نودمین ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی استان کردستان با حضور نمایندگان ادارات فرهنگی کردستان در سنندج برگزار شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان 29 تیرماه در این جلسه گفت: توسعه فرهنگ اسلامی نیاز جامعه است و ستاد شئون فرهنگی برای تقویت باورهای دینی مردم و توسعه این فرهنگ در استان شکل گرفته است.

حجت‌الاسلام مختار کرمی اظهار کرد: برگزاری جلسات و برنامه‌های مذهبی باید در راستای رشد‌‌‌ و ترویج اخلاق اسلامی جامعه انجام شود و به تقویت باورهای دینی مردم بینجامد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی پیامبر اسلام(ص) ترویج اخلاق اسلامی در جامعه بود، بیان کرد: همه ما نیز باید براساس رسالت خود در این راستا بکوشیم و از اصول اسلام، نظام اسلامی، دستاوردهای شهدا، امام و ولایت رهبری دفاع کنیم و این ارزش‌ها را نیز به نسل جوان منتقل نماییم.

وی خاطرنشان کرد: ستاد شئون براساس یک نیاز و یک ضرورت توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد و مدیریت آن نیز به سازمان تبلیغات اسلامی داده شد که تا به حال کار خود را نیز به خوبی انجام داده است و جای تقدیر از اعضای این ستاد در سطح استان دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان با اشاره به اینکه هر اداره‌ای ظرفیت خاص خود را برای اجرای برنامه‌های دینی و مذهبی دارد، افزود: کانون مداحان، هیئات مذهبی، جمعیت بانوان فرهیخته، موسسات و مراکز دینی و قرآنی و در مجموع تشکل‌ها و مجامعی که در استان وجود دارند بهترین ظرفیت برای اجرای بهتر و گسترده‌تر برنامه‌های مناسبتی و دینی هستند.

حجت‌الاسلام کرمی اضافه کرد: همه ما مدیون سنت گرانقدر پیامبر اسلام هستیم و باید هرکدام به نوعی پاسخگوی مهر و محبت این پیامبر بزرگوار و اهل بیت که راه رستگاری را به ما نشان داده‌اند، باشیم.

وی نشان دادن ارادت و عشق به اهل بیت را ضروری خواند و یادآور شد: مودت به اهل بیت نقشه راه برای همه ماست و باید مودت و محبت خود به اهل بیت را نشان دهیم.

وی همچنین اجرای برنامه‌های دینی و مذهبی در مناسبت‌های مختلف را زمینه‌ساز تربیت دینی جوانان و نوجوانان جامعه دانست و گفت: اگر برنامه‌های ما با برنامه‌ریزی و مطلوب پیش برود فرزندان ما نیز جذب این برنامه‌ها شده و استفاده خواهند کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان با اشاره به اینکه سالانه تعداد زیادی از مردم داخل کشور و حتی خارج کشور برای زیارت به مرقد امام رضا(ع) می‌روند، بیان کرد: مناسبات دینی محور وحدت است و استقبال و حضور مردم در اماکن زیارتی نماد ارادت مردم به اهل بیت و وحدت و انسجام بین آنها است.

حجت‌الاسلام کرمی همچنین به برنامه‌های تبلیغات اسلامی کردستان در ایام دهه کرامت پرداخت و گفت: برگزاری جشن ولادت حضرت معصومه(س)، برگزاری میلاد امام رضا(ع)، برگزاری مراسم شب شهادت امام جواد(ع) و برگزاری مسابقه از ولادت تا ولادت در هیئات مذهبی بانوان از جمله این برنامه‌هاست.

وی اعزام مبلغ در دهه کرامت، تجلیل و تقدیر از خادمین و هیئت امنای مساجد، ایجاد بانک اطلاعاتی مساجد و به روز رسانی مساجد، معرفی و شناسایی مساجد محوی استان، حمایت و پشتیبانی و تجهیز کتابخانه‌های شبستانی مساجد، برگزاری محافل قرآنی و برگزاری جشن بادبادک‌ها با موضوع «با حجاب زیباترم» را از جمله دیگر برنامه‌هایی اعلام کرد که به همت تبلیغات اسلامی کردستان و با همکاری ادارات فرهنگی استان در ایام دهه کرامت پیگیری و اجرا می‌شود. 

 

حجت‌الاسلام سید محمد سادات رئیس ستاد عتبات عالیات استان کردستان نیز در این جلسه دهه کرامت را فرصت مناسبی برای انتقال آموزه‌های معصومین اعلام کرد و گفت: باید برنامه‌های این ایام منسجم و باکیفیت برگزار شود.

وی افزود: دفتر نمایندگی ولی فقیه استان کردستان هر ساله مراسم بیرق‌گردانی حرم رضوی را در سطح استان انجام می‌دهد و امسال نیز این مراسم در روز میلاد امام رضا(ع) انجام خواهد شد که هر ساله با استقبال عموم مردم روبرو بوده است.

وی به وجود آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه پرداخت و گفت: پدیده بی‌حجابی در جامعه ما درحال گسترش است و باید سعی شود کارگاه‌های آموزشی بیشتری در این حوزه در سطح استان برگزار کنیم.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان کردستان با اشاره به درپیش بودن روز جهانی مساجد نیز بیان کرد: در این روز همایشی به منظور تجلیل از خادمین و هیئت امنای مساجد برگزار می‌شود.

نماینده استانداری کردستان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ستاد شئون استان در مناسبت‌های دینی و مذهبی برنامه‌های خوبی انجام داده است، افزود: برخی از مصوبات این ستاد در استان تحقق پیدا نکرده و باید برای اجرای تمامی مصوبات این ستاد برنامه‌ریزی شود.

مرتضی جوانمردی بیان کرد: آسیب‌های اجتماعی که امروز در جامعه ما وجود دارد نیازمند راهکار برای رفع آنهاست و با اعمال سلیقه نمی‌توان مانع این آسیب‌ها شد و در بحث فرهنگسازی نیز موظفیم طوری عمل کنیم که خودمان راضی باشیم و تاثیر آنچه را که انجام داده‌ایم در جامعه ببینیم.

وی عدم استفاده از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاه‌ها را مانع حل بسیاری از مشکلات دانست و گفت: باید از ظرفیت این مراکز استفاده برد و از افراد صاحبنظر برای رفع مشکلات بهره گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سطح کشور و استان کردستان پدیده حاشیه‌نشینی در شهرها رو به افزایش است، اضافه کرد: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها اتفاق می‌افتد و باید برنامه‌های خودمان را به سمت حاشیه شهرها بیشتر هدایت کنیم.

طیاب رشنو سرپرست مشارکت اجتماعی نیروی انتظامی استان کردستان نیز در این جلسه بیان کرد: امروزه همه جوانان  جامعه ما به فضای مجازی ورود پیدا کرده‌اند و این مهم می‌طلبد که کارگروهی در حوزه فضای مجازی برای برنامه‌ریزی در این زمینه با حضور کارشناسان و اساتید مجرب تشکیل شود.

وی اضافه کرد: اکثر برنامه‌ها و جلساتی که در ادارات انجام می‌شود متاسفانه برای قشر خاصی است که به عنوان مثال کارگاه‌های حجاب و عفاف تنها برای افراد محجبه برگزار می‌شوند در حالیکه باید برای افراد بدحجاب کارگاه‌های آموزشی تشکیل داد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان نیز در این جلسه ترویج فرهنگ اسلامی را شاکله اصلی دولت و نظام برشمرد و گفت: دولت تنها به تخصیص بودجه اکتفا می‌کند در حالیکه تنها تخصیص بودجه مهم نیست و باید برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی دولت ورود پیدا کند و پاسخگوی اصلی باشد.

محمد پورنگ اضافه کرد: هر دستگاهی باید برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ابتدا باید از خود دستگاه شروع کند تا بتوانیم به نتیجه موثر دست یابیم.

سرکوت نجفی معاون فرهنگی شهرداری سنندج نیز در این جلسه اعلام کرد: در حوزه مسائل تبلیغی باید روی مسائل روانشناسی و فنی تبلیغ کار شود در حالیکه این مسئله نادیده گرفته شده و تنها ظاهر قضیه مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه امروزی را شکاف نسلی برشمرد و گفت: نسل جوان امروز نیازمند آگاه‌سازی، شفاف‌سازی و آموزش هستند و باید روی این نسل زیاد کار شود.

وی افزود: متاسفانه دشمنان اسلام با برنامه‌ریزی گسترده برای جذب جوانان ما کار می‌کنند و ما باید مردم به ویژه جوانان را با این توطئه‌ها آشنا کنیم تا در دام نیفتند.

معاون فرمانداری شهرستان سنندج نیز در این جلسه با اشاره به تهاجمات فرهنگی گسترده دشمنان خاطرنشان کرد: متاسفانه دشمن در حوزه جنگ نرم بسیار موفق‌تر از ما عمل کرده است.

موحد امان‌الهی بیان کرد: غرب در مقابله با جنگ سرد ناکام بود اما در جنگ نرم موفق عمل کرده و تمامی آسیب‌هایی که امروز در جامعه ما وجود دارد وارداتی و نتیجه تهاجمات فرهنگی دشمنان است.

وی طلاق، اعتیاد و اینترنت را از جمله آسیب‌های وارداتی دانست و گفت: جلوگیری از این آسیب‌ها نیازمند همراهی و همگامی و تلاش و کار گسترده است.

محمد ربیع درویشی نماینده صدا و سیمای مرکز کردستان نیز در این جلسه استفاده از الگوهای اسلامی در جامعه و معرفی این الگوها را ضروری خواند و گفت: پرداختن به این الگوها نباید فقط در روز خاصی انجام شود بلکه باید بیشتر و فراتر از یک روز خاص اقدام به معرفی الگوهای اسلامی کرد.

وی افزود: شعاری برخورد کردن در مناسبت‌های ملی و مذهبی مردم را از فعالیت‌های دینی و مناسبتی دور می‌کند بلکه باید کارهایی انجام شود که برای مردم ملموس‌ باشد.

وی یادآور شد: اگر در پرترددترین مکان شهر محصولات فرهنگی مطابق با سبک زندگی اسلامی ایرانی عرضه کنیم آنگاه می‌توانیم مدعی باشیم که توانسته‌ایم کاری انجام دهیم.

نماینده صدا و سیمای مرکز کردستان همچنین به جایگاه مساجد در استان پرداخت و گفت: امروزه کارکردهای مساجد در جامعه تقسیم شده و این باعث کاهش رونق مساجد می‌شود.

درویشی اضافه کرد: مساجد ما باید مساجدی مدرن باشند که امکانات لازم و خادمین و هیئات امنای عالمی داشته باشد تا زمینه جذب و گرایش مردم به ویژه جوانان به سمت ساجد پررنگتر شود.

حسین عبدالملکی نماینده آموزش و پرورش استان کردستان نیز به اجرای برنامه‌های ایام دهه کرامت در استان پرداخت و گفت: آموزش و پرورش به این مناسبت هیئات مذهبی دانش‌آموزی را فعال خواهد کرد.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان آموزش و پرورش توانست برنامه‌های گسترده‌ای از جمله برگزاری کلاس‌های آموزشی قرآن کریم برگزار کند که با استقبال خوبی از سوی کارکنان و دانش‌اموزان همراه بود.

رحمان غریبی نماینده اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز در سخنانی به برنامه‌های ایام دهه کرامت پرداخت و گفت: آذین‌بندی ادارات، برگزاری محافلانس با قرآن کریم، غبارروبی مساجد، برگزاری کارگاه‌های علمی و افتتاح 10 کانون فرهنگی هنری مساجد در 10 شهر استان را از جمله این اقدامات عنوان کرد.

وی اضافه کرد: یک چهارم مساجد استان به کتابخانه مجهز هستند و جوانان نیز از این کتابخانه‌ها استقبال می‌کنند.

نماینده سپاه بیت‌المقدس کردستان نیز در این جلسه به برنامه‌های سپاه در ایام دهه کرامت اشاره کرد و گفت: اعزام‌های زیارتی در سطح حوزه‌ها و پایگاه‌ها از جمله این برنامه‌هاست.

حنیفی همچنین به برگزاری مراسم روزجهانی مساجد در سپاه بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: در این روز مراسم ویژه‌ای برای تجلیل از خادمین مساجد برگزار می‌شود.

خلیل همتی کارشناس فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف استان کردستان نیز برگزاری مراسم تجلیل از مربیان و فعالان قرآنی، تشکیل اتاق فکر و فضای مجازی و مراسم بزرگداشت امام زادگان در استان را از جمله برنامه‌های این اداره عنوان کرد.

حجت‌الاسلام علی محسن منتشلو رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سنندج نیز در این جلسه اظهار کرد: بزرگترین آسیب در حوزه فرهنگی این است که هر اداره کار ادارات دیگر ار نقد می‌کند در حالیکه باید فعالیت‌ها را بررسی و کارشناسی شده در استان انجام دهیم و هر راهکار و پیشنهادی در اجرای برنامه‌ها وجود دارد، ارائه شود.

وی همچنین خواستار یکنواخت شدن برنامه‌های تکراری در ادارات استان در ایام دهه کرامت شد و گفت: مراسم تجلیل از خادمین و هیات امنای مساجد بهتر است با هماهنگی اداراتی که قصد اجرای این مراسم را دارند برگزار و به صورت منسجم و یکنواخت انجام گیرد.

حجت‌الاسلام علی رستمی معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی کردستان نیز در این جلسه ضمن تقدیر از حضور اعضای ستاد شئون و همراهی این اعضا در اجرای برنامه‌های مناسبتی استان اظهار کرد: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی استان تاکنون توانسته مصوبات خود را در این استان به خوبی اجرا کند و امیدواریم از این به بعد نیز با ارائه راهکارهای اعضا به نتایج بهتری دست یابد.

در پایان این جلسه از زحمات و همراهی‌های محمد پورنگ معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان که به افتخار بازنشستگی نائل شدند، با اهدای لوح تقدیری تجلیل شد.بخش خبر تبیان کردستان