حرمت شراب در احادیث

 

مراحل حرام شدن شراب

 

در شبه جزیره عربستان شراب خواری یک عادت عمومی بود و مبارزه قطعی و اصولی به زمان نیاز داشت.به همین جهت خداوند در قرآن کریم در چند مرحله حکم قطعی تحریم شراب را بیان فرمود. در مرحله اول در سوره نحل آیه67 فرمود:شما از خرما و انگور،شراب درست میکنید و روزی نیکو نیز به دست می آورید.به این صورت به مسلمانان فهماند که شراب،روزی نیکو نیست.

 

در مرحله بعد و در آیه116 سوره بقره فرمود: نفع شراب در برابر مضرات بی شمارش اندک است.

در مرحله سوم نیز در سوره نساء آیه46 تصریح فرمود:که چون مسکر و شراب هوشیاری و متانت و وقار انسان را سلب میکند،کسی نباید در حال مستی به نماز بایستد. و سرانجام در مرحله آخر فرمود: شراب و قمار و بت ها و ازلام(نوعی ابزار بخت آزمایی)پلید و نحس اند و باید از تمام آنها اجتناب کرد.با این آیه،حکم قطعی تحریم شراب صادر شد و یکی دیگر از محرمات دین اسلام به صورت صریح و شفاف به مسلمین ابلاغ گردید.1

 

در احادیث

 

رسول خدا صل الله علیه وآله فرمودند: شرابخوار چنانچه مریض شد از او عیادت نشود و در تشییع جنازه او حاضر نشوند. و همچنین فرمودند: شرابخوار چون سخن گفت او را تصدیق نکنید و چنانچه خواستگاری کرد به او زن ندهید.3

 

 

 

حرمت شراب در قرآن


ولاتقربوا الصلوه و انتم سکاری.5

با وجود اینکه این آیات که حرمت شرب خمر را می رساند، بعضی باز هم از نوشیدن شراب دست بردار نبودند تا اینکه خداوند به شدیدترین وجه و با چندین تاکید حرمت آن را اعلام کرد و فرمود:

یا ایها الذین أمنوا انما الخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون انما یرید الشیطان ان یوقع بینکم العداوه و البغضاء فی الخمر و المیسر و یصدکم عن ذکرالله و عن الصلوه فهل انتم منتهون.6  در هیچ موردی قرآن با این تاکید و تصریح و شدت حرمتی اعلام نکرده، شراب را فقط پلیدی و عمل شیطان خوانده است.


 

نتیجه مطالب اینکه شراب موجب خفت و خواری فرد در جامعه دنیوی و نیز باعث سرافکندگی و وبال گردن فرد در آخرت میشود.

 

 حجت الاسلام سبزی _ بخش قرآن و حدیث تبیان کردستان
منابع:

1)فروغ ابدیت،ج2،ص513تا517
2)و3)سعدالسعود،ئسائل الشیعه،بحارالانوار
4)نحل،آیه67      
5)نساء،آیه42

6)مائده،آیه91،ای کسانی که ایمان آورده اید شراب و قمار و انصاب و ازلام فقط پلیدی و از عمل شیطان است،زنهار که از آن اجتناب کنید،امید که رستگار شوید.تنها هدف شیطان این است که با شراب و قمار بین شما کینه و دشمنی بیندازد.شما را از راه خدا و نماز بازدارد،آیا از آن ها دست بردار می شوید.