پیامبر اکرم(ص) در باره همسر بد به خداوند عرضه می دارند : اعوذبک زوجه تشیبنی قبل اوان مشیبتی؛ خداوندا به تو پناه می آورم از همسری که پیرم کند قبل از آن که زمان پیریم فرا رسد.

چه فراوان دیده ایم که پسری شایسته با ازدواج با دختری ناشایست و یا دختری شایسته در اثر ازدواج با پسری نالایق به منجلاب کشیده شده و هستی شان تباه گشته است ،یا اینکه هر دو خوب هستنند و شایسته اما کفوو همشان و همسنخ یکدیگر و متناسب با هم نیستند که باز هم مشکل به وجود می آید یعنی اینطور نیست که فقط همسر بد انسان را بدبخت کند بلکه همسری هم که کفو و متناسب نباشد باعث تباهی می شود و این مساله بسیار مهم و دقیق است.

انتخاب سنجیده شرط آغاز زندگی موفق:

دختر و پسر در این میدان خطیر و حساس (انتخاب همسر) یار و راهنمامی خواهند مگر می شود نوجوانان و جوانان را در این مرحله بسیار حساس تنها رها کرد آنان که در این باره تجربه ندارند حتما باید افراد و وسائل و کتابها و مراکزی باشند که یاریشان کنند رها کردنشان به حال خود اصلا صلاح نیست.

ازدواج یک دختر و پسر، آغاز یک نسل بزرگ انسانی است ازدواج امیر مومنان امام علی با حضرت زهرا علیها السلام نسل عظیمی رابنیان نهاد که هنوز ادامه دارد و تا پایان تاریخ انسان نیز استمرارخواهد داشت و ما اکنون از برکات این پیوند مقدس و شجره طیبه بهره مند هستیم.

همسر نعمت بزرگ الهی است بعد از ازدواج شخصیت انسان تبدیل به یک شخصیت اجتماعی می شود و خود را شدیدا مسئول حفظ همسر و آبروی خانواده و تامین وسایل زندگی فرزندان آینده می بیند به همین دلیل تمام هوش و ابتکار و استعداد خود را بکار می گیرد .

در تشکیل خانواده لذت و رشدی است که هیچ چیز دیگری جایگزین آن نمی شود یک خصائص اخلاقی هست که انسان جز در مکتب تشکیل خانواده نمی تواند آنها را کسب کند تشکیل خانواده یعنی یک نوع علاقمند شدن به سر نوشت دیگران اخلاقیون و ریاضت کش ها که این دوران را نگذارنده اند.

چه فراوان اشخاصی را دیده ایم که قبل از ازدواج به اصول اخلاقی و دینی و اجتماعی چندان پایبند نبوده اند و نوعی سبکسری و بی مبالاتی و هرزگی بر رفتار و اخلاق آنان حاکم بوده است و با وقار شده اند و نوعی بزرگواری و متانت در رفتارشان پدیدار شده است.
همسر نشانه حکمت خداوند و مایه آرامش انسان است خداوند متعال که آفریننده انسان است وخصوصیات و فطریات و غرائز او را می داند آفریدن زن و مرد و قرار گرفتن آنان در کنار یکدیگر را از حکمتها و آیات خود و ازدواج را سبب مودت و رحمت و آرامش انسان معرفی می فرماید.

تحصیلات علمی از شریفترین اطاعتهای خداوند است که همسران می توانند یکدیگر را در این راه یاری کنند و به هم دلگرمی و امید دهند و همدیگر را تشویق به ادامه راه کنند.

در پرتو ازدواج آرامش و تعادل روحی و فکری  برای هر دو به وجود می اید که در موفقیتشان در تحصیلات علمی بسیار موثر است دانشجویانی که می گویند باید صبر کنیم تا تحصیلاتمان را به جایی برسانیم و مدرک تحصیلی مان را بگیریم و آنگاه کار کنیم تا پولدار شویم و زندگی شخصی مان را روبراه کنیم و سپس ازدواج کنیم باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که با عقب انداختن ازدواج ممکن است دجار ناراحتیهای روحی و جسمی شوند و پس از گذراندن آن مراحل دیگر سلامتی و شادابی و حوصله ای نداشته باشند که زندگی سعادتمندانه ای تشکیل دهند واز آن لذت و بهره ببرند.

ازدواج در دنیای امروز :

آنچه مسلم است این است که ازدواج در بسیاری از جوامع جهان از جمله جامعه ما شکل و رنگ دیگری یافته و تا حد زیادی از اصول و ضوابط عقلی و حتی مذهبی خارج شده است . در دنیای امروز که با مظاهر فریبنده خود الگوهای بسیار نامناسبی را برای زندگی افراد معرفی میکند بسیاری از جوانانی که اطلاعات کمی از ازدواج و مسائل مربوط به تشکیل خانواده دارند گرفتار انتخاب های نسنجیده و در نتیجه شکست های جبران ناپذیری در زندگی خویش  می شوند بنابراین در شرایط کنونی توجه بیشتر به مسائل ازدواج خصوصا انتخاب همسر برای جوانان یکی از ضروریات زندگی است و جوانان ما باید همیشه این نکته مهم را در نظر بگیرند که انتخاب همسر بدونه بررسی ، دقت و اندیشه همانند خریدن یک عینک بدون معاینه آ زمایش و سنجش برای چشم است ، چرا که همان گونه که عینک خریداری شده احتمال دارد که به چشم های ما نخورد و حتی زیان و ضرر هایی نیز برای چشمان داشته باشد . همسری هم که بدون دقت و بررسی لازم انتخاب شده باشد همین وضع را دارد.

درمان سختگیری های افراطی در انتخاب همسر :

اگر انسان در مسئله انتخاب همسر معیارو ملاک صحیح داشته باشد هیچ وقت دچار سرگردانی و اشتباه نمی شود ،اما اگر معیار و میزان درستی در جهت انتخاب همسر ایده آل نداشته باشد حتما دچار سرگردانی و بلا تکلیفی خواهد شد لذا به این نتیجه میرسیم که نداشتن یک ملاک صحیح در انتخاب همسر انسان را به افراط و دقت و وسواس بیش از حد خواهد کشاند و یا او را دچار تفریط و کوتاهی در این امر مهم می کند که سبب می شود شخص به درد سرهای بزرگی دچار گردد که هر دو مورد خسارت بار و پشیمانی آورند .

حد اعتدال و مورد پسند عقل و دین آن است که انسان اابتداء ملاک های واقعی را در انتخابش به دست اورد و آن گاه همسری مطابق با آن معیارها برگزیند و باید بدانیم آن دقتی که در مورد انتخاب همسر مطرح می شود غیر از سختگیری های بی مورد و افراطی است چرا که هیچ وقت همسر کامل بدونه هیچ عیبی و نقص و از هر جهت مطابق با میل انسان یافت نشده و نمی شود .هیچ انسان غیر معصومی چه زن و چه مرد بدون نقص نیست و حتما نقطه ضعفهایی دارد لذا باید به آنان در امر انتخاب همسر بسیار سختگیری می کنند بگوییم آیا خود شما از هر جهت بی عیب و نقص هستید که به دنبال همسری می گردید که از همه عیب ها به دور بوده و صاحب تمامی کمالات و سجایای اخلاقی باشد مسلما هیچ کسی نمی تواند چنین ادعایی بکند .

بنا براین در انتخاب همسر نباید خیلی آرمانگرایانه فکر کنیم چرا که شرایط زندگی افراد نوع و شیوه زندگی انهاطرز فکر و برخورد هایشان با هم متفاوت است لذا هماهنگی و همفکری صد درصد با همسر آینده مان امکان پذیر نیست و همیشه تعدادی نا هماهنگی و فاصله باقی خواهند ماند که ما باید این را هم به وسیله تفاهم ، گذشت محبت و بزرگواری پس از ازدواج بر طرف کنیم.


در نتیجه باید جوانان در انتخاب همسر باورهای غلط درباره ازدواج، تفاوت فرهنگ معیارهای ازدواج درون گرایی و برونگرایی در ازدواج، اهمیت تناسب اعتقادی، اختلاف سن، اهمیت مشاوره قبل از ازدواج و مهارتهای قبل از از دواج را کاملا بیاموزند و در زندگی مشترک به آن عمل کنند تا ازدواج موفقی داشته باشند.

 

 
زهرا کاوه_بخش جوانان و انتخاب همسر