدا کنیم.

آیت‌الله شاهرودی گفتمانهای دینی را ظرفیت موثری دانست و گفت: گفتمان دینی اصل خدا پیامبر قرآن و انچه که قرآن به عنوان پایه های دین نام برده باید مورد توجه باشد.

وی گفت:  شیعه و سنی تفاوتی ندارد و مشترکات را باید مدنظر داشت و اختلاف نظرها گرچه وجود دارد اما باید مایه رشد باشد و نوع سناخت را از مسائل فرعی جدا کرد.

وی اضافه کرد: همه ما مسلمانیم باید کمک کنیم در برابر دشمنی که نمی‌خواهد مسلمانی وجود داشته باشد بایستیم تا هیچ غلطی نتوانند کنند.

 

وی در پایان بیان کرد: خداوند مکتب معنوی را در اختیار ما قرار داده و باید کمک کنیم وظیفه خود را انجام دهیم و از تجربیات هم استفاده کنیم.

در پایان از اساتید گفتمانهای دینی استان با اهدای لوح تقدیر و جوایزی تقدیر شد.


*انتهای خبر*