دیواندره- کارگاه آموزشی حمایت از دانش‌آموزان در معرض آسیب‌های اجتماعی ویژه والدین مدرسه حضرت فاطمه(س) در شهرستان دیواندره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان، استاد دانشگاه و مدرس این کارگاه آموزشی در این کارگاه اظهار کرد: گرچه آسیب‌های اجتماعی از جامعه به مدارس وارد می‌شود اما برای امن ماندن محیط مدارس و مراقبت از دانش‌آموزان در برابر آسیب‌های اجتماعی نیاز به برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و دراز مدت و اجرای برنامه‌های آموزشی ویژه نوجوانان است و در این رابطه آموزش و پرورش والدین نقش کلیدی را ایفا می‌کنند.

کاظم عظیمی افزود: بررسی شواهد و تجربیات اخیر در ایران و در سایر کشورها نشان می دهد که راهکارهای شناخته شده محافظت از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر بسیارند و باید از این راهکارها استفاده شود.

وی به برخی از این راهکارها برای محافظت از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب‌های اجتماعی پرداخت و بیان کرد: آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان و نوجوانان و توانمندسازی ایشان برای مواجهه موثر با آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر و آموزش مهارت‌های فرزندپروری به والدین و آگاه ساختن آنها در مورد خطراتی که فرزندان شان را تهدید می‌کند از جمله این راهکارها هستند.

وی شناخت مخاطرات و عوامل مخاطره آمیز کودکان و نوجوانان و کوشش برای کنترل و کاهش آن‌ها و شناسایی کودکان و نوجوانان در معرض خطر و ارائه خدمات مورد نیاز درمان، مشاوره و مددکاری به ایشان طراحی فرصت‌های مناسب و با نشاط از طریق فعالیت جایگزین فرهنگی، هنری و ورزشی برای کودکان و نوجوانان. اجتماعی ساختن مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر به عنوان یک رسالت همگانی اجتماعی و فرهنگی را از دیگر راهکارهای موثر برای محافظت از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب‌های اجتماعی برشمرد.

استاد دانشگاه‌های دیواندره خاطر نشان کرد: والدین باید نسبت به فرزندان حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و رفتار و حرکات آنها را به دقت مورد کنترل قرار دهند و اگر حرکات مشکوکی از آنها دیدند با کارشناسان خبره و روانشناسان مشورت کنند تا خودسرانه حرکتی انجام ندهند که باعث ضربه زدن به فرزندان خود شوند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دیواندره نیز در این کارگاه اظهار کرد: برگزاری کارگاه آموزشی حمایت از دانش‌آموزان در معرض آسیب‌های اجتماعی یکی از دوره‌های آموزشی این شهرستان است که برای والدین دانش‌آموزان مدارس طراحی و برنامه‌‌ریزی شده است.

حجت‌الاسلام حسین ورمقانی اعلام کرد: در برگزاری این کارگاه‌ آموزشی آموزش و پرورش و مدارس همکاری مطلوبی با اداره تبلیغات اسلامی داشتند که قابل تقدیر است.


انتهای پیام/