حجت الاسلام وحیدی:

فضلیت  جهاد اکبر "  جهاد بانفس "
به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، حجت الاسلام والمسلمین محمدوحیدی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی سقز در یادداشتی به بررسی مقوله مهم جهاد اکبر پرداخت.

 

متن یادداشت به قرار زیر است:

جهاد اکبر همان جهاد نفس است. از این عنوان به مناسبت در باب جهاد سخن گفته ‏اند. معنی جهاد اکبر مبارزه با  نفس امّاره است. جهاد اکبر، مقابل جهاد اصغر (جهاد با دشمن بیرونى) عبارت است از ستیز و مخالفت با نفس و خواهشهاى  آن- که انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچى از دستورهاى او مى‏کند- به ترک شهوتهای شیطانی و گردن نهادن  به دستورهاى خداوند متعال و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو. 
عنوان یاد شده برگرفته از روایتى از رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله است که به گروهى از اصحاب که از نبرد با دشمن باز  مى‏گشتند، فرمود: مرحبا به قومى که جهاد اصغر را به انجام رسانده‏اند، و جهاد اکبر بر ایشان باقى است. گفتند: اى پیامبر خدا،  جهاد اکبر چیست؟ فرمود جهاد با نفس.

 چرایی اهمیت  جهاد اکبر :

در جهاد اكبر چون نفس انسان، خارج از منطقه جغرافیایى است هیچ سنگر و دژ كارساز نیست، حتى در شب تاریك و در منزل خلوت انسانى كه در حال اشك ریختن و سجده و مناجات است نفس او را رها نمى‏كند.
شكست در جهاد اصغر زود آشكار مى‏شود ولى شكست در جهاد اكبر به زودى آشكار نمى‏شود زیرا گاهى انسان یك عمر انسان از هوى نفس خود شكست مى‏خورد امّا توجّه ندارد.. در جهاد اكبر، مباشرت لازم است ولى در جهاد اصغر با اموال نیز مى‏توان جبهه را كمك نمود.

در جهاد اكبر وسیله مخصوصى ندارد باید از كلمات انبیا و اولیا و تاریخ گذشتگان و نیز گریه بر حال خویشتن وسیله جنگى براى مبارزه با نفس امّاره استخدام كرد. «وسلاحه البكاء»

ساز و کار مبارزه با نفس:

خواسته ­های نفسانی که باید در چارچوب عقل و شرع با آن­ها مبارزه کرد و به آن­ها هواهای نفسانی گفته می­شود، گوناگون و گاهی با یکدیگر در تضاد و تناقض می­باشند علمای اخلاق، راه و رسم مبارزه با نفس و هواهای نفسانی را به این دانسته­اند که انسان بیندیشد که کیست، از کجا آمده است، برای چه آمده است، به کجا باید برود، آن­جا به چه چیز نیاز دارد و راهی که در پیش گرفته است ـ چنانچه ادمه یابد ـ به کجا خواهد رسید؛ و سپس:

اولاً در آغاز هر روز با خود شرط کند که کار ناروا انجام ندهد و بکوشد تا پا را از دایره­ی عقل و شرع بیرون نگذارد.

ثانیاً در طول روز مراقب خود باشد و همانند نگهبانی که بر امر مهمی گماشته شده است از خود مواظبت نماید.

ثالثاً شبانگاه و در پایان فعالیت­های روزانه، به کار خود رسیدگی ­کند؛ چنانچه خوب عمل کرده است خدا را بر این توفیق شکر کند و عزم خود را به برداشتن گام­های بعدی جزم کند و چنانچه از عملکرد خود راضی نیست، خود را ملامت و سرزنش کند و تصمیم بگیرد کم­کاری خود را جبران نماید.

و کلام آخر :

مبارزه با نفس کار ساده ای نیست و برای غلبه بر آن به خودسازی و مجاهدت های فراوانی نیاز است. به همین سبب است که بالاترین نوع جهاد، مبارزه با نفس است و از آن به عنوان جهاد اکبر یاد می‌شود.انتهای یادداشت/