مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان

مسجد پایگاهی برای رسیدن به کمال و مبارزه با طاغوت استمدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان گفت: مسجد نخستین پایگاه فکری و اعتقادی بین مسلمان و محلی برای رسیدن به کمال و سعادت و مبارزه با طاغوت و استکبار و کفر است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، حجت‌الاسلام مختار کرمی در کارگاه مدیریت مسجد و تعامل ارکان مسجد با هم که در سنندج برگزار شد، ضمن تبریک ماه ربیع‌الاول به جایگاه و نقش مساجد در جامعه اسلامی پرداخت و اظهار کرد: پیامبر گرامی اسلام زمانیکه به مدینه هجرت کردند نخستین اقدام فرهنگی که انجام دادند احداث مسجد بود.

 

وی با اشاره به اینکه مسجد نخستین پایگاه فکری و اعتقادی بین مسلمان است، افزود: این مکان مقدس محلی برای رسیدن به کمال و سعادت و مبارزه با طاغوت و استکبار و کفر به شمار می‌رود.

 

وی خاطرنشان کرد: در گذشته کارکرد و مکانیسم مسجد زیاد بوده امام امروز به واسطه تغییر رفتار و سبک زندگی مردم این کارکردها از بین رفته است.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان مسجد را کانون ارتباط برشمرد و یادآور شد: همه ما باید تلاش کنیم که مسجد به محلی برای اجرای همه آموزه‌های دینی و قرآنی تبدیل شود و نباید از این مکان معنوی تنها برای اقامه نماز استفاده شود.

 

حجت‌الاسلام مختار کرمی یادآور شد: تفسیر، گفتگوهای اجتماعی، جذب جوانان و تعلیم و تربیت دینی آنها از جمله مواردی است که باید توسط مبلغین و روحانیون در مساجد مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه امروز متولی اصلی مساجد معلوم نیست و نهادهای زیادی خود را متولی می‌دانند، بیان کرد: وجود متولیان زیاد برای مساجد می‌تواند امتیازاتی مانند تعدد و تنوع فعالیت‌های فرهنگی را داشته باشد اما وجود یک مدیریت واحد بهتر و بیشتر به انجام کار و فعالیت در مساجد کمک می‌کند.

 

وی پرهیز از دولتی شدن مراکز فرهنگی و مساجد را مورد تاکید قرار داد و گفت: دولت باید علاوه بر حمایت زمینه و بستر فعالیت در مساجد را فراهم کند تا خود مردم اقدام به انجام کار فرهنگی در مساجد کنند.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان اضافه کرد: مدیر مسجد امام جماعت آن مسجد است که باید منظم‌ترین فرد و ارکان مسجد باشد چرا که قوام و دوام فعالیت‌های مسجد بسته به امام جماعت است بنابراین باید امام جماعت مساجد متخصص و آموزش دیده باشند و با داشتن مطالعه و بینش سیاسی و اجتماعی برای مردم سخنرانی کند.

 

حجت‌الاسلام کرمی همچنین با اشاره به فعالیت پایگاه مقاومت بسیج مساجد اضافه کرد: وجود این پایگاه‌ها در مساجد مایه خیر و برکت و آثار زیادی به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و تامین امنیت است و دوستان پایگاه باید از تک‌روی و عدم هماهنگجی خودداری کرده و با سایر ارکان مسجد هماهنگی داشته باشند.

 


انتهای پیام/