محبت و رحمت از جمله نیازهای رفتاری مهم در خانه و خانواده است. وجود این دو عامل اساسی سبب رفع بسیاری از کدورت ها و ناراحتی های پیش آمده در خانه می شود. در ادامه با ما همراه باشید.

قرآن کریم می فرماید:

«وَمِن آیاتِهِ اَن خَلَقَ لَکُم مِن اَنفُسِکُم اَزواجاً لِتَسکُنُوا اِلَیها وَجَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّهً وَرَحمَتهً »

از نشانه های خدا در این جهان این است که برای مرد زن آفریده است و برای زن مرد آفریده است تا تشکسل خانواده بدهند و برای یکدیگر آرام بخش باشند و برای این تشکیل خانواده بین شما محبت و رحمت قرار داد و کمبودی را که در خانواده است برطرف کرد. شما می دانید هر بنائی ملاط لازم دارد و نمی شود خانه ای را با سنگ و آجر و آهن تنها بنا کرد بلکه ملاط می خواهد. در بنای خانه ازدواج هم این گونه است. اگر به یاد داشته باشید روزهای اول روایتی را خواندم که پیغمبر اکرم (ص) فرموده است:

« ما بُنِیَ بِناءُ فِی الاِسلامِ اَحَبِّ اِلی اللهِ عَزَّوَجلَّ مِنَ التَّزویجِ »

هیچ بنائی افضل از تشکیل خانواده نیست. و ملاط این بنا محبت و رحمت است. همان گونه که اگر مصالح ساختمانی ملاط نداشته باشد ویرانه ای بیش نیست اگر در خانواده هم محبت نباشد ویرانه ای بیش نیست.

دو بحث در اینجا مطرح است: یک بحث این است که چه چیزهائی این محبت خدادادی را از بین می برد و دیگر این که چه چیزهائی محبت در خانه را زیاد می کند. عوامل زیر باعث نبود محبت در خانه می شود:

1 – تند خوئی

اول چیزی که محبت را از خانه می برد و شیشه محبت را می شکند تند خوئی است. اختلاف، تندی، پرخاشگری، شیشه محبت را زود می شکند. اگر زن در مقابل شوهر زبان دراز شد، پرخاشگر شد همان جمله اولش یک ضربه به احساس مرد می زند. اگر مرد تند خو شد همان فریاد او، تندی او، در مرتبه اول یک ضربه به محبت می زند و اگر خدای نکرده این تندخوئی از طرف هر دو ادامه پیدا کند قطعاً شیشه محبت شکسته می شود. و بالاتر بگویم محبت به نفرت مبدّل می شود. به سنگدلی و قسارت مبدّل می شود. مخصوصاً اگر در تند خوئیها و پرخاشگریها زخم زبان باشد و العیاذ بالله کسی را به رخ او بکشند. یعنی مثلاً زن مردی را به رخ شوهرش بکشد بگویید ببین چه زندگی خوبی دارد، چه مرد خوبی است یا العباذ بالله مرد زنی را به رخ زنش بکشد بگویید ببین زن همسایه چه زن خوبی است. این جمله باندازه ای کوبندگی دارد که نه فقط محبت را زا بین  می برد بلکه نفرت می آورد، نه فقط رحمت و دلسوزی را از بین می برد که قساوت و سنگدلی می آورد. باید مواظب باشیم این گونه امور در زندگی ما نباشد.

 

2 – فحش کتک

اما مسئله فحش و ناسزا و کتک اصلاً مربوط به بحث ما نیست و تکرار می کنم که اگر در زبان مردی و یا زنی العیاذ بالله فحش باشد این مرد و زن شخصیت ندارند. خدا و پیغمبر خدا و ائمه طاهرین با آنها قهرند.

شخصی رفیق همیشگی امام صادق (ع) بود هرکجا امام صادق (ع) می رفت دنبال او بود. روزی امام (ع) در راه بود و او هم دنبال امام صادق (ع)، غلام این مرد عقب ماند صدایش کرد غلام نشنید مرتبه دوم صدا زد غلام نشنید و جواب نداد مرتبه سوم عصبانی شد گفت یابن الفاعله با تو هستم یعنی ولدزنا. همین که ناسزا و فحش به زبان این مرد آمد امام (ع) ایستاد و دست به پیشانی مبارک زد یعنی عزا شد سپس گفت: سبحان الله، به مادرش تهمت زنا زدی؟ من تا الان تو را آدم با ورعی می دانستم ولی الان معلوم شد که چنین نیست. گفت یا بن رسول الله مادرش سندی و مشرک است.

امام (ع) فرمود مگر نمی دانی که هر قومی برای خودش قانون ازدواج دارد؟ دیگر حق نداری با من باشی. روای حدیث می گوید دیگر ندیدم که این مرد با امام صادق (ع) راه برود:

از این روایت چه استفاده می کنیم؟ اگر کسی به بچه اش فحش دهد و لو تقصیر داشته باشد اگر به خانمش فحش دهد و لو تقصیر داشته باشد اگر یک خانمی به شوهرش فحش دهد و لو تقصیر داشته باشد خدا از او قهر می کند.  از طرفی این فحش مجسم می شود و بصورت بدی هم مجسم می شود و رفیق او در عالم برزخ و قیامت است و در قیامت رسواست.

عایشه در نزد پیغمبر اکرم (ص) نشسته بود دو سه نفر یهودی تبانی کرده بودند به پیغمبر اکرم (ص) جسارت کنند یکی از آنها رد شد وگفت سام علیکم یعنی شمشیر بر تو باد بقول امروزیها مرگ بر تو (سلام علیکم یعنی سلام و درود بر تو باد) پیغمبر اکرم (ص) فرمودند علیکم یعنی آنچه گفتی بر خودت باد. عایشه صبر کرد یهودی دوم آمد گفت سام علیکم حضرت فرمودند علیکم سومی رد شد گفت سام علیکم. عایشه دیگر نتوانست تحمل کند و انصافاً هم تحملش مشکل است گفت یابن القرده و الخنازیر چه می گوئی؟ یعنی ای پسر میمونها و خوکها چه می گوئی و این را عایشه از قرآن گرفته بود زیرا این یهودیها همانها هستند که پدرانشان خوک و میمون شدند بالاخره عایشه فحش داد. پیغمبر تند شد رنگش تغییر کرد و فرمود عایشه چه گفتی؟ گفت یا رسول الله! ببین چه کار می کنند؟ پیغمبر (ص) فرمودند آنها هرچه گفتند من جوابشان را دادم این دیگر فحش ندارد بعد فرمودند عایشه! نمی دانی اگر فحش مجسم شود بصورت بدی مجسم می شود و رفیق انسان است در قبر، مونس انسان است در برزخ و محشر.حجت الاسلام ابراهیم رستمی- بخش دین واندیشه تبیان کردستان

منبع : کتاب اخلاق در خانه،آیات و روایات