چگونه خانه مان میزبان اهل بیت کنیم ؟

قرار بود بروم روضه خانه دوستی به شوخی گفتم برای ما بچه‌دارها مهدکودک ندارید؟ گفت بله قرار است خانمی بیایند و از بچه‌ها مراقبت کنند و سرگرمشان کنند. شاید باورتان نشود این از بهترین اتفاقات جانبی روضه برای خانم‌هایی است که دوست دارند ساعتی-حتی دقایقی – با تمرکز و بدون نگرانی از شرایط فرزندشان در مراسم روضه‌خوانی شرکت کنند.


آنچه که در افواعه مردم آن را روضه خانگی می‌نامیم، همان اقامه عزاست. همان نکته‌ای که نقش ویژه‌ای در انتقال فرهنگ حسینی داشته است. همان امری که به زنده نگه‌داشتن نهضت عاشورا منجر شده است. حفظ آن در عرصه‌های متفاوت اجتماع است. آیا تابه‌حال دلتان خواسته است که پرچم اقامه عزای اهل‌بیت را بر در خانه‌تان نصب کنید و خانه‌تان میزبان محبان اهل‌بیت باشد؟

 

یک نکته از هزاران

برای برگزار کردن روضه و عزای حضرت امام حسین(ع) آثار و برکات فراوانی ذکرشده که از آن جمله می‌توان به این حدیث حضرت امام جعفر صادق (ع) اشاره کرد که می‌فرمایند:«هر کس درباره امام حسین (علیه‌السلام) شعری بگوید و گریه کند و ۱۰ نفر را بگریاند، برای او و آنان بهشت است».

 

قدم اول

وقتی عزم برای برگزاری روضه کردید، شاید اولین قدم این باشد که شرایطتان را بررسی کنید و ببینید که می‌خواهید روضه را در چه سطحی با چه مخاطبانی با چه نوع پذیرایی و با همراهی چه کسانی برگزار کنید. به عبارتی خیلی صاف و صریح تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید که چه می‌خواهید.

 

 

بانی مجلس کیست؟

«یادم هست که شرایط مالی خوبی نداشتیم اما اصرار داشتم که روضه سالانه‌مان را برگزار کنم. بودجه ما فقط به تأمین بخش اصلی مراسم می‌رسید ولی برای خیلی چیزها کم داشتم. در جمع خواهر و برادرها گفتم راستی برای روضه‌مان مشارکت مالی هم قبول می‌کنیم. هزینه خیلی از خرده‌ریزها همین‌طور از کمک‌های ۵ تا ۵۰ هزارتومانی خانم‌های خانه‌دار فامیل تأمین شد و به لطف اهل‌بیت توانستیم روضه‌مان را برگزار کنیم»

 

برای برگزاری مراسم روضه‌خوانی بهتر است، از همراهی کسانی که با شما هم دل هستند و می‌توانید باهم کارکنید، استفاده کنید. این همراهی از مشارکت مالی تا همکاری برای در اختیار گذاشتن منزل و پارکینگ و استکان چای و خیلی چیزهای دیگر را شامل می‌شود و نه‌تنها به برگزاری هرچه بهتر مراسم کمک شایانی می‌کند که توان شمارا مضاعف می‌کند. نکته مهم در مشارکت گرفتن این است که مراقب باشید، مدیریت کار یکپارچه باشد و به دوگانگی منجر نشود که ندانید قرار است چه اتفاقی بیفتد.

 

روضه را متناسب با شرایط اقتصادی‌تان برگزار کنید

دقت داشته باشید که برگزاری روضه را به شرایط اقتصادی گره نزنید و نگذارید مشکلات مالی مانع برگزاری روضه شود. اگر مشکلات مالی زیاد است تا جایی که می‌توانید پذیرایی را ساده بگیرید و هزینه‌های جانبی را مدیریت کنید. مثلاً اگر برای مداح و سخنران حتماً باید آژانس بگیرید از یک دوست بخواهید دررفت و آمدها با شما همراهی کند.

 

کجا می‌خواهید روضه برگزار کنید؟

فضای فیزیکی‌تان را بررسی کنید و انتخاب کنید که نوع روضه‌تان چطور باشد. مثلاً روضه‌های زنانه و مردانه معمولاً به دو فضای مجزا یا جداشده نیاز دارند. اگر همسرتان همراه نیست و نمی‌توانید فضای کافی برای حضور هم‌زمان خانم‌ها و آقایان تأمین کنید، می‌توانید روضه را منحصراً زنانه یا مردانه برگزار کنید. البته در روضه‌های خانوادگی بهتر است که هر طور شده جلسه را هم‌زمان برای خانم‌ها و آقایان داشته باشید.

 

به این سؤالات پاسخ دهید که روضه‌تان تک جنسیتی است یا هم‌زمان مردانه و زنانه

مشخص کنید که می‌خواهید پذیرایی روضه‌تان چطور باشد؛ وعده غذایی، میان وعده‌ای مثل آش و شله‌زرد یا صرفاً با چای و خرما می‌خواهید از مهمانان پذیرایی کنید. زمان برگزاری روضه را مشخص کنید که می‌خواهید در یک نوبت باشد، به‌صورت دهه یا یک روز تعطیل باشد.

 

مداح و سخنران

این از کلیدی‌ترین نکات برگزاری روضه است. این دو اگر مناسب باشند و مخاطب بتواند با آن‌ها ارتباط بهتری برقرار کند اصل هدف روضه تأمین‌شده است. برای پیدا کردن مداح و سخنران خوب از تجربه کسانی که روضه برگزار کرده‌اند، استفاده کنید. یکی از خوبی‌های روضه‌های خانگی این است که نیازی به چهره‌ها ندارد و خیلی اوقات مداحان و سخنرانان گمنام و ناشناس باصفا و اخلاصشان می‌آیند، روضه نابی می‌خوانند و سخنرانی خوبی انجام می‌دهند. سعی کنید با سخنران قبل از مراسم صحبت کنید و درباره نوع مراسم با او گپی بزنید که هم او بداند چه نوع مراسمی می‌خواهید داشته باشید، هم شما دستتان بیاید که قرار است چه نوع مجلسی داشته باشید.

 

این تجربه یکی از خانم‌هایی است که چند سالی است در منزلش روضه برگزار می‌کند:«از اولین جلسه روضه با سخنران صحبت می‌کردم و درباره پیشنهاداتم برای موضوع سخنرانی باهم صحبت می‌کردیم. این موضوع هم برای سخنران جالب بود، هم خودم می‌دانستم که قرار است، چه مطالبی ارائه شود. معمولاً در این تعامل از حس درونی خودم در برگزاری مراسم صحبت می‌کردم و این باعث ارتباط بهتر سخنران با مراسم می‌شد»

 

مهمانانتان را دعوت کنید

مخاطبان روضه از مهم‌ترین ارکان برنامه هستند. اول تکلیفتان را با خودتان روشن کنید که می‌خواهید روضه‌تان خانوادگی باشد یا عمومی. پذیرایی از فامیل معمولاً قواعد خودش را دارد ولی مردمی که در یک روضه محلی شرکت می‌کنند، توقعات کمتری دارند و معمولاً برای مراسم عزاداری با شما همراه می‌شوند. شاید بهتر باشد، وقتی‌که برای دعوت فامیل هم اقدام می‌کنید، تأکید کنید که روضه کوچکی برگزار کرده‌اید که توقع مهمانی فامیلی نداشته باشند. اگر پر شدن خانه و بالابود جمعیت برایتان مهم است، پیش‌بینی کنید ۲۰-۱۰ درصد کسانی که دعوت کرده‌اید به مراسم نیایند و برای دعوت از همسایگان هم‌فکری بگیرید و مطمئن شوید که حداقل جمعیت موردنظرتان در مراسم حاضر می‌شوند.

 

خانه را آماده کنید

شاید شروع این مرحله با خرید پرچم باشد. خانه را باید نظافت کرد و وسایل غیر مرتبط را از جلوی دست جمع کرد و بعضی وسایل را با پارچه سیاه پوشاند. هنگام برگزاری روضه که همه‌چیز جمع می‌شود و خانه برای حضور مهمان‌ها مهیا می‌شود، شاید نتوانید پاکت، پول و خیلی وسایل ضروری را پیدا کنید. برای همین بهتر است که وسایل خیلی ضروری و دم‌دستی‌تان را توی کیفی بگذارید و به یکی از نزدیکانتان بسپارید. حتی‌الامکان کاغذ یادداشت و خودکار دم دستتان باشد که بتوانید نکات ضروری را به مداح و سخنران بگویید. در زمان برگزاری مراسم یکی دو نفر را برای کمک دم دستتان داشته باشید و بگذارید کارهای معمول از قبیل پذیرایی را انجام دهند و سعی کنید خودتان بر اجرای مراسم نظارت کنید. حتماً به مهمان‌ها خیرمقدم بگویید و سعی کنید که تا دم در بدرقه‌شان کنید. این از آداب میزبانی است.

 

برای کفش‌ها فکری کنید

برای شلوغی‌های پشت در فکری کنید که مبادا کفش‌ها گم شوند و مزاحمت برای همسایگان ایجاد کند. برای شرایط متفاوت ازجمله تأخیر مداح و سخنران آماده‌باشید. کسی که بتواند با صوت زیبا دعا بخواند، در جمع شناسایی کنید و در این مواقع از او بخواهید که برای مهمان‌ها دعا یا زیارت عاشورا بخواند.

 

سیستم صوتی

در تأمین یک سیستم صوتی متناسب فکری کنید. این سیستم‌ها را می‌توانید گاهی اجاره کنید. البته کسانی که معمولاً در خانه‌شان مراسم روضه‌خوانی برگزار می‌کنند، سیستم صوتی دارند و می‌توانید از آن‌ها امانت بگیرید. سعی کنید بعد از برگزاری روضه، تجربیات و نکاتی که باید موردتوجه قرار گیرد را جایی یادداشت کنید تا در دفعات بعدی موردتوجه قرارشان دهید. این اطلاعات را جایی بنویسید که مطمئن هستید، گم نمی‌شوند. حتی می‌توانید این اطلاعات را بنویسید و برای خودتان ایمیل کنید تا در برگزاری مراسم‌های بعدی از آن‌ها استفاده کنید.

 

خلاقیت را بی‌خیال نشوید

قرار بود بروم روضه خانه دوستی به شوخی گفتم برای ما بچه‌دارها مهدکودک ندارید؟ گفت بله قرار است خانمی بیایند و از بچه‌ها مراقبت کنند و سرگرمشان کنند. شاید باورتان نشود این از بهترین اتفاقات جانبی روضه برای خانم‌هایی است که دوست دارند ساعتی-حتی دقایقی – با تمرکز و بدون نگرانی از شرایط فرزندشان در مراسم روضه‌خوانی شرکت کنند. از کارهای جالب که منجر به افزایش بهره‌مندی مخاطبان می‌شوند غفلت نکنید. این کارها می‌تواند از معرفی کتابی جالب برای مهمان‌ها در فاصله سخنرانی و مداحی باشد تا فروش کتاب و سی‌دی‌های مرتبط.

خلاصه اینکه اگر اولین بارتان است که می‌خواهید روضه خانگی برگزار کنید، نترسید. محکم قدم بردارید و توکل کنید به خدا. شما برگزارکننده مراسمی هستید که اهل‌بیت صاحب‌مجلس آن هستند.بخش خانواده ایرانی اسلامی تبیان کردستان