رئیس اداره تبلیغات اسلامی بانه :

حقوق شهروندی،مجموعه ای از تکالیف و مسئولیت های شهروندان است در قبال یکدیگر و در قبال شهر و دولتی که در آن زندگی می‌کنند.


به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، حجت‌الاسلام عباسعلی منتظری در گفتگویی با تبیان کردستان در مورد حقوق شهروندی اینچنین گفت: در واقع حقوق شهروندی آمیخته‌ای است از وظایف و مسئولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگر، شهر و دولت یا قوای حاکم و مملکت و همچنین حقوق و امتیازاتی که وظیفه تامین آن حقوق بر عهدهٔ مدیران شهری دولت یا به طور کلی قوای حاکم است. به مجموعه این حقوق و مسئولیت‌ها، «حقوق شهروندی» اطلاق می‌شود.

 

وی بیان کرد: حقوق شهروندی را می توان این گونه بیان کرد که مجموعه ای از تکالیف و مسئولیت های شهروندان است در قبال یکدیگر و در قبال شهر و دولتی که در آن زندگی می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: شهروندی اشاره به زندگی روزمره، فعالیتهای فردی و کسب و کار افراد اجتماع و همچنین فعالیتهای اجتماعی دارد و بطور کلی مجموعه‌ای از رفتار و اعمال افراد است که همه مکلفیم شهروندی پویا یا شهروندی فعال باشیم.

 

رئیس تبلیغات اسلامی بانه یادآور شد: شهروندی، مجموعه ی گسترده‌ای از فعالیت‌های فردی و اجتماعی است. فعالیتهایی که اگرچه فردی باشند اما برآیند آنها به پیشرفت وضعیت اجتماعی کمک خواهد کرد. همچنین مشارکتهای اقتصادی، خدمات عمومی، فعالیتهای داوطلبانه و دیگر فعالیتهای اجتماعی که در بهبود وضعیت زندگی همه شهروندان موثر خواهد افتاد. در واقع این نگاه ضمن اشاره به حقوق شهروندی مدون و قانونی در نگاه کلی‌تر به رفتارهای اجتماعی و اخلاقی می‌پردازد که اجتماع از شهروندان خود انتظار دارد.

دریافت این مفاهیم شهروندی نیازمند فضایی مناسب برای گفت‌وگو و مشارکت مردم با نقطه نظرات متفاوت و نظارت عمومی است.

 

 

حجت الاسلام منتظری گفت: آموزش شهروندی بطور غیر رسمی در خانه یا محل کار یا کارگاه‌های آموزشی و یا بطور رسمی بصورت سرفصل درسی مجزا در مدارس و حتی مدارس ابتدایی و یا بصورت رشته تحصیلی دانشگاهی در واقع به شهروندان می‌آموزد که چگونه یک شهروند فعال، آگاه و مسئولیت پذیر باشند.

آموزشهای پرورش یک شهروند به آنان می‌آموزد که چگونه تصمیمات خود را با توجه به مسئولیت‌هایشان در قبال اجتماع و زندگی فردی خود اتخاذ نمایند.


*انتهای خبر*