در عصر حاضر ابزارهای متعددی برای اطلاع رسانی و انتقال اطلاعات بوجود آمده ­اند که از آن میان وسایلی چون تلفن همراه، اینترنت و ماهواره در زندگی انسان­ها نقش بارزتری پیدا کرد­ه ­اند. ماهواره به دلیل تاثیرگذاری و تحول بیشتر در راس اینها قرار دارد که به واسطه قدرت بیشتر، کیفیت برتر و هزینه کمتر عملا توانسته است به صورت گسترده در دسترس همگان قرار گرفته و کاربران بسیاری را در سطح جهان به خود جلب کند.
باتوجه به این امر ضروت آگهی بخشی و آموزش و راهنمایی در این خصوص علی الخصوص برای نسل جوان پیش از پیش احساس می شود تا نسل جوان کشور ما از خطرات و آسیب هایی که در کمین آن ها نشسته است به خوبی آگاه شوند. در ادامه به چند آسیب اجتماعی مهم ماهواره اشاره می کنیم.


 

آسیب های اجتماعی ماهواره

  • ماهواره عامل اتلاف وقت

عیب اول برنامه های ماهواره ای این است که به علت تنوع و جذابیت بالای آنها سبب ایجاد  مشغولیت هایی در زندگی افراد جامعه می شود و وقت گرانبها و با ارزش افراد را به خود اختصاص می دهد، به گونه ای که انسانها را به سوی خود جذب می کند که آنها را بی اختیار وادار می کند که زمان بسیاری را هزینه کنند. در حالی که برای انسان مسلمان وقت امری گرانبهاست و درک این قضیه خود از سفارشات وارده در روایات و احادیث گوناگون است. در کنار این نیز چنین رخصتی برای انسان مسلمان وجود ندارد که تمام یا قسمت اعظم وقت و زندگی خود را به مشغولیت و سرگرمی سپری کند چرا که زندگی عرصه­ای جدی است و ما برای سرگرمی و گذران وقت و باری به هرجهتی آفریده نشده ایم. این وسیله به اندازه­ای در زندگی افراد جامعه مشغولیت ایجاد می کند که فرصت کسب و کار، دید و بازدید، صله رحم، پرداختن به امور عبادی و ... را از همگان ستانده است.


  • ماهواره عامل ترویج خشونت و بی رحمی در جامعه

وجود برنامه­ ها، سریال­ ها و مسابقات خشنی چون مشت زنی و کشتی کج و غیره و فیلم­ های وحشتناک به تدریج به ترویج و اشاعه بی­رحمی، خشونت، و وحشت در جامعه منتهی می شود. آثار مخرب اینگونه برنامه­ ها به تدریج در زندگی افرادی که به تماشای آنها مشغول­ اند بروز یافته و زندگی انسانی را از حالت مهربانی و عطوفت به وحشی­گری و قساوت مبدل می ­سازد. همچنین در اثر مشاهده فیلم­ های ترسناک روح و روان انسان لطمه و آسیب می بیند و بیماری­های روانی در جامعه افزایش پیدا می­کند.  • اشاعه مسائل ضد اخلاقی و خلاف عفت

 از جمله برنامه­ های بسیار خطرناک که مخل بنیان گرم خانواده است، برنامه ­های مربوط به مسائل جنسی است که به صورت گسترده و با هزینه ­های بالا ساخته و پخش می شود. این برنامه ­ها در واقع کانون و بینان خانواده را هدف گرفته­ اند و باعث می شوند کانون خانواده آرام آرام پایه­ هایش سست شده و بعد مدتی از هم بپاشد. این برنامه­ ها سبب ترویج بی بندوباری و فحشاء و باعث تزلزل مسائل اخلاقی همچون حیاء، شرم، حجاب، ادب و...  در جامعه می شود.


  • محوریت بخشیدن به حیات دنیا

از دیگر معایب استفاده از ماهواره، محوریت بخشیدن به حیات دنیا به عنوان هدف، و فراموشی حیات اخروی است. در این راستا با تامل در برنامه­ های ماهواره­ای متوجه می شویم که این برنامه­ ها تمام اهداف خود را در این مقوله ویرانگر منحصر کرده­ اند که چگونه انسان­ها را از وظیفه اصلی خود که همانا رشد و تعالی شخصیتی مبتنی بر مسائل اخلاقی و دستورات الهی و بندگی خدای سبحان است دور سازند.


  • القاء و ایجاد شک و شبهه در اعتقادات دینی

از دیگر مضرات ماهواره القاء و ایجاد شک و شبهه در اعتقادات دینی است. آنچه به وضوح بر اکثریت برنامه­های ماهواره­ای سایه افکنده است شبهه افکنی در اعتقادات دینی مسلمانان است. اینگونه برنامه­ ها باعث تزلزل فکری در جوانان شده و زمینه بی اعتقادی در آنها را فراهم می سازد.


  • سبب تاثیرپذیری افکار و قلوب جوانان جامعه

از دیگر مضرات ماهواره این است که سبب تاثیرپذیری افکار و قلوب جوانان جامعه از فرهنگ غرب با تمام خوبی ها و بدی ­هایش می شود. امروزه در این واقعیت شکی نیست که روان انسان از محیط اطراف تاثیرپذیر است، لذا با توجه به اینکه قدرت غالب رسانه­ ای در دست غربی­ هاست به این خاطر کسانی هستند که ذهن و اندیشه جوانان مسلمان را نشانه گرفته­ اند و برنامه­ ها و تبلیغات خود را با مهارت خاصی تولید می­کنند و به شیوه­ای کاملا نامحسوس اما مداوم، اهداف خود را بر روح و روان جوانان جامعه پیاده کرده و درصدد تخریب ایمان افراد جامعه برمی آیند.
از اینرو شایسته است که آگاهان و دلسوزان جامعه برای دفع این هجوم فرهنگی هر چه سریعتر وارد عرصه­  شده و از دو راه زیر فرهنگ دینی خودمان را تقویت بخشیم:

الف)- از طریق تالیف کتاب و مقالات علمی و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و هم ­اندیشی، کنفرانس و ... برای افزایش بصیرت جمعی

ب)- از طریق ایجاد سایت­ها وپایگاه­های اینترنتی و امکانات دنیای مجازی، و دعوت از اساتید بزرگ دینی و علمی جهان اسلام برای پاسخگویی به شبهات موجود.بخش خانه و خانواده تبیان کردستان
منبع: ماهواره در میزان عقل و دین/ محمد حامدی