آداب سفر اربعین حسینی


پیش از سفر

بدون تردید شرکت در همایش با شکوه اربعین، می بایست با قصد قربت و به منظور تقویت بنیه ایمانی و تجدید عهد و میثاق با سرور شهیدان و الگوگیری از اسوه های تابناک دین صورت گیرد. لذا زائران کوشش نمایندتا با خلوص نیت به این سفر پا بگذارند و راهی این سفر معنوی شوند.

در این مسیر انتخاب همسفران مناسب و هم شأن از نظر اخلاقی اهمیت ویژه ای دارد. حلالیت طلبیدن از دوستان و نزدیکان امر سفارش شده ای است تا بتوان با رضایت و دعای خیر ایشان سفری با خیر و برکت در پیش داشت.

وصیت کردن تا با بال فراغ از ادای حقوق مردم و خداوند سبحان برای قرب بهحق تعالی سفر آغاز شود. صدقه دادن خصوصا هنگام سوار شدن به وسیله نقلیه، غسل کردن پیش از آغاز سفر و خواندن نماز و دعای سفر هنگام خروج از منزل کار شایسته ای است. همچنین خواندن دعای سفر، سوره های قدر، حمد، ناس، فلق، آیه الکرسی سفارش شده است.

نماز جماعت

زائر حسینی نیک می داند که روایات شیعه سرشار از توصیه به نماز جماعت است و در این راهپیمایی و اجتماع عظیم معنوی، نمی توان آن را نادیده گرفت. عبادتی که در این همایش بزرگ باید در معرض دید عموم قرار بگیرد و امام حسین نیز در جریان نهضت عاشورا، توجه خاصی به آن داشت. بر همین اساس سعی زائر ایرانی باید بر این باشد که نمازهای پنجگانه را سر وقت اقامه کند.


بر اساس فتاوی مراجع عظام اگر در مسجد، موکب یا جایی که زائر اقامت دارد نماز جماعت برپا شود، در صورتی که هنگام نماز جماعت، اقدام به خواندن نماز فرادا کند و این عمل، تضعیف نماز جماعت با اهانت به امام جماعت محسوب می شود، عمل حرام انجام داده است.

در عراق

با توجه به اینکه در موکب ها، زائران از کشورها و فرهنگ های مختلف گرد هم می آیند لازم است زائران ایرانی شئون اخلاقی و فرهنگی را حفظ و از شوخی بی مورد و اجاد سروصدا پرهیز نمایند و نماینده خوبی برای جمهوری اسلامی ایران باشند. احترام به زائران دیگر و همکاری در خدمات رسانی موکب ها از اخلاق اسلامی است.

از گرفتن جای بیش از حد نیاز و جا ندادن به دیگران پرهیز شود. سعی بر حفظ فضای غم و اندوه ایام اربعین شود.

تداوم به اذکار «سبحان الله»، «لا اله الا الله»، «الحمدلله»، «الله اکبر»، «صلوات» در زمان پیاده روی بسیار مناسب است. بایستی با پرهیز از اسراف غذاها و نوشیدنی ها که از دستورات دین مبین اسلام است، به این اخلاق پسندیده اسلامی جامه عمل پوشاند.

اهتمام به پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محلهای عمومی نشانگر شخصیت والای زائران است. التزام به حفظ وحدت از دیگر توصیه های است که بدان سفارش شده است، لذا مبادا در طول سفر با رفتار و کلمات اهانت آمیز که بارها از سوی مراجع تقلید حرام اعلام شده است موجب تفرقه دشمن پسند شویم.

نسبت به رعایت فاصله و عدم برخورد فیزیکی با افراد در جاهای شلوغ باید دقت شود و همچنین کمک به افراد مسن، بیماران و کودکان در طول سفر از اخلاق پسندیده است. 
      

هنگام سفر

توجه به این مسله که مردم عراق، میزبان اصلی و صاحب خانه هستند و باید عزت و کرامت و استقلال و حرمت آنها حفظ شود، ضروری است. لازم است در طول سفر تلاش مسافر بر رعایت مسائل شرعی باشد و سایر همسفران نیز به انجام عبادات و توجه به معنویات توصیه ترغیب و تشویق شوند.


همه زائران و به خصوص بانوان در تمام ایام سفر و در محضر امامان لباس مناسب بپوشند و حجاب را کاملا رعایت نمایند.

    


بخش دین و اندیشه تبیان کردستان