سنندج- ترویج امر به معروف و نهی از منکر زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است و همه باید در راستای اشاعه این فریضه الهی گام برداریم.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج، حجت‌الاسلام علیرضا کاوه رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج به مناسبت فرارسیدن ماه محرم الحرام ماه حزن وسوگواری و هفته امر به معروف ونهی از منکر در خصوص این فریضه واجب وضروری جامعه اسلامی یادداشتی نگاشته است که در ذیل می‌خوانیم.

 

درباره اهمیت فریضه امر به معروف و نهی از منکر همین بس که هدف از قیام ماندگار حضرت ابا عبدالحسین(ع) اشاعه امر به معروف و نهی از منکر بود، آنجا که امام حتی از فرزند شش ماه خود گذشت می‌‌کنند تا بتواند ارزش‌ها را بسط دهد آنهم در شرایطی که فساد امویان بی‌داد می‌کرد و از پیاده کردن هیچ منکری در جامعه وقت ابایی نداشتند.

 

امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای است از فرایض دین، هرجا کسی را به سوی کاری ثواب و خیر که در عرف و شرع ما به‌عنوان ارزش اطلاق می‌شود، سوق دهیم، امر به معروف را به جا آوردیم و در هر کجا چه نظام کوچک خانواده یا هر جای دیگری از جامعه فردی را از انجام فعل ناپسندی باز داشتیم نهی از منکر انجام گرفته است.

 

امر به معروف و نهی از منکر شرایط خاصی را می‌طلبد قطعأ عامر به معروف و ناهی از منکر باید خود عامل به انجام ارزش‌ها باشند، ارزش‌ها و هنجارها را بشناسند و به روش امر به معروف و نهی از منکر واقف و مسلط باشند، چه بسا گاهی با عدم اشراف به موازین امر به معروف کار درستی از پیش نخواهیم برد و حتی باعث ایجاد شبه در جایگاه ارزش‌ها در جامعه می‌شویم و حتی مسبب ایجاد تنش خواهیم بود.

 

نگاه و زبان، برخورد و حتی لحن کسی که امر به معروف می‌کند و یا دیگری را از انجام ضد ارزش باز می‌دارد، دال برآگاهی و اشراف فرد به مسئله‌ای است که در‌باره آن به دیگری تذکر می‌دهد زیرا ممکن است در پس این تذکر و هشدار سؤالاتی به وجود بیاید که فرد باید بتواند پاسخگوی آن‌ها باشد.

 

من حیث‌المجموع فریضه امر به معروف در هر زمان و شرایطی جزو لاینفک تربیت و تعالی جامعه است، مگر نه اینکه رسالت پیامبران از آدم تا خاتم امر به معروف بوده است و نهی از منکر. اینک پس از گذشت یک‌هزار و چهار صد سال از واقعه عظیم کربلا هنوز هم ترویج امر به معروف به‌عنوان یک فریضه برهمه آحاد واقشار جامعه اعم از عالم و عامی واجب و ترک آن حکم ترک واجباتی چون نماز و روزه، حج، زکات و خمس را دارد بخصوص در این آشفته بازار فرهنگی که به تعبیر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با تدبیر کثیف دشمن دد منش با شبیخون فرهنگی مواجه هستیم.

 

جنگ نرم همان جنگ برعلیه ارزش‌ها است جنگ برعلیه هنجارها، جنگ برعلیه دین و دیانت، دشمن با همه توان با صرف کردن زر و زور خود به فکر آشفته کردن افکار و سست کردن اعتقادات جوانان ماست، خانواده‌ها که مهمترین عنصر جامعه هستند را با بسته‌های پوچی که جز متلاشی شدن را برایشان به ارمغان نمی‌آورد به سوی نابودی سوق می‌دهند، حتی برسر اقتصاد وفرهنگ واعتقادمان سایه زنند تا بستر نفوذ افکار و زمینه پیاده کردن روش‌های پوشالی شان را در جامعه ما پیاده کنند.

 

قدر مسلم است که در این شرایط حساس اشاعه و ترویج فریضه امر به معروف ونهی از منکر حائز اهمیتی صد چندان است هر کس در هر سنگری که هست با اشراف بر اصول این فریضه مهم باید در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و اشاعه فرهنگ دینی با تأسی از کتاب و سنت منشأ اثر باشد، با توجه به اهمیت فریضه امر به معروف پر واضح است که در راستای تبیین فرهنگ اشاعه امر به معروف ونهی از منکر همه دغدغه‌مند و مسؤل باشیم تا به واسطه جامعه ما به جامعه‌ای امن و آرمانی تبدیل شود.

انتهای پیام/