مختار کرمی:

بی‌تردید یکی از عوامل توسعه در جوامع بشری داشتن راه وجاده مناسب است.

 

به گزارش بخش خبر وبسایت تبیان کردستان، حجت الاسلام و المسلمین مختار کرمی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان، طی یادداشتی به یکی از مسائل زیرساختی استان اشاره کرد.

متن کامل یادداشت به قرار زیر است:

از مهم‌ترین ابزارهای توسعه اقتصادی و بازرگانی پایدار وجود راههای مواصلاتی است که نقش اساسی در حوزه‌های دیگر نیز می‌تواند ایفا کند. اگر جامعه‌ای خواهان ارتقا خود در مسائل گوناگون زندگیست توجه و نیاز به راه و جاده موضوعیست غیر قابل انکار.

ارتباط فرهنگ با زیر ساخت‌های اجتناب‌ناپذیر مثل راه، مسئله‌ای است که گاهی مورد غفلت قرار می‌گیرد اما چه بخواهیم و چه نخواهیم این مهم دارای نقش اساسی در زندگی انسان‌هاست و اتفاقا باعث ارتقا بسیاری دیگر از نیازهای ارزشی مردم می‌گردد.


در هفته گذشته برای پیگیری بعضی از کارهای فرهنگی دوبار به شهرستان مریوان سفر داشتم که اتفاقا شخصا رانندگی کردم و مثل همیشه با خطر و اضطرابی بسیار زیاد این کار را انجام دادم. در روز گذشته تصمیم گرفتم از مسیر جاده سقز به مریوان استفاده کنم که دارای نکاتی بود.

لازم است قبل از هرچیز از زحمات مدیران و مسولان حوزه راه که به صورت جهادی در توسعه راههای کردستان فعالیت می‌کنند، تقدیر و تشکر کنم اما مشکلات راه‌های کردستان گویا قصد تمام شدن را ندارند. سال قبل از همین مسیر تردد داشتم و چند کیلومتر از این جاده که حوزه شهرستان سقز قرار دارد با کمال تعجب خاکی بود. روز گذشته از آنجا ردشدم مشاهده شد که بخش عمده‌ای از جاده خاکی سال قبل آسفالت شده که جای تقدید دارد. اما بعد از اینکه به مریوان رسیدم و قصد آمدن به سنندج، استرس همیشگی موقع تردد از این مسیر به سراغ همراهان آمد. واقعا معلوم نیست که مشکل جاده مریوان سنندج کی می‌خواهد، حل شود.


بله درست است از مسولان استانی و مدیران بارها در این خصوص خبرهای خوش شنیدیم و زحمات و اقدامات آنها را انکار نمی‌کنیم ولی اثری برای تغییر دیده نمی‌شود. هر روز خبرهای ناگوار و دلخراشی از تصادفات جاده‌های کردستان مخابره می.شود و دل مردم را به درد می‌آورد.

حیف است که شهرهای زیبای کردستان به ویژه شهر زیبای مریوان به خاطر جاده نامناسبش مردم را از انتخاب این شهر برای سفر به تردید و یا دچار اضطراب و نگرانی بکند چرا که مردم حق دارند با آرامش سفر کنند و مردم حق دارند از مسولان مطالبه‌گری کنند. مردم حق دارند تلاش مسولانشان را ببیند و لمس کنند هرچند که این مشکل مساله جدیدی برای مردم نیست و البته مسولان هم این را به خوبی می‌دانند.


هدف از نوشتن این مطلب، نه انتقاد به مدیران زحمت‌کش حوزه راهسازی، بلکه جهت یادآوری برای سرعت بخشیدن به تلاش‌هایی است که وعده داده شده است. چرا که بنده شاهد بودم بارها مسولان ارشد استان با دغدغه و نگرانی و حساسیت پیگیر این موضوع بوده‌اند. ان‌شاءالله روزی برسد مشکلات همه راههای استان کردستان برطرف و مردم با خیالی آسوده به سفر بروند.

 
انتهای خبر/