رئیس ستاد شئون فرهنگی در مناسبت‌های دینی استان كردستان گفت: روز عرفه تبلور اصلی ترین ارتباط روحی و معنوی با خداوند متعال است.

 

به گزارش بخش خبر تبیان كردستان، حجت‌الاسلام مختار كرمی با تبریك فرا رسیدن روز عرفه و عید سعید قربان و تبریك این دو روز بزرگ به مسلمانان جهان اظهار كرد: روز عرفه یکی از شاخص ترین مناسبتهایی است که در فرهنگ دینی ما به‌عنوان نماد ارتباط معنوی با خداوند متعال، حرکت در مسیر عبودیت و تسلیم شدن تام و تمام بنده در مقابل پروردگار شناخته شده است.

وی با اشاره به اینكه عرفه، روز معرفت، روز زدودن قلب از غبار گناه و روز خدا و خدایی شدن است، بیان كرد: در معارف اسلامی بر عبادت و نیایش و طلب مغفرت در روز عرفه بسیار سفارش شده و شب و روز آن از ایام متبرك در اسلام به شمار می رود. 

وی افزود: شب عرفه از لیالی متبرك و شب زیارتی حضرت امام حسین (ع) است، عبادت در این شب معادل ۱۷۰ سال عبادت و خواندن زیارت امام سوم شیعیان (ع) برابر با رفتن هزاران حج واجب و عمره و جهاد در راه خداست.

مدیركل تبلیغات اسلامی كردستان با اشاره به اینكه در این روز لطف و رحمت خداوند شامل همگان می شود، گفت: دعای عرفه فقط یك دعا نیست بلكه دستورالعملی برای زندگی است.

حجت‌الاسلام كرمی بیان داشت : روز عرفه روز شناخت و بازگشت به سوی خداوند متعال و راه ائمه كه همان صراط مستقیم است.

وی همچنین فلسفه روز عرفه را افزایش آگاهی، شناخت و بصریت دینی عنوان کرد و گفت: درباره نامگذارى این صحرا به عرفات نکاتى گفته شده که شناخت آدم و حوا از همدیگر در این ناحیه، انجام اعمال حج به آدم یا ابراهیم(ع) در صحراى عرفه و شناخت حاجیان از همدیگر در این مكان از جمله نكات مطرح شده در مورد صحرای عرفات است

این مقام مسئول همچنین به فرا رسیدن عید قربان اشاره كرد و گفت: مهمترین پیام عید قربان ایثار، فداكاری، گذشت، وحدت، اطاعت فرزند از والدین و در نهایت اطاعت فرمان پروردگار توسط بندگان است.

حجت‌الاسلام كرمی با بیان اینكه عید قربان درس تقوا برای انسان هاست، افزود: روز عید قربان از روزهای بزرگ خداوند و از شعائر الهی است و بزرگ نگه داشتن این روز نشان دهنده تقوای انسان مؤمن است.

وی در پایان از برگزاری مراسم دعای عرفه در مساجد و حسینیه های استان كردستان خبر داد و گفت: هیئات مذهبی استان آمادگی برگزاری این مراسم معنوی را در سطح استان دارند.

 

 

 

 

بخش خبر تبیان کردستان