سردرد یکی از بیماری های بسیار رایج در بین مردم است که معمولا بیشتر افراد را روزانه درگیر خود می کند بنابراین اگر راه های درمان خانگی سردرد را یاد بگیرید می توانید بدون استفاده از داروهای شیمیایی مضر این درد را درمان کنید. استرس، کم آبی، خستگی، مشکلات چشم و بسیاری از عوامل دیگر می توانند این حالت را تشدید کنند. درمان های بسیاری برای سردرد وجود دارد که بسته به علت سردرد می توان به کار برد. استفاده از ایبوپروفن و یا استامینوفن یا داروهای تجویزی سردرد همیشه درمان مفید و قطعی این بیماری نیست. این بار در نت نوشت می توانید راه های درمان خانگی سردرد که به سرعت سردرد را درمان می کند را یاد بگیرید.

 

 

انواع سردرد و راه های درمان خانگی سردرد شدید


1-سردرد تنشی (TENSION HEADACHE)

این نوع سردرد یکی از شایع ترین نوع سردرد می باشد. این نوع درد به صورت یک درد ثابت و یا احساس فشار در سر است که بیشتر در ناحیه گیجگاه و گردن و پشت سر بروز پیدا می کند. همچنین می تواند به صورت یک درد تیر کشنده در بالا و پایین چشم نیز باشد. این نوع سردرد به شدت درد های میگرنی نیست اما گاهی می تواند موجب بروز حالت تهوع و استفراغ نیز شود. متخصصان معتقدند که علت اینگونه سردرد ها انقباض عضلات سر و گردن به علت فشار های ناشی از استرس است.

 

راه های درمان خانگی سردرد تنشی : چای زنجبیل یک راه حل عالی برای کاهش التهاب است. همچنین برای رفع انقباضات و ریلکس شدن می توانید از روغن نعنا برای ماساژ گردن و کف سر استفاده کنید.

 

ترکیب این دو ماده راه حلی مناسب برای کاهش و بهبود سردردهای تنشی است.

 

 

۲ – میگرن (MIGRAINE)

میگرن یکی از شایع ترین دردها در جوامع امروزی شده است. دردهای میگرنی بسیار بدتر از یک سردرد شدید هستند. دردهای ضرباندار بسیار شدید و ناتوان کننده در یک طرف سر و گاهی هر دو طرف آن همراه با اختلالات بینایی، تهوع، استفراغ، سرگیجه، حساسیت شدید به صدا ، نور، لمس و بو، و سوزن سوزن شدن یا بی حسی در صورت.

 

راه های درمان خانگی سردرد و میگرن : مطالعات نشان می دهد که ویتامین B12  می تواند به کسانی که از دردهای میگرنی رنج می برند کمک زیادی کند. بنابراین برای پیشگیری از دردهای میگرنی مطمئن شوید که مقادیر کافی از این ویتامین در رژیم غذایی تان گنجانده شده است.

 

همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است که ورزش های هوازی برای پیشگیری از سردردهای میگرنی بسیار موثر است تا جایی که ورزش روزانه هوازی می تواند جایگزین دارو درمانی برای میگرن شود.

 

 

۳ – سردرد خوشه ای (CLUSTER HEADACHE)

سردرد خوشه ای یک نوع سردرد بسیار شدید است که به‌طور معمول شامل درد در یک طرف سر، در پشت سر، یا اطراف یک چشم می‌شود. این سردردها معمولاً در یک زمان از روز برای چندین روز یا هفته رخ می‌دهند و بعد فروکش کرده و فرد ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها سردرد نداشته باشد. این دردها مقطعی است و بیشتر در مردان اتفاق می افتد.

 

همچنین همراه با این سردرد ناتوان کننده ممکن است احتقان بینی و یا آبریزش بینی را نیز تجربه کنید. علت این سردرد هنوز مشخص نشده است اما زمانی که این سردرد اتفاق می افتد یک مسیر عصبی در پایه مغز فعال می شود.

 

درمان طبیعی سردرد خوشه ای: کپسایسین یکی از ترکیبات فعال موجود در فلفل قرمز و علت تندی این فلفل است. مقداری از این ماده را که به صورت کرم موجود است در ابتدای سوراخ بینی در هنگام درد بمالید. این کار کمک به بلوکه شدن سیگنال های درد می کند.

 

 

۴ – سردردهای سینوسی(SINUS HEADACHE)

این سردردها زمانی که سینوس ها دچار عفونت شوند رخ می دهد. درد اینگونه سردردها در نواحی چشم و گونه ها و پیشانی معمولا با تب همراه است.

 

راه های درمان خانگی سردرد های سینوسی : برای درمان سردردهای سینوسی باید آب فراوان بنوشید. همچنین دوش آب گرم موجب کاهش عفونت و باز شدن راه سینوس ها می شود.

 

مواد غذایی سرشار از ویتامین C  مانند پرتقال و چای سبز همراه با لیمو ترش که دارای انتی اکسیدان های فراوان برای مبارزه با عفونت هستند کمک زیادی به کاهش التهاب و سردرد می کنند. زنجبیل تازه و کمپرس سرد و گرم نیز بسیار در روند بهبود این نوع سردرد تاثیرگذار است.

 

 

دیگر راه های درمان خانگی سردرد


ماساژ درمانی

ماساژ از جمله درمانهای لوکس و مجلل است که در درمان بسیاری از دردها مفید واقع می شود و یکی از راه های درمان خانگی سردرد شدید نیز هست. سردرد ناشی از تنش یا ناشی از دردهای بدن، دردهای عضلانی می تواند به کمک ماساژ درمانی بهبود یابد. ماساژ های سوئدی، ماساژ عمیق، ماساژ شیاطسو و دیگر ماساژها دردهای عضلانی بدن را کم کرده و سردرد را آرام می کند.

 

کمپرس آب

بعضی از سردردها سبب تنش عضلانی در ناحیه سر می شوند. سردردهایی به حدی شدید است که عضلات سر و شقیقه ها منقبض می شوند. یکی از راه های درمان خانگی سردرد کمپرس است. شما می توانید با کمپرس آب سرد یا گرم بر روی پیشانی و یا گونه ها این حالت را آرام کنید.

در کمپرس آب سرد، یخ را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و با پارچه نازکی بپوشانید و روی پیشانی یا گونه قرار دهید. هر نقطه از سر که دچار درد بیشتری است کمپرس آب سرد را در همان نقطه قرار دهید. نهایتا ۱۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد که سر درد خوب می شود.

 

کیف های آب گرم را نیز می توانید از داروخانه ها تهیه کنید و یا با استفاده از یک کیسه پارچه ای پر شده از برنج  را در مایکروویو گرم کرده و بر روی پیشانی یا پشت گردن برای یک دقیقه نگه دارید.

 

 آروماتراپی

آروماتراپی یا همان درمان از طریق عصاره گیاهان دارویی یکی از راه های درمان خانگی سردردشدید است که همواره واکنش مثبت دارد. مغز انسان می تواند به کمک بوهایی که در استشمام می کند دردها را تسکین دهد. عصاره نخود فرنگی، اکالیپتوس، روغن اسطوخودس از جمله موادی هستند که در تسکین سردرد موثر هستند.

 

طب سوزنی

استفاده از سوزن های کاملا بهداشتی و تیز از شرایط درمان با طب سوزنی و از راه های درمان خانگی سردرد است. اعصابی که در نقاط مختلف بدن انسان توسط سوزن ها تحریک می شوند جهت ارتقای انرژی کاملا مفید است. طب سوزنی می تواند شدت و میزان سردرد را کاهش دهد. این روش در طول زمان یکی از بهترین راه های درمان خانگی سردرد است.

 

تنفس

تنفس یکی از راهکارهای کنترل میزان اکسیژن خون و بهبود کارکرد مغز و از ارزان ترین راه های درمان خانگی سردرد  است. سردردها گاهی به کمک تنفس ها می توانند عضلات سر را تسکین دهند. یک مکان آرام و یک صندلی کاملا راحت در منزل پیدا کنید و همیشه هنگام سردرد به آن مراجعه داشته باشید. تنفس های آرام و ریتمیک انجام دهید، پنج ثانیه نفستان را نگه داشته وپنج ثانیه مجدد نفس بکشید. این کار سبب می شود انقباض ماهیچه های شما کاهش یابد با کمک تکنیک های آرام سازی پیشرفته می توانید بر روی تک تک عضلات بزرگ بدنتان تمرکز داشته باشید. از انگشتان پا شروع کرده و تا فرق سر خود ادامه دهید.

 

آب بنوشید

از دست دادن آب بدن می تواند سبب بروز سردرد شود. نوشیدنی های مختلف در صورتی که حاوی میزان کافی الکترولیت نباشند نمی توانند آب مورد نیاز بدن را تامین کنند. همچنین نوشیدن زیاد قهوه و نوشابه های گاز دار نیز می تواند به دلیل کافئین زیاد منجر به سردرد شود. نوشیدن زیاد آب از کم شروع کنید و تا روزی حداقل هشت لیوان سر پر ادامه دهید.

 

 

خواب

مشکلات ناشی از کم خوابی و بد خوابی نیز کم نیستند که یکی از آنها سردرد های روزانه است. چند راه وجود دارد که شما می توانید کیفیت خواب را بهتر کنید. سر ساعت به خواب بروید و سر ساعت از خواب بیدار شوید. برای خوابتان ساعت شروع و اتمام مشخص کنید تا بدنتان به این ساعت عادت کند. محرکهایی همچون قند، نیکوتین، کافئین را قبل از خواب مصرف نکنید. فعالیتهایی همچون تماشای تلویزیون، استفاده از موبایل و تبلت و رایانه را قبل از خواب حتما ترک کنید. برای آرامشی بیشتر قبل از خواب کتاب بخوانید یا اینکه یک موزیک ملایم گوش کنید. استحمام با آب سرد پانزده دقیقه قبل از خواب به شما کمک می کند راحت تر به خواب بروید.

 

رژیم های غذایی مناسب

بسیاری از مواد غذایی و غذاهای هستند که به خودی خود سبب بروز سردرد می شوند. نوشیدنی هایی که حاوی شکلات، قهوه، کافئین و چای زیاد هستند سردرد ایجاد می کنند. غذاهایی مانند هات داگ، سوسیس و فلفل زیاد سردرد را افزایش می دهند. تیرامین یک نوع اسید آمینه است که در غذاهایی که پنیر و پنیر پیتزا دارند وجود دارد این ماده غذایی می تواند علت سردرد باشد.

 

دمنوش های گیاهی

دمنوش های گیاهی بسیار مفید هستند و اثرات مثبتی بر اعضای بدن دارند و از بهترین راه های درمان خانگی سردرد شدید هستند. بسیاری از دردهای بدن به کمک یک فنجان دمنوش گیاهی کاملا قابل درمان است. اما مصرف دمنوش هایی مانند بابونه، زنجبیل، قاصدک را با داروها همزمان استفاده نکنید و در صورت تشدید سردردتان با پزشک مشورت کنید.
بخش خانواده ایرانی- اسلامی تبیان کردستان