تلفن همراه موجب اختلال در تمرکز ذهنی دانش آموزان می شود پروفسور حسین باهر در رابطه با مضرات استفاده از تلفن همراه در مدارس گفت: مشکل نظام‌های آموزش در رویارویی با وسایل کوچک ارتباطی مانند گوشی‌های همراه فقط اختصاص به ایران ندارد، استاد و مشاور امور رفتاری می گوید: به همراه داشتن تلفن همراه در مدارس و کلاس درس موجب اختلال در تمرکز ذهنی دانش‌آموزان می‌شود، چرا که فرآیند یادگیری و یاددهی، نیازمند وجود یک فضای آرام و ساکت و تمرکز ذهنی کافی است.

 

فرستادن پیام کوتاه ،بلوتوث بازی و صحبت کردن پنهانی با تلفن همراه سر کلاس ذهن دانش آموز را درگیر می‌کند، باعث فکر مشغولی، حسادت ،چشم و هم چشمی، عقده های درونی و غیره شود امواج موبايل براي همه يکسان است يا در گروه‌هاي سني مختلف، زيان‌هاي متفاوتي دارد و همچنین دکتر موسوی اظهار داشت:در کل حدود 58 درصد امواج تلفن های همراه براي کودکان و نوجوانان ، مضر است و استفاده از آن براي بچه‌ها باعث خستگي، کم خوابي و کم اشتهايي مي‌شود.


تحقیقات موجهی در این مورد توسط دانشمندان صورت گرفته که این مسأله را اثبات می‌کند که استفاده از تلفن همراه سرطان زاست علاوه بر آن احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسونرا هم افزایش می‌دهد. حتی در آلمان تحقیقات جدیدی نشان داده اند که اگر شخصی 2 دقیقه با موبایل‌ صحبت کند، ساختار آنزیمی بزاق دهانش کلا تغییر می‌کند در نروژ هم آزمایش جالبی انجام شد که نشان داد استفاده از موبایل برای بچه‌ها باعث خستگی، کم خوابی کم اشتهایی میشود . صحبت کردن با آن و حمل کردنش هم ضرر دارد. حتی اگر 30 سانتی متر هم از شما فاصله داشته باشد، امواج الکترومغناطیس حدود 400 هزار Pw/M2 در هر لحظه با بدن اصابت می‌کند و دو نکته مهم هرگز گوشی همراه را با خود به رختخواب نبرید دوم همزمان از تلفن همراه با رایانه استفاده نکنید اثرات سو ء مصرف تلفن همراه را به بار دارد . وبرای سلامت های جسمی و روحی و روانی زیانبار است.

 

اثرات مضر تلفن همراه بر کودکان و نوجوانان :

 

۱- ایجاد بلوغ زودرس در نوجوانان و اثرات منفی بر رشد طبیعی جسم و روان
۲- گوشه گیری و انزوا و بروز افسردگی در نوجوانان و جوانان
۳- بروز رفتارهای عصبی و غیرمتعادل
۴- تپش قلب و بی اشتهایی و یا کم اشتهایی وزود رنجور شدن
۵- بی میلی به امر تحصیل و فعالیت های ورزشی
۶- عدم تمایل و یا کم رغبتی به انجام واجبات و حضور در مجامع علمی و مذهبی
۷- مشغول شدن و استفاده زیاد از تلفن همراه برای بازی و یا دیدن کلیپ و موسیقی (اعتیاد به تلفن همراه)
۸- بیخوابی و کاهش مطالعات درسی و غیردرسی و بروز افت تحصیلی
9 استفاده ی بی رویه در مهمانی وجمع خانواده
۱۰- گرایش به سیگار، موادمخدر و کاهش انگیزه برای کار و تلاش و تشکیل خانواده در جوانان


نقش پدر و مادر و در سلامت فرزندان و جلوگیری ازاین آسیب ها :

 

- راهنمایی فرزندان برای انتخاب دوستان سالم و صالح
- انجام راهنمایی و مراقبت از فرزندان در استفاده صحیح از فیلم و تلفن همراه (حتی المقدور برای دور ماندن فرزندان از برخی از معضلات فرهنگی و اخلاقی از تلفن همراه ساده و بدون بلوتوث و دوربین استفاده شود
- تشویق و ترغیب نوجوانان برای پر کردن اوقات فراغت با ورزش یا استفاده از کلاس های کامپیوتر، زبان و...
- در خانواده پدر و مادر، با رعایت شئونات اخلاقی و انجام واجبات پیشقدم باشندو اهتمام لازم در انجام فرائض بالاخص نماز و همراهی با فرزندانمان برای حضور در مساجد و نمازهای جمعه و جماعت را داشته باشند.
- آماده سازی و فراهم نمودن زمینه های لازم برای کار، اشتغال و کمک در تشکیل خانواده و مقدمات امر مقدس ازدواج برای جوانان
- همکلاسی های ناباب فرزندانمان را در محل تحصیل به اولیای مدارس معرفی کرده و فرزندانمان را نیز از آنها دور کنیم.
- با فرزندان خود صمیمی باشیم و آنها را در رشد و تعالی و پیشرفت کمک نمائیم.
- هرچند وقت یکبار با حضور فرزندانمان از آنها بخواهیم که محتوای تلفن همراه، فایل های رایانه ای، سی دی های فیلم و بازی را برای ما نشان داده و توضیح دهند.

 

 

 

 

 


بخش کودک و نوجوان تبیان کردستان

منبع : سایت نمناک_بیتوته _adsready_دانا