حکم صله رحم «برقرار داشتن پیوند خویشاوندی» و پاداش کسی که صله رحم را برقرار می نماید چیست؟

 

در دین مبین اسلام برقرار داشتن پیوند خویشاوندی واجب است و دارای فضیلت بزرگی است.

 الله متعال تضمین نموده که هرکس صله رحم را برقرار سازد او را به خویش نزدیک نماید و هر کس آن را قطع نماید؛ او را از خود دور کند. (متنفق علیه)

 پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  می فرماید: «مَنْ أَحَبَّ أَنْ يُوسَع لَهُ فِي أَثَرِهِ، وَ یُبسَطَ لَهُ فِي رِزْقِهِ؛ فَلْيَصِلْ رَحِمَهُ» ؛ « هرکس دوست دارد عمرش طولانی شود و روزی او فراوان گردد، پیوند خویشاوندی خویش را برقرار سازد» (متفق علیه)

 قطع کردن پیوند خویشاوندی سبب قرار گرفتن در معرض لعنت الله متعال می شود. چنان که الله متعال می فرماید:« فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِنْ تَوَلَّيْتُمْ أَنْ تُفْسِدُوا فِي الأرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ ، أُولَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَى أَبْصَارَهُم؛ محمد/22و23.

« آیا اگر  روی گردان شوید جز این انتظار دارید که در زمین فساد کنید و پیوند میان خویش را بگسلید؟ آنان کسانی اند که الله متعال ایشان را نفرین و از رحمت خویش بدور داشته است، لذا گوش هایشان را  کر، و چشم هایشان را کور کرده است

 
قطع و بریدن از خویشان سبب می شود تا الله متعال بنده اش را از خود دور کند؛ زیرا الله متعال نسبت به رحم و پیوند خویشاوندی گفته است: «هر کس تو را قطع کند او را از خود دور می کنم

 کسانی که پیوند خویشاوندی خود را بریده اند باید از الله متعال بترسند و آن را برقرار نمایند تا در عمر و روزی شان برکت بیابد و در مقابل خویشاوندان شان با آنها پیوند خویشاوندی را برقرار دارند، چون پاداش از جنس و نوع عمل است.

والله أعلم بالصواب
شهرام کریمی - بخش دین و اندیشه تبیان کردستان
منابع: قرآن کریم، صحیح مسلم و بخاری