استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک برای زندگی سالم و بدونه دغدغه از اتمام انرژی برای آیندگان و جنگ بر اثر تصاحب انرژی های فسیلی و زیر زمینی ما را به سوی استفاده از انرژی خورشیدی ، بادی و هسته ای سوق میدهد که در سالهای آینده اکثر کشورهای دنیا برای استفاده از این نوع انرژی تلاش میکنند.


رکورد دانمارک در استفاده از انرژی بادی

دانمارک موفق شد تا مجددا رکورد تولید برق از باد را بشکند. بر اساس گزارش های منتشر شده، در حال حاضرانرژی باد 42.1 درصد از کل مصرف انرژی این کشور را تشکیل می دهد که بالاترین مقدار در جهان است. انرژی نت، آژانس مسئول شبکه های توزیع دانمارک است و اعداد نهایی مصرف انرژی بادی در سال 2015 را منتشر کرده است. متخصصان می گویند که افزایش تولید انرژی در طول یک سال نشان می دهد که دانمارک به خوبی در مسیر دستیابی به هدف های خود در تولید انرژی تجدید پذیر قرار گرفته است.

در زمان مشابه در سال 2016 دانمارک رکورد تولید 45 درصد از برق کشور به وسیله انرژی بادی را بدست آورد. این بدان معناست که برای دو سال پیاپی دانمارک نسبت به هر کشور دیگری توانسته است بیشترین میزان انرژی را از باد بدست آورد. انرژی بادی درصد بالایی از منابع انرژی دانمارک را نسبت به سایر کشور ها تامین می کند.

کارتسن ویتراپ از انرژی نت می گوید: " معمولا ساعت هایی وجود دارد که تولید انرژی بادی بیشتر از مصرف است. اما در غرب کشور این رقم گاهی اوقات 16 درصد بیشتر است و به این ترتیب ما می توانیم انرژی را صادر یا وارد کنیم". البته در روزهایی که وزش باد بالاست تولید انرژی بادی به 140 درصد نیاز کشور می رسد.

پارلمان دانمارک در نظر دارد تا در سال 2020 حداقل نیمی از انرژی مورد نیاز کشور از باد تامین شود و به نظر می رسد این هدف با در نظر گرفتن روند کنونی به راحتی دست یافتنی است. یک هدف دیگر اتکا بر تولید 90 درصد برق و گرمایش مورد نیاز کل کشور از منابع تجدید پذیر است که دستیابی به آن نیز بسیار آسان به نظر می رسد. در حال حاضر دانمارک برخی از برق تولید شده از باد را به نروژ، سوئد و آلمان صادر می کند، در حالیکه انرژی برق آبی از نروژ و انرژی خورشیدی را از آلمان وارد می کند. ترکیب منابع انرژی برای حصول اطمینان از تامین پیوسته شبکه توزیع صرف نظر از شرایط آب و هوایی بسیار مهم است به همین دلیل نیروگاه های زغال سنگ و بیومس هنوز به عنوان شبکه مکمل مورد استفاده قرار می گیرند. منطقی به نظر می رسد که با افزایش تولید نیرو از منابع تجدید پذیر استفاده از این منابع کاهش یابد.

 

 

 

نخستین هتل 5 ستاره دوستدار محیط زیست

نخستین هتل 5 ستاره که انرژی خود را به طور کامل از خورشید دریافت می کند ، ثابت می کند که لوکس بودن و دوستدار محیط زیست بودن دو ویژگی متضاد نیستند. فینولا ویلا یک مرکز تفریحی فوق العاده روی آب در کافواتل در مالدیو است که به وسیله یوجی یامازاکی طراحی شده است تا به کمترین مقدار ممکن روی محیط بکر اطرافش اثر گذارد. این هتل در جزیره ای با مساحت 52 هزار متر بنا شده و نه تنها در نوع خود بی نظیر است بلکه نشان می دهد می توان سازه هایی را در محیط های چالش برانگیز ساخت که از نظر تامین انرژی خودکفا باشند.

یامازاکی در این مورد می گویدک " این پروژه تحقق یک رویا بود. شانس تصور کردن تفریح گاهی به این زیبایی و دوستدار محیط زیست فرصتی است که ممکن است تنها یک بار در زندگی رخ دهد."

پنل های خورشیدی در این طرح به عنووان المانی برای طراحی در نظر گرفته شده اند که هر روز 1 مگا وات انرژی تولید می کنند که از مقدار انرژی لازم برای کل تفریحگاه بیشتر است. انرژی مازاد برای روزهای ابری و بارانی ذخیره می شود. این جزیره تانک نمک زدایی برای تامین آب مورد نیاز خود را دارد. سیستم مدیریت فاضلاب این هتل بسیار کارآمد است و گونه ای انجام گرفته است تا فرسایش را به حداقل برساند.

اسکله مرکزی 52 ویلا را در خود جای داده است که مانند شاخه های درخت از آن به سمت دریا منشعب شده اند. این ویلاها سقفی به اندازه 3.5 متر دارند که به شکل موج های دریا خمیده شده اند. هر کدام از ویلا های سه خوابه دارای ساحل و استخر اختصاصی هستند که منظره غروب یا طلوع خورشید را دارند. این مجموعه تفریحی رستوران، استخر عمومی، اسپا و مرکز ورزشی نیز دارد.

                

نخستین فرودگاه هند با 100 درصد انرژی خورشیدی

استفاده از انرژی تجدید پذیر وارد مرحله جدیدی شده است. فرودگاه بین المللی کوچین در هند نخستین فرودگاه جهان است که انرژی خود را به طور کامل از خورشید دریافت می کند. این فرودگاه 46150 پنل خورشیدی را نصب کرده و بین 50 هزار تا 60 هزار واحد الکتریسته برای نیاز روزانه تولید می کند که به معنای خودکفا بودن این فرودگاه در زمینه تامین الکتریسته مورد نیاز خود است. این فرودگاه در زمینه استفاده از فناوری های سبز سابقه دارد اما این مورد در سطح بالاتری اجرا شده است.

این فرودگاه نخستین پنل خورشیدی را در سال 2013 نصب کرد امروزه تقریبا تمام سطح پشت بام این فرودگاه با پنل های خورشیدی پر شده است. آخرین بخشی که به این فرودگاه اضافه شده است نیروگاه خورشیدی 12 مگاواتی است که این هفته افتتاح شده است. این پروژه به وسیله شرکت انرژی فتوولتاییک اموی انجام شده است و به سیستم SCADA مجهز شده است که اجازه کنترل از راه دور نیروگاه را ایجاد می کند. این سیستم نه تنها در انرژی و هزینه های فرودگاه صرفه جویی می کند بلکه به دلیل تغییر منبع انرژی از زغال سنگ به خورشید در طول 25 سال آینده این فرودگاه از نشر 300000 تن دی اکسید کربن جلوگیری می کند. این عدد مساوی با کاشت 3 میلیون درخت است. این تغییر می تواند بر روند عملکرد مجموعه های با مصرف انرژی بالا مانند فرودگاه های سراسر جهان نیز اثر گذار باشد.

طاها گرامیان-بخش گوناگون تبیان کردستان
منبع:Scipost.com