خواندن زندگینامه و سرگذشت بزرگان از توصیه های گوشنوازی است که همیشه به ما می شود، علی الخصوص زندگینامه بزرگان دین و کسانی که عمر خویش را در راه خدا و دین خدا سپری کرده اند. ما در بخش مشاهیر کردستان به معرفی یکی از بزرگان دینی عصر حاضر کردستان می پردازیم که عمری را صرف یادگیری و آموزش دین الهی به مردم منطقه نموده است.


ملا محمد باقر کردستانی «مدرس کردستانی»

فقیه ، مفسر ، محقق و شاعر ؛ علامه حاج ملا محمد باقر کردستانی متخلص به غریق و مشهور به مدرس کردستانی؛ از بزگترین علمای معاصر کُرد  به شمار می رود . آن بزرگوار در سال 1274 شمسی در روستای نزار واقع در پنج کیلومتری شهر سنندج چشم به جهان گشودند و از همان ایام کودکی به تحصیل پرداخته و قرآن را در مدت سه ماه آموخته است و بعد از فراگیری قرآن کریم به تحصیل علوم دینی مشغول شده و تا سن 14 سالگی کتابهای اولیه حوزه های آن زمان را فراگرفته است  و سپس به مدت 8 سال مجموعه علوم دینی را به اتمام رسانده است و از استاد خود ملا محمد مولانا اجازه افتا و تدریس را دریافت کرده است.

بعد از پایان تحصیل علوم دینی به روستای چور رفته و به عنوان امام جماعت مسجد آن روستا فعالیت خود را شروع می کند و در مدت 6 سال اقامت در آن روستا از کتابخانه آنجا و علمای خاندان سادات چور بهره های فراوان برده است. پس از آن به روستای بالک مریوان نقل مکان کرده و تا پایان عمر شریف خود و نزدیک به 50 سال در آنجا به تدریس ، تالیف و خدمات دینی مشغول بوده است.


ملا باقر عالمی بزرگ و مشهور بوده و اکثر علمای مناطق کردستان نزد وی تلمذ نموده اند ؛ موفقیت ایشان در تدریس مراحل عالیه به آنجا رسیده است که نزدیک به سیصد طلبه در محضر او به اخذ اجازه نامه و حکم افتا و تدریس نائل آمده اند و غالب رجال برجسته و شخصیت های علمی در ایران و عراق از تصیلکردگان مدرسه آن استاد علامه بوده اند.

موفقیت او در تالیف کتب نیز به آنجا رسیده که بیش از 50 جلد کتاب و رساله را در زمینه علوم دینی و احکام امام شافعی به رشته تحریر درآورده است ، ایشان در رساله های کلامی و بویژه در تالیف ارزنده اش «الالطاف الالهیه شرح الدررالجلالیه» در تبیین اقسام کلام الله و مشخص کردن آن قسم از کلام الله که قائم به ذات خدا و قدیم است و صفت ذاتی و حقیقی باری تعالی است تحقیق بی نظیری را ارائه داده است.

از خصوصیات بارز ایشان که زوایای زندگی ایشان را تحت الشعاع قرار داده است عشق وافر او به حضرت رسول اکرم (ص) بوده است . مدرس کردستانی علاوه بر آنکه در علوم ظاهری به چنین درجه ای رسیده است که عالمان او را شافعی زمان می نامیدند درعلم باطن هم مدارج بسیاری را طی کرده است و نزد حضرت شیخ محمد علاء الدین از عارفان مشهور تمسک کرده و به سلوک پرداخته است و پس از وفات آن حضرت نزد فرزندش حضرت شیخ محمد عثمان سراج الدین ثانی تجدید تمسک کرده است.


این عالم و عارف وارسته سرانجام در سال 1350 شمسی در سن 76 سالگی در قریه بالک دار فانی را وداع و دعوت حضرت حق را لبیک می گوید و در همانجا به خاک سپرده می شود.


احمد گویلی_بخش مشاهیر استان تبیان کردستان

منابع:
1-
تاریخ مشاهیر کرد 2- سیر تحلیلی کلام اهل سنت