همایش پرچم داران بصیرت به مناسبت شروع ماه محرم در مجتمع نور سنندج برگزار شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، حجت‌الاسلام مختار کرمی در همایش بزرگ پرچمداران بصیرت شهرستان سنندج که با موضوع ترویج فرهنگ قانونمداری برگزار شد، اظهار کرد: ترویج دین مبین اسلام، جلوگیری از بدعت‌ها و خرافات، ترویج اخلاق اسلامی و شناساندن خوبی‌ها از وظیفه مبلغان دینی و روحانیون است.

وی با اشاره به اینکه روحانیون و مبلغین دینی به واسطه نفوذ بین مردم و اعتمادی که بین مردم دارند از موثرترین نهادها و تشکل‌های فرهنگی جامعه هستند، بیان کرد: این قشر می‌توانند همچنین در توسعه فرهنگ قرآنی و عاشورایی موثر واقع شوند.

وی خاطرنشان کرد: روحانیون و مبلغین دین در واقع بدون توقع و ایثار و صرفا برای رضای پروردگار و با دلسوزی مشغول تبلیغ دین خدا هستند و از مکتب گرانقدر امام حسین(ع) حفاظت و پاسداری می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان اضافه کرد: هیئات مذهبی نیز در پاسداشت شعائر دینی همواره پیشرو بوده‌اند و بزرگترین پایگاه دینی مردم و جزو بهترین سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند که از ویژگی‌های بارز آنها مردمی بودن آن است.

حجت‌الاسلام کرمی همچنین به مداحان اشاره کرد و گفت: این قشر نیز مدافعان مکتب امام حسین(ع) هستند که با افتخار خاندان پیامبر(ص) را ستایش و مدح می‌کنند.

وی تصریح کرد: مداحان نقش ارزنده‌ای در گسترش فرهنگ جامعه دارند و به عنوان مکمل‌ تشکل‌‌های دینی آرامش معنوی را در جامعه حاکم می‌سازند.

وی اضافه کرد: از مبلغان و روحانیون انتظار می‌رود که اولویت‌های تبلیغ را رعایت کنند و به کاهش آسیب‌های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است بپردازند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان بقاء و دوام اسلام را متضمن رعایت امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: باید در راستای ترویج این مهم نیز در جامعه تلاش شود.

حجت‌الاسلام کرمی توجه به توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان دغدغه برخی مسئولان را متذکر شد و افزود: همان اندازه که به بحث موسیقی در جامعه پرداخته می‌شود و مردم طرفدار موسیقی هستند باید قرآن کریم را نیز در جامعه ترویج و توسعه داد چرا که جامعه ما نیازمند تربیت قرآنی است.

وی ترویج فرهنگ حجاب و عفاف براساس ترویج سبک زندگی اسلامی و تقویت‌ مهارت‌های زندگی را امری ضروری دانست و گفت: باید این مهم نیز مورد توجه مسئولان به ویژه روحانیون و مبلغین دین در سخنرانی‌ها و محافل باشد.

وی اضافه کرد: استان کردستان دارای 610 هیئت مذهبی، 590 مداح، 87 کانون فرهنگی و تبلیغی، 250 رابط فرهنگی، 14 انجمن اسلامی، چهار مجمع فاطمیون و چهار مجمع ذاکرین در استان است که روحانیون و مبلغین نقش مهمی در فعالیت و پیشبرد اهداف این تشکل‌ها ایفا می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان از همکاری سپاه بیت‌المقدس، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، دادگستری، کمیته امداد امام خمینی(ره) و نیروی انتظامی استان در راستای برگزاری این همایش و همکاری با تبلیغات اسلامی استان قدردانی کرد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در این همایش گفت: ماندگاری نام خدا، پیامبر(ص)، دین اسلام و قرآن کریم به قیام امام حسین(ع) گره خورده است.

حجت‌الاسلام سید محمد حسینی شاهرودی اظهار کرد: اگر قیام امام حسین اتفاق نمی‌افتاد امروز معلوم نبود چه اتفاقاتی برای دین مبین اسلامی می‌افتاد و امام حسین قیام کرد تا نگهبان و حافظ وحی الهی باشد.

وی با اشاره به اینکه ایشان قیام کردند تا الگوی همه مردم مسلمان باشند، افزود: قیام امام حسین اسلام را زنده نگه داشت و ماندگار کرد.


وی خاطرنشان کرد: حسین(ع) رهبر همه آزادگان است و انسان باید ابراز علاقه کند و به این بزرگوار ارادت داشته باشد چرا که هر چه داریم از اهل بیت علیهم السلام است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان یادآور شد: اساس تفکر امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر بود و باید همه ما برای ترویج این فریضه مهم گام برداریم و آنرا نهادینه سازیم.

حجت‌الاسلام شاهروی خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که دچار فساد و انحراف شود برای هدایت نیازمند ترویج معروفات است و اگر دنبال اصلاح و درستی باشد باید به نهی از منکر بپردازد.

وی با اشاره به اینکه ترویج اسلام و آگاهی‌بخشیدن به آحاد جامعه نیازمند ترویج و نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر است و نباید از این مسئله مهم غافل شد.

وی بیان کرد: امروز کردستان میزبان بیرق اباعبدالله الحسین است چرا که این پرچم ماهی خیر و برکت بوده و همه ما افتخار می‌کنیم که بر هر شکلی به اهل بیت و خاندان اهل بیت اظهار ارادت می‌کنیم.

رئیس کل دادگستری استان کردستان نیز در سخنانی گفت: امام حسین(ع) متعلق به دنیای بشریت است و امروز همه مسلمانان تشنه آموزه‌های امام حسین(ع) هستند.

علی اکبر گروسی اظهار کرد: برگزاری همایش پرچمداران بصیرت رسالتی است که در راستای زنده نگه داشتن شعائر اسلامی و بیان اهداف امام حسین(ع) انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه راه سعادت و رستگاری جامعه اسلامی زنده نگه داشتن همین سعائر اسلامی است، خاطرنشان کرد: این مهم برای کاهش آسیب‌ها و تهدیدات جامعه کمک بزرگی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین عواملی که باعث شده در تخلفات و جرائم سرپیچی از قوانین روی دهد  عدم توجه به قوانین است برای همین این همایش امروز با موضوع ترویج فرهنگ قانونمداری برگزار شده است.

رئیس کل دادگستری استان کردستان یادآور شد: روحانیون و ائمه جمعه و جماعات و مبلغین ما در جامعه نقش ارزنده‌ای در تبلیغ و ترویج و احترام به قانون دارند و می‌توانند با این اقدام در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز کمک دستگاه‌های قشایی باشند.

گروسی با اشاره به اینکه امروز دستگاه قضا با پرونده‌های متعددی روبرو است، بیان کرد: متاسفانه هر ساله بر تعداد پرونده‌ها افزوده می‌شود و دستگاه قضا در رسیدگی به این پرونده‌ها رسالت سنگینی برعهده دارد.

وی خاطرنشان کرد: حجم مراجعات مردم به دستگاه قضا بر جامعه اسلامی زیبنده نیست و این آسیب بزرگی برای جامعه ما تلقی می‌شود.

وی وجود ناهنجاری در جامعه را عامل کندی توسعه دانست و گفت: اگر کاهش آسیب‌های اجتماعی را در جامعه شاهد باشیم بی‌شک جامعه نیز توسعه و رشد خواهد یافت.

رئیس کل دادگستری استان کردستان اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی مانع از علم‌آموزی در جامعه می‌شوند لذا باید برای جلوگیری و کاهش این آسیب‌ها در جامعه تلاش کنیم و از توان و ظرفیت‌های موجود استان در این مسیر بهره ببریم.

گروسی وجود 13 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت مجرد در کشور را آسیب بزرگی در جامعه دانست و گفت: گرایش به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز تهدیدی است که در این راستا وجود دارد.

وی مقابله با قانون ستیزی و ارتقای آگاهی‌های قضایی را لازمه کاهش آسیب‌های اجتماعی برشمرد و گفت: سیمای بارز نظام اسلامی با قضا و فقه شناخته می‌شود و روحانیون می‌توانند در راستای توسعه صلح و سازش، حسن همجواری و هماسیگی، گذشت و غیره در جامعه کمک کنند تا شاهد ایجاد آرامش در جامعه باشیم.

وی اتکاء به مساجد را به عنوان محل حل و فصل مشکلات مردم مورد تاکید قرار داد و گفت: کارکرد اصلی مساجد باعث شد تا پیامبر نیز در ابتدای بعثت خود مسجد بنا کند و زمینه توسعه معنویت را فراهم سازد.

معاونت پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری استان کردستان نیز در این همایش ضعف معنویت را عامل ایجاد جرم و آسیب در جامعه بیان کرد.

حسن بابایی در همایش پرچمداران بصیرت در مجتمع فرهنگی نور سنندج اظهار کرد: معنویت نقش موثر و قانونمداری دارد و ضعف معنویت عامل ایجاد آسیب‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه محرم، تاسوعا و عاشورا زنگی و تلنگری برای همه ماست، بیان کرد: نباید این معنویت و فرصت معنوی را فراموش کنیم و از آن غافل باشیم.

وی خاطرنشان کرد: افرادی در زندان بودند که بدلیل گرایش به قرآن کریم و حفظ این کلام الهی از جرم اعدام نجات یافتند و این بیانگر آن است که هرگاه معنویت در جامعه وجود داشته باشد خداوند نیز همراه افراد خواهد بود.


معاونت پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری کردستان یادآور شد: باید جوانان جمعه را به سمت معنویت هدایت کنیم تا شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه باشیم.

بابایی یادآور شد: افزایش جرایم و آسیب‌های اجتماعی در جامعه ملموس است و 12 میلیون پرونده مفتوحه در دادگستری‌های کل کشور در جریان است و امروز کمتر کسی است که به دادسرا، دادگستری و دادگاه نرود و این نیازمند بررسی و توجه است.

وی اضافه کرد: آمار جرایم متاسفانه نگران‌کننده است و افزایش یک جرم یک مولفه جهانی است  که رشد متوسط جمعیت جهان یک درصد و رشد جرایم در جهان سه درصد است.

وی بیان کرد: جرایم از حالت سنتی خارج شده و باید دید که چه اقداماتی انجام داد که یک مصونیت رفتاری در جامعه ایجاد کنیم.

معاونت پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری کردستان در این همایش به 10 اتهام اول استان کردستان اشاره کرد و گفت: توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح، سرقت، تهدید، تخریب و کلاهبرداری از جمله این اتهامات است.

گفتنی است، در این همایش بیرق امام حسین(ع) مورد استقبال حاضران قرار گرفت.*انتهای خبر*