اداره کل- مراسم ارتحال عالم مجاهد و فقیه وارسته حضرت آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی(ره) که در مسجد جامع سنندج با حضور جمعی از مسوولان، روحانیون کردستان و مردم سنندج برگزار شد


به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان، ماموستا معروف خالدی پیش از ظهر امروز در مراسم ارتحال عالم مجاهد و فقیه وارسته حضرت آیت‌الله‌العظمی هاشمی شاهرودی(ره) که در مسجد جامع سنندج برگزار شد، با تسلیت رحلت جانگداز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ایشان بازوی توانمند انقلاب اسلامی بودند و جایگاه والایی در کشور داشتند.

وی با اشاره به اینکه باید همه ما نسبت به شخصیت بزرگوار ایشان ادای دَین کنیم، افزود: مردم استان کردستان با حضور در اینگونه برنامه‌ها و مراسم‌های مختلف نشان داده‌اند که همواره قدردان نظام و انقلاب بوده و هستند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از انسان‌هایی که بعد از انقلاب پیامبر اکرم(ص) یک حرکت دینی، تاریخی و سیاسی ایجاد کرد، امام راحل بود و سپس جامعه و روحانیت بودند که ستون و خیمه انقلاب را تشکیل دادند.

امام جمعه موقت سنندج با اشاره به جایگاه آیت‌الله شاهرودی به عنوان یکی از روحانیون اثرگذار در شکل‌گیری انقلاب اسلامی یادآور شد: ایشان با هجرت به کشورهای مسلمان‌نشین رابطه تنگاتنگی با مسلمانان دنیا داشتند و خدمات زیادی به کشورمان ارائه کردند.

ماموستا خالدی عنوان کرد: اخلاقمداری، نوع برخورد و منش این عالم مجاهد قابل تحسین بود و از سیمای عارف‌گونه ایشان می‌شد به ارتباط‌شان با خداوند متعال پی برد.

وی بیان کرد: پژوهش‌ها و خدمات دینی و علمی ایشان به کل مردم دنیا جای تقدیر و تحسین دارد و باید از خدمات پژوهشی و علمی و حوزوی این‌چنین افرادی صحبت شود تا ماندگار بماند و فراموش نشود.

وی اضافه کرد: امروز دشمنان اگر از جاهای مختلف در حال عقب‌نشینی هستند به دلیل مجاهدت روحانیون و مردم ایران است و نباید از تلاش روحانیونی که در تمامی صحنه‌ها پیشقدم بودند غافل شد.

امام جمعه موقت سنندج اضافه کرد: انقلاب اسلامی توسط خون شهدا و خداوند متعال حفاظت می‌شود و دشمن باید بداند با استفاده از تحریم و هجمه‌های خود علیه ایران اسلامی کاری از پیش ببرد.

ماموستا خالدی در پایان خدمت به قرآن، اسلام و نظام را مورد تاکید قرار داد و گفت: همه ما باید برای رضای خدا گام برداریم و به این دنیای فانی دل نبندیم.

امام جمعه شهرستان قروه نیز در این مراسم اظهار کرد: همه ما به دنبال عزتمند شدن هستیم و فلسفه به دنیا آمدن‌مان زندگی باعزت است و با عزتمندی نیز باید از دنیا برویم.

حجت‌الاسلام حسن بابائیان با بیان اینکه خداوند متعال عزتمند شدن را هدف خدمت قرار داده است، افزود: راه اصلی عزتمند شدن عبادت است و باید با انجام فرائض دینی از جمله نماز، روزه، زکات، امر به معروف و نهی از منکر برای عزتمند بودن خود تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فرد مسلمان و مومن باید بداند اقامه نماز و واجبات دینی باید با شرایط خود همراه باشد تا مورد مقبول درگاه خداوند قرار گیرد چرا که اعمال صالح اگر توام با ایمان نباشد اثری نخواهد داشت.

وی افزود: در سایه عبادت است که انسان‌ها اوج می‌گیرند و از فرش به عرش می‌رسند و از زمین کنده شده و به آسمان خواهند رسید.

امام جمعه شهرستان قروه بیان کرد: انسان‌ها به واسطه معرفت خداشناسی را باید در پیش بگیرند و به سمت خداوند اوج بگیرند و باید بدانیم که عمل صالح است که می‌تواند کلام را پاکیزه و مطهر به آسمان برساند .

حجت‌الاسلام بابائیان با اشاره به خصوصیات بارز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ولایتمداری از خصوصیات بارز آیت‌الله هاشمی شاهرودی بود که زبانزد حوزه و دانشگاه و جامعه انسانی بوده و اگر این مجلس به نام آن مرد بزرگ تشکیل شده به دلیل ویژگی‌های بارز ایشان است.

وی جایگاه علمی آیت‌الله هاشمی شاهرودی را نیز کم‌نظیر دانست و گفت: ایشان همانند استان خود یعنی  آیت‌الله سید محمدباقر صدر بودند چرا که این استاد بزرگوار آنچنان رعب و وحشت را در دل دشمنان ایجاد کرد که آمریکا به صدام گفته بود اگر جلوی این فرد گرفته نشود خمینی دیگری خواهد شد.

وی اضافه کرد: آیت‌الله هاشمی شاهرودی مردی نواندیش و نوگرا  که در مباحث علمی دستی بر آتش داشت و مرد مبارزی بود که همچون خاری در چشم دشمنان اسلام بود.

امام جمعه شهرستان قروه اضافه کرد: دین‌گریزی نیز از دیگر صفات بارز آیت‌الله هاشمی شاهرودی بود و بی‌شک هر شخصی که از ولی امر تبعیت کند بزرگ خواهد شد.

در این مراسم که با همکاری اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان کردستان و با حضور نماینده ولی فقیه استان کردستان، استاندار کردستان، امام جمعه سنندج، روحانیون و مدیران برخی از دستگاه‌های اجرایی و همچنین نیروهای نظامی، انتظامی استان و عموم مردم برگزار شد، قاریان قرآن کریم به قرائت آیاتی از کلام الهی پرداختند.انتهای خبر/