آیین نکوداشت استاد فرزانه جناب دکتر مصطفی خرم دل در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

 

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با همکاری بنیاد نخبگان استان آیین نکوداشت استاد بازنشسته جناب دکتر مصطفی خرم دل را برگزار کرد. این مراسم در مورخ 20 آبان ماه و با حضور مدعوین کشوری و استانی در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار گردید. در این آیین نکوداشت سخنرانانی  چون دکتر محمود ابراهیمی، استاد بهاءالدین خرمشاهی، دکتر محمدعلی کوشا، دکتر محمود ویسی، دکتر مسعود انصاری و دکتر سیدمحمدخالد غفاری به بیان سخنانی در باب شخصیت و مقام علمی و آثار گوناگون دکتر خرم دل پرداختند.

دکتر مصطفی خرم دل از اندیشمندان و قرآن پژوهان سرشناس کردستان و ایران در سال 1315 در یکی از روستاهای شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود.وی تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در همان شهر گذراند و موفق به اخذ دیپلم گردید. با توجه به علاقه فراوانی که ایشان به فراگیری قرآن کریم و معارف اسلامی داشت، همزمان به تحصیل علوم دینی نیز پرداخت. سپس جهت ادامه تحصیل وارد دانشگاه تهران شد و توانست در به درجه دکتری در رشته زبان و ادبیات عربی و علوم قرآنی نایل آید. ایشان سالیان سال استاد کرسی ادبیات و زبان عربی داشگاه کردستان و دیگر دانشگاه های استان بودند و توانستند در طول عمر با برکت شان خدمات ارزنده و شاگردان بسیاری به جامعه علمی تقدیم نمایند. از وجوه بارز شخصیت ایشان می توان به خوش خلقی و همت والا و خودآموز بودن و شاگردپروری شان اشاره کرد.

از ایشان آثار بسیاری در حوزه های قرآن و تفسیر، زبان و ادبیات، فقه و عقاید اسلامی برجای مانده است که از آن میان می توان به :

 

1- تفسیر نور به زبان فارسی

2- تفسیر المقتطف به زبان عربی

3- ترجمه تفسیر«فی الضلال القرآن» اثر سید قطب در 15 جلد.

4- تفسیر شنه ی ره حمه ت به زبان کردی

5- دستور زبان کردی

6- گنجینه صرف و نحو عربی

7- دستور زبان فارسی

8- نماز فرمان خدا

9- فقه به زبان ساده

و دهها کتاب دیگر اشاره کرد.

 

 

شعری از استاد بهاءالدین خرمشاهی در یاد دکتر خرم دل

 

مصطفی خرم دل از قرآن شناسان به نام / مایه فخر جهان علم با مهر و مرام

 

اهل فقه و اهل قرآن و سپس علم کلام / از دل دانا برآرد شرح بر «ام الامام»

 

خواب دیدم دوش حافظ را که خرم داشت دل / گفت از ما عرضه دار از بهر خرم دل سلام

 

وصف این مجلس بگویم خوش به رویا دیده ام / مجلس انس و حریف و همدم وشرب مدام

 

من رساندم بهر این مجلس کلام حافظی / خواند بهر دوستداران عارف حافظ کلام

 

*انتهای خبر*