کارشناس قرآنی اداره تبلیغات اسلامی سروآباد گفت: قرآن غیب الله بیگی یکی از قدیمی ترین قرآن های موجود در کردستان است که هر ساله گردشگران زیادی را به سوی منطقه اورامان جذب می‌کند


به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، عدنان آشنا کارشناس قرآنی اداره تبلیغات اسلامی سروآباد اظهار داشت: شهرستان سروآباد به خاطر دارا بودن مکانهای گردشگری مذهبی و تاریخی همچون: آرامگاه پیرشالیار در اورامان، مقبره کوسه هجیج (عبید الله بن امام موسی کاظم) در روستای هجیج، آرامگاه ۱۲ تن از اصحاب رسول خدا(ص) در روستای دزلی، قرآن تاریخی سلین و قرآن تاریخی بابا یعقوب روستای بیساران، یکی از مقاصد مهم توریسم مذهبی در استان کردستان است.


وی گفت: یکی از نقاط مقصد گردشگری مذهبی در این شهرستان، روستای زیبای سلین است که در ۸۰ کیلومتری جنوب سروآباد و در ۱۰ کیلومتری شهر
"اورامان تخت" قرار دارد.

آشنا ادامه داد: قرآن تاریخی روستای سلین مشهور به «قرآن غیب الله بیگی» توسط اهالی روستا در مسجد حضرت عبدالله این روستا نگهداری می‌شود که بعد از قرآن نگل قدیمی ترین قرآن خطی استان کردستان است.

کارشناس قرآنی سروآباد در مورد قدمت این قرآن تاریخی گفت: این قرآن مبارک حدود هفتصد سال پیش و در دوره تیموریان به نگارش در آمده است که حاکم منطقه اورامان در آن زمان فردی به نام غیب الله بیگی بوده است و قرآن تاریخی موجود، به نام وی مشهور است.

وی در مورد مشخصات این قرآن گفت: قرآن نفیس سلین، بر روی کاغذچرم و به خط ریحان کتابت شده و دارای دارای تزئینات نقوش هندسی است.

آشنا در پایان گفت: قرآن غیب الله بیگی، در نیمه اول امسال به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان و فرمانداری سروآباد، به مدت شش ماه و با هزینه ای بالغ بر ۴۱۰ میلیون ریال مرمت شد.
*انتهای خبر*