ماموستا عبدالله حیدری" امام جمعه بانه با اشاره به وقایع تاریخی ماه ربیع الاول اظهار داشت: مقدم داشتن دین بر دنیا از مهمترین آموزه های ماه ربیع‌الاول (مولود) است.

 

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، ماموستا ملا عبدالله حیدری" امام جمعه بانه در خطبه های این هفته نماز جمعه این شهر که در مسجد جامع بانه برگزار شد، با اشاره به  فرا رسیدن ماه مولود، اظهار داشت: این ماه به دلیل مناسبت هایی که در آن رخ داده است از ارزش و جایگاه بسزایی در بین مسلمانان بویژه اهل سنت در کردستان برخوردار است.

وی افزود: اگر چه ولادت پیامبر(ص) در ماه ربیع الاول از مهمترین رویدادهای  واقع در این ماه است و شاید همین یک واقعه نیز بزرگترین علت برای با برکت دانستن ماه مولود در نزد مسلمانان بویژه مردم مناطق کردستان باشد اما بهتر است بدانیم که در همین ماه مبارک حوادث دیگری نیز اتفاق افتاده که هریک از این رخدادها در تغییر مسیر اسلام موثر بوده اند.

امام جمعه بانه، حادثه لیله المبیت و خوابیدن شجاعانه حضرت علی(ع) در بستر پیامبر(ص) و همچنین هجرت مخفیانه پیامبر به همراه تنی چند از صحابی بزرگ و همراهی ابوبکر صدیق(رض) در این سفر با ایشان را از مهمترین این حوادث دانست: همه این وقایع که در ماه ربیع الاول اتفاق افتاده که مسیر اسلام را به سمت آینده ای روشن تغییر داده از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ماموستا حیدری تصریح کرد: شجاعت، غیرت، شهامت و نادیده گرفتن تعلقات مختلف دنیوی از نکات قابل توجه و برجسته در همه این وقایع مهم است بطوریکه می توان گفت، مقدم داشتن دین بر دنیا از مهمترین آموزه‌های وقایع ماه مولود در دوران صدر اسلام می باشد.


وی با اشاره به آیاتی از سوره های مبارکه  انفال و توبه خاطرنشان کرد، طبق نص صریح قرآن آن دسته از نعمت های مادی و معنوی در دنیا دارای ارزش و مشروعیت هستند که لطمه ای به ایمان و تدین انسان وارد نسازد اگر چه این نعمت ها فرزند و یا والدین آدمی باشند.

"ملا عبدالله حیدری" با اشاره به آداب و رسوم مردم مناطق کردنشین و بویژه شهرستان بانه در ماه مولود اظهار داشت: بر خلاف عقیده برخی از جریان های انحرافی که برگزاری مولودی خوانی و  مراسماتی از این قبیل را در ماه مولود مغایر با آموزه های دینی و حتی کفر می خوانند بهتر است بدانند که برگزاری این مراسمات نه تنها هیچ مغایرتی با دین و آموزه های اسلامی ندارد بلکه اگر منجر به یادآوری و درس گرفتن مسلمانان از وقایع بزرگ این ماه مبارک باشد بسیار با ارزش نیز است.

 امام جمعه بانه با انتقاد از کسانی که مولودی خوانی را صحیح نمی دانند گفت: مولودی خوانی در راستای بزرگداشت پیامبر(ص) و ماه مولود است و کسانی که این عمل را خلاف دین و مغایر با آموزه های اسلام می دانند خودشان در خدمت کفر هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیث قدسی از پیامبر(ص) مبنی بر اینکه مساجد خانه خدا در روی زمین هستند گفت: این حدیث حاکی از عظمت و شكوه مسجد، در اسلام  است که بایستی مورد توجه مسلمانان و اهل ایمان قرار گیرد.

 

 

 

 

*انتهای خبر*