سلامت- سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است، گفت: مردم تحت تاثیر مطالبی که در فضای مجازی منتشر می شود، نگران نشوند.


به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری روز دوشنبه اظهارداشت: از سال ۱۳۷۷ که اولین مورد بیماری در کشور دیده شد یعنی ۲۰ سال است که این بیماری رصد می شود و داروی این بیماری در کشور وجود دارد و تمام بیماران به صورت رایگان درمان می شوند.

وی گفت: موارد اخیر به جز یک مورد که ناشی از بی احتیاطی در کشتارگاه بوده است، مشکل دیگری وجود نداشته و تمام افرادی که در آن کشتارگاه بودند به صورت رایگان درمان شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: مردم باید از گوشت هایی که از مراکز معتبر و مورد تایید دامپزشکی تهیه می شود استفاده نمایند و از خرید گوشت ذبح مستقیم خودداری کنند.

وی یادآور شد: این بیماری از طریق گزش کنه و آلودگی از طریق لاشه خونی منتقل می شود و در شرایط بیمارستانی نیز ممکن است از طریق فرد مبتلا به مراقبت کننده منتقل شود.

حریرچی گفت: آنچه که مربوط به دفن یک مورد فوت شده درعمق سه متری و با شرایط خاص در فضای مجازی منتشر شده به دلیل اطمینان از کنترل بیماری بوده است.

وی تصریح کرد: ما مراقبت های بهداشتی درمانی را براساس پروتکل های موجود انجام می دهیم و مردم نگران نباشند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: موارد مرگ ناشی از ابتلا به این بیماری در جهان ۳۰ درصد و در کشور ما ۱۵ درصد است.


 


انتهای خبر/
منبع:مهر