نماینده ولی فقیه در استان کردستان قیام امام حسین(ع) پرداخت و بیان کرد: ایشان نیز برای بقای دین اسلام و ترویج امر به معروف و نهی از منکر قیام کردند و این مهم امروز بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی در جلسه جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان اظهار کرد: مملکت ما با وجود خدا و قرآن کریم مملکتی خدایی است و هرآنچه که خداوند حکم فرموده باید مورد توجه بندگان و مسلمانان این سرزمین خدایی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بانوان بیشترین قشر هدف دشمن در گسستن استحکام خانواده‌ها به شمار می‌روند، اظهار کرد: با توجه به اینکه اسلام روی تحکیم بنیان خانواده‌ها تاکید فراوان کرده است دشمنان نیز برای ضربه زدن به اسلام و گسستن استحکام خانواده‌ها در تلاشند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از جنگ و تحریم‌های اقتصادی نتوانست دشمن را در رسیدن به اهداف شوم علیه ایران اسلامی پیش ببرد لذا با ایجاد شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی می‌خواهد به اهداف خود دست یابد.

وی افزود: دشمن قصد دارد با گرایش و جذب کودکان، جوانان و نوجوانان و تمامی افراد جامعه به ویژه بانوان ایمان و اخلاق آنها را نشانه بگیرد در حالیکه باید سعی شود از این فضای موجود در راستای رشد فضائل اخلاقی و ایمان استفاده کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان یادآور شد: 90 درصد گوشی‌های هوشمندی که وارد کشور ما می‌شود از طریق قاچاق وارد شده و این آسیبی جدی است اما مردم ما باید آگاهانه از تکنولوژی و فناوری روز استفاده کنند.

آیت‌الله شاهرودی با اشاره به اینکه بسیاری از امور امروزه از طریق اینترنت انجام می‌گیرد، گفت: باید استفاده از فضای مجازی و اینترنت مدیریت و به بهترین نحو ممکن و در راستای رشد و پیشرفت به کار گرفته شود.

وی اضافه کرد: عالم بودن و عابد بدون دو ویژگی بارز است که خداوند خواسته این صفات خدایی در وجود انسان‌ها نهادینه شود لذا باید بندگان و مومنان خدا با ایثار، گذشت، شجاعت، آگاهی و علم، مومن بودن و قدرتمند بودن خواست خداوند را در وجود خود نهادینه و حفظ کنند.

وی عنوان کرد: انسان‌ها با داشتن باور و ایمان به رشد و تعالی می‌رسند و اگر این دو مولفه را حفظ کنند یا به پیروزی خواهند رسید و یا در راه خدا شهید خواهند شد و این بالاترین درجه‌ای است که خداوند متعال به انسان‌ها عطا کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار کرد: آمریکا حتی با سوء استفاده از اسلام و به نام اسلام دست به توطئه‌هایی علیه ایران زده است در حالیکه اسلام ما اسلام ناب محمدی است و با اسلام آمریکایی تفاوت دارد.

آیت‌الله شاهرودی افزود: علمای اسلام هم به این نتیجه رسیده‌اند که وهابیت بزرگ شده آمریکا، انگلیس و اسرائیل است و نباید اجازه داد که ذهنیت مسلمانان به سمت گروه‌های تکفیری کشیده شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان نیز در این جلسه گفت: هدف از تشکیل ستاد جمعیت بانوان فرهیخته در استان سیاستگذاری در حوزه زنان و خانواده است.

حجت‌الاسلام مختار کرمی اظهار کرد: جمعیت بانوان فرهیخته از سال 86 توسط سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل و در سال 92 با تغییر اساسنامه به صورت مستقل و مردمی‌تر شکل گرفت.

وی افزود: هدف از مردمی کردن این ستاد عدم تصدیگری دولت و واگذاری بسیاری از کارها به خود مردم به عنوان یکی از سیاست‌های سازمان تبلیغات اسلامی بود.

وی با اشاره به اینکه این جمعیت براساس اساسنامه در هر استانی باید 50 عضو داشته باشد، یادآور شد: مدرک تحصیلی اعضای این جمعیت باید بالاتر از لیسانس باشد و خوشبختانه بانوانی که در جمعیت استان عضو شدند بانوانی عالم و توانمند هستند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان خاطرنشان کرد: وظیفه این جمعیت سیاستگذاری در حوزه زنان و خانواده و رصد آسیب‌ها و برنامه‌ریزی در این حوزه است.

حجت‌الاسلام کرمی اضافه کرد: تقویت‌ مهارت‌های زندگی در حوزه زنان و خانواده نیز از دیگر رسالت‌های جمعیت بانوان فرخیته استان کردستان است.

وی افزود: این جمعیت در سه حوزه فعالیت خود را انجام می‌دهد که این سه حوزه شامل تعمیق باورهای دینی و پاسخ به شبهات دینی، تحکیم بنیان خانواده و مدیریت فضای مجازی است.

وی در پایان بیان کرد: در این سه حوزه یاد شده بانوان فرهیخته استان راهکارهای لازم را ارائه و برنامه‌های خود را اعلام خواهند کرد.

 رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان نیز در این جلسه آموزش را اولویت اصلی فعالیت بانوان فرهیخته استان عنوان کرد.

فاطمه سهرابی اظهار کرد: امسال سعی بر این است که در چند ماه باقی‌مانده پایانی سال 95 در حوزه آموزش فعالیت‌هایی را در استان انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه محوریت برنامه‌های بانوان فضای مجازی است، افزود: در سخنرانی‌ها و فعالیت‌هایی که خواهیم داشت آموزش در حوزه مجازی و مزایا و معایب این فضا را برای مخاطبان تشریح خواهیم کرد.

وی به اهمیت تکنولوژی در دنیای کنونی پرداخت و گفت: براساس آمارهایی که اعلام شده 40 میلیون گوشی هوشمند در کشور با 24 میلیون کاربر تلگرام وجود دارد.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان اظهار کرد: کشور ایران رتبه نخست کاربران و بازدیدکنندگان از تلگرام و اینستاگرام را در سطح جهان داراست.

سهرابی افزود: جوانان ما به سمت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند و نیاز است که برنامه‌ریزی لازم را در این حوزه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت حوزه و دانشگاه و جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان در راستای آگاه‌سازی و شفاف‌سازی در حوزه فضای مجازی به مخاطبان امری مهم و تاثیرگذار است و باید به صورت جدی به آن توجه شود.

عباسی عضو جمعیت بانوان فرهیخته کردستان و دبیر کارگروه تعمیق باورهای دینی این جمعیت نیز در این جلسه تزلزل در خانواده‌ها را نشانه بی‌دینی بیان کرد و گفت: اگر معنویت و دینمداری در خانواده‌ها و جامعه تقویت شود بی‌شک بسیاری از آسیب‌های جامعه رفع خواهد شد.

وی اضافه کرد: پیامبر ما و امامان ما برای پیاداری دین مبین اسلام تلاش کردند و امروز وظیفه مسلمانان است که در پاسداشت دین مبین اسلام و دفاع از آن کوشا باشند.

وی توجه به اخلاق را نیز امری ضروری خواند و گفت: اخلاقمداری و تقویت این مولفه نیز در جامعه در دینمداری انسان‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

سهیلا نصرصادقی دیگر عضو جمعیت بانوان فرهیخته استان و دبیر کارگروه خانواده این جمعیت نیز در سخنانی بیان کرد: امروزه سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی با شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی و سایر رسانه‌ها روبروست که هر کدام به نوعی روی خانواده و بنیان آن تاثیر دارد.

وی افزود: از زمانیکه اینترنت وارد خانواده‌ها شد فرزندان به سمت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی روی آوردند و این معضلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده است.

وی به اثرات منفی اینترنت و فضای مجازی پرداخت و گفت: عادی‌سازی خیانت در خانواده‌ها، کاهش ارتباط فرزندان با والدین و کمرنگ شدن حریم‌های دینی و از بین رفتن روابط خانوادگی در استان و افزایش طلاق از معضلاتی است که به دلیل نفوذ فضای مجازی و اینترنت به خانواده‌ها شدت گرفته است.

این عضو جمعیت بانوان فرهیخته کردستان برگزاری دوره‌های آموزشی به منظور اطلاع‌رسانی والدین، برگزاری کلاس‌های آموزشی در مدارس برای آگاه‌سازی دانش‌آموزان در حوزه مزایا و معایب فضای مجازی و استفاده از آموزه‌های دینی به عنوان اهرمی کنترلی امری مهم است که باید توسط ستاد جمعیت بانوان فرهیخته استان مورد توجه قرار گیرد.

روناک کنعانیان دبیر کارگروه فضای مجازی و سواد رسانه‌ای جمعیت بانوان فرهیخته کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: آموزش رکن اصلی و اساسی برای یاددهی جوانان و نوجوانان با فضای مجازی است و باید این مهم از آموزش و پرورضش شروع شود.

وی با اشاره به اینکه حاشیه شهرها به دلیل کمبود امکانات بیشتر از سایر مناطق نیازمند توجه هستند، بیان کرد: می‌توان آموزش‌های لازم در حوزه مجازی را از حاشیه‌ها شهرها آغاز کرد.

وی تامین منابع اعتباری برای برگزاری دوره‌های آموزشی در روستاها و حاشیه شهرها را نیز از سوی دهیاری‌ها موثر دانست و گفت: می‌توان با همکاری دهیاری‌ها دوره‌های تاثیرگذار برای روستاییان برگزار کرد.*انتها خبر*