نود و پنجمین جلسه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های دینی و مذهبی در استان کردستان برگزار شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، حجت‌الاسلام مختار کرمی در نود و پنجمین جلسه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های دینی و مذهبی استان کردستان که در سالن کوثر تبلیغات اسلامی استان برگزار شد، اظهار کرد: خدمت به مردم امری ضروری است و در فرهنگ بشری همیشه انسان‌های عالم و دلسوز مردم را به ارزش‌های الهی و فطری دعوت می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) و بزرگان و ائمه اطهار در مسیر ارزش‌های الهی حرکت می‌کردند، افزود: باید ما هم مسیر این بزرگواران را در پیش بگیریم و زمینه خیر رساندن و خدمت کردن به مردم را فراهم نماییم.


وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم ما هم به عنوان مسوولان فرهنگی خیرخواه مردم باشیم و از سیره و روش بزرگان و پیامبر درس بگیریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان با اشاره به اینکه پیامبراکرم(ص) برای رساندن مردم به سمت سعادت و کمال حریص بودند، بیان کرد: همه ما هم باید برای رسیدن به سعادت و کمال تلاش کنیم و دلسوزانه خدمتگذار مردم باشیم چراکه خدمت به مردم و مستضعفین از بالاترین پاداش‌ها نزد خداوند متعال برخوردار است.

حجت‌الاسلام کرمی با تاکید بر اینکه مردم باید آثار کارهای فرهنگی اجرا شده در جامعه را ببینند، یادآور شد: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند پس از ایمان به خداوند متعال سرآمد تمام اعمال عاقلانه و بشر دوستانه نیکی به مردم است.

وی با اشاره به اینکه باید به همه افراد حتی گناهکاران نیز خدمت کرد، افزود: دعوت افراد گناهکار و خاطی به سمت ارزش‌ها و هدایت به سمت راه راست خدمت ارزنده‌ای به افراد گناهکار تلقی می‌شود.

وی وظیفه مسوولان را گره‌گشایی کار مردم بیان کرد و گفت: خدمات همه ما باید بی‌منت باشد و به فرموده امام علی(ع) خدمت خود به مردم را نباید به منت نهادن آلوده کنیم و از اعمال برخواسته از شهرت‌طلبی و ریا کردن باید پرهیز شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان در ادامه به برنامه‌های ایام فاطمیه، ولادت حضرت زینب(س) و دهه مبارک فجر در استان پرداخت و گفت: ایام فاطمیه باید محور وحدت و انسجام بین مردم باشد و از تفرقه و دشمنی جلوگیری شود.

معاون امور مذهبی و تشکل‌های دینی دفتر نماینده ولی فقیه استان کردستان نیز در این جلسه با اشاره به وجود شبهات گسترده در فضای مجازی و آسیب‌هایی که به مردم وارد می‌شود، گفت: شبهات فضای مجازی آسیب‌رسان است و باید این شبهات برای مردم روشنگری شوند.


حجت‌الاسلام محمد سادات اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) بزگترین تمدن جهانی را تشکیل داد که در تمام عرصه‌ها گل سرسبد شده و امروز تمدن اسلامی بزرگترین و کاملترین تمدن جهان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) با انقلاب اعتقادی، علمی و اخلاقی توانست جامعه اسلامی را ایجاد کند، افزود: باید از سیره و روش پیامبر اکرم در تمام عرصه‌ها به ویژه فعالیت‌های فرهنگی درس بگیریم.

وی همچنین به انقلاب اسلامی و نقش استان کردستان در پیروزی انقلاب پرداخت و گفت: برای اینکه آیندگان بدانند که انقلاب اسلامی گونه به ثمر نشست و استان کردستان چه نقشی در این راستا داشت باید کتابی با عنوان انقلاب اسلامی در کردستان تدوین و به دست مردم برسد.

معاون امور مذهبی و تشکل‌های‌دینی دفتر نماینده ولی فقیه کردستان پرهیز از فعالیت‌های تکراری و بی‌ثمر در مناسبت‌های مختلف به ویژه در ایام دهه فجر را خواستار شد و گفت: برنامه‌های تکراری آسیب است و باید مانع وقوع آسیب شویم.

حجت‌الاسلام سادات با بیان اینکه در فضای مجازی متاسفانه تبلیغات گسترده‌ای در خصوص رژیم شاهنشاهی به عنوان یک عصر طلایی می‌شود، بیان کرد: باید با این موارد مقابله شود و مانع وقوع آسیب در جامعه شد و شبهاتی که در فضای مجازی وجود دارد را روشنگری کرد.

وی ترویج فضائل ائمه اطهار به ویژه بزرگوارانی مانند حضرت زینب(س) و فاطمه زهرا(س) را مورد تاکید قرار داد و گفت: ترویج سبک زندگی فاطمی در جامعه از اهمیت بسزایی برخودار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اهل بیت را عامل وحدت در کردستان دانست و گفت: باید وحدت و انسجام را در جامعه گسترش داد و از دستورات قرآن کریم و ائمه اطهار در این راستا بهره برد چرا که تاسی از قرآن کریم راهگشا است.

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان کردستان گفت: تمامی فعالیت‌های حوزه پرورشی آموزش و پرورش برای مشارکت دانش‌آموزان در این فعالیت‌ها در طول سال جریان دارد.


حجت‌اله نریمانی اظهار کرد: معاونت پرورشی آموزش و پرورش دارای چند اداره است که اداره قرآن، نماز و عترت یکی از این ادارات زیرمجموعه است و با نیت خدمت صادقانه و مشارکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های دینی و پرورشی تلاش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش استان در راستای گرامیداشت مناسبت‌های ملی و دینی و همچنین گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر برنامه‌های مختلفی در دست اقدام دارد که آنها را از ماههای قبل برنامه‌ریزی کرده است.

وی افزود: یکی از این برنامه‌ها برگزاری گروه سرود یک‌هزار و 357 نفری دانش‌آموزان است که در شهرهای مختلف استان این گروه‌ها تشکیل و در مراسماتی مانند 13 آبان و راهپیمایی 22 بهمن اجرای برنامه دارند.

معاون پرورشی آموزش و پرورش کردستان اجرای طرح مصباح‌الهدی را به عنوان یکی دیگر از طرح‌های آموزش و پرورش دانست و گفت: آشنایی با سیره و سبک بزرگان اهل بیت علیهم‌السلام، تدوین و توزیع کتاب‌های مختلف انقلابی بین دانش‌آموزان و اجرای مسابقه در این زمینه در طول سالتحصیلی از جمله برنامه‌های دیگر آموزش و پرورش است.

نریمانی عنوان کرد: در ایام دهه فجر امسال سعی داریم برنامه‌های مسابقات قرآنی، یادواره شهدای دانش‌آموزی که از ابتدای سالتحصیلی آغاز و تا ایام دهه فجر ادامه دارد و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با ریشه‌های انقلاب اسلامی برای فرهنگیان را برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: طرح دیدار یاران و تجلیل از خانواده شهدا، اجرای گفتمان‌های دینی ویژه دانش‌اموزان در مناسبت‌های مختلف و اجرای گفتمان انقلاب در مدارس در ایام دهه مبارک فجر نیز از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش استان در ایام دهه فجر است.

وی یادآور شد: نواخته شدن زنگ انقلاب در تمامی مدارس استان همزمان با سراسر کشور و برگزاری مراسم نمادین آن به همت آموزش و پرورش ناحیه یک سنندج در یکی از مدارس این شهرستان نیز در ایام دهه مبارک فجر انجام می‌گیرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج نیز در این جلسه گفت: نگاه وحدت آفرین تنها نقطه‌ای است که حافظ جان و مال و ناموس مسلمانان است.


حجت‌الاسلام علی محسن منتشلو اظهار کرد:  باید نگاه وحدت آفرین در استان کردستان محفوظ شود و هر کاری برای ماندگاری آن انجام گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر مناسبتی که در استان گرامی داشته می‌شود نیازمند پیش‌نیاز است، افزود: مناسبتی مانند سالروز میلاد حضرت زینب(س) نیازمند پیش‌نیازی است که باید از قبل دیده می‌شد نه اینکه برنامه‌ریزی برای برنامه‌های این روز معطوف به چند روز قبل از مراسم و مناسبت باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید برنامه‌ها به درستی و مطلوب به نتیجه برسد تا بتواند اثربخشی خود را در جامعه به نمایش بگذارد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج اعمال برخورد سلیقه‌ای در برنامه‌های دینی و مذهبی را مشکل‌ساز خواند و یادآور شد: هیچگاه نباید اصول اصلی برنامه‌ها به فراموشی سپرده شود.

نماینده استانداری کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: باید ارزش‌های دینی در جامعه برجسته شود و کاری که برای مردم می‌کنیم در جهت خدمت به آنها و همچنین خدمت به دین باشد.

مرتضی جوانمردی بیان کرد: متاسفانه نسل جوان جامعه امروزی با نسل دوران دفاع مقدس بسیار متفاوت است و نمی‌توانمی امروز ادعا کنیم که این دو نسل در جامعه مشابه هستند چرا که برخی از رفتارها و برنامه‌های ما ممکن است  موجب دوری جوانان از مسائل اعتقادی شده باشد.

وی دوری از دین گریزی و نفاق و اختلاف را در جامعه خواستار شد و گفت: برای رسیدن به این مهم نیازمند اجرای برنامه  مطلوب و جدی در ج مناسبت‌های مختلف هستیم.

در ادامه این جلسه سایر اعضا نظرات و پیشنهادات خود را برای اجرای هرچه بهتر برنامه‌های مناسبتی به ویژه برنامه‌های ماه جمادی‌الاول اعلام کردند.

 

*انتهای خبر*