سنندج-مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان گفت: فقر و ضعف فرهنگی و ناآگاهی افراد عاملی برای برای بدحجابی محسوب می‌شود.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اداره‌کل با اشاره به اینکه همه ما مسلمانیم و به اصول و اعتقادمان هم پایبند هستیم، اظهار کرد: خدا را شکر جامعه ما هم یک جامعه دیندار و متدین است و مردم ما به اصول اسلام پایبند هستند.

حجت‌الاسلام مختار کرمی افزود: نشانه‌های زیادی وجود دارد که مردم ما نسبت به اعتقادات و ارزش‌های والای اخلاقی، انسانی و اسلامی هم حساسیت دارند و هم برای آن اهمیت زیاد قائل هستند، حالا دراین میان ممکن است عده‌ای کاهل نسبت به آموزه‌های دینی پیدا شوند ولی در حقیقت فطرت و سرشت پاکی دارند که مساله حجاب هم یکی از همین موضوعات است.

وی با بیان اینکه زنان و دختران ما باعفت و باحیا هستند و نسبت به رعایت محرم و نامحرم دقت لازم را دارند، خاطرنشان کرد: اگر گاهی در گوشه و کنار افرادی به اصطلاح شل حجاب دیده می‌شوند می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

وی عنوان کرد: گاهی فرهنگ یک منطقه و یا یک شهر می‌تواند دلیل باشد که عادتا و عرفا حجاب را اینگونه برایشان تعریف کرده‌اند و در حقیقت مخالفتی با حجاب ندارند و گاهی ممکن است فقر و ضعف فرهنگی و نا آگاهی باشد و افراد رعایت کافی در این خصوص ندارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان افزود: گاهی هم ممکن است از روی لجاجت و برای اعتراض به موضو‌عی باشد و چون راه دیگری را برای اعتراض پیدا نمی‌کند از این حربه ممکن است برای رساندن پیام خود استفاده کند.

کرمی با بیان اینکه متاسفانه تعریف دقیقی از حجاب برای جامعه دینی ما صورت نگرفته است، بیان کرد: بعضا افراط و تفریط‌ها در این مساله کار را پیچده‌تر هم کرده است به گونه‌ای که در جایی چادر را حجاب کامل وغیر از آن را بدحجاب تلقی و در جایی دیگر حجاب را بسیار ساده وحتی پایین‌تر از حد معیار عرفی تعریف می‌کنند و این دوگانگی باعث تفاوت دیدگاه و قرائت‌های مختلف از موضوع شده است و در خصوص شبهه ایجاد شده باید گفت بله خدای متعال زیباست و زیبایی را دوست دارد اما مقایسه‌کردن این موضوع با مساله زیبایی یک اشتباه فاحش است.

وی عنوان کرد: زن مسلمانی که پایبند اعتقادات خود است چگونه می‌تواند برهنگی وعریانی را در قالب زیبایی تعریف کند و نام زیبایی برآن بگذارد، مگر نه اینکه اندام زن به لحاظ روانشناسی برای مردان جذابیت دارد و کسی هم نمی‌تواند آن را انکار کند پس برای رعایت اخلاق و سالم ماندن جامعه براساس منطق وعقل ساز و کاری دقیق می‌طلبد و آن اینکه زنان و مردان مسلمان برای سلامت جامعه در هیچ جای دنیا نمی‌توانند به اسم آزادی هر جور که خواستتد رفتار کنند بلکه حتما باید به قوانینی ولو محدود کننده پایبند باشند غیر این باشد مسلما آن جامعه دچار تباهی و فساد خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: دین مبین اسلام به درستی قانون حجاب و البته یک حجاب عرفی نه سخت گیرانه و افراطی برای جامعه اسلامی وضع کرده است و اگر زنان مردان ما به آن پایبند باشند قطعا خیر و خوبی آن به خودشان و جامعه باز خواهد گشت. 

کرمی پوشش را یک مساله بسیار مهم برای زنان و هم برای مرد دانست و افزود: اینکه در فروشگاهها لباس‌های نامناسب به فروش می‌رسد دلایل مختلفی دارد و یکی از آن دلایل عوض شدن سلائق مردم است که بعضا تحت تاثیر رسانه‌ها وفضای مجازی هم قرار می‌گیرد و دلیل دیگر عدم نظارت کافی دست‌اندرکاران ذی‌ربط است که موجب چنین مشکلی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: گاهی هم فروش لباس‌های نامناسب در مغازه‌ها می‌تواند یک توطئه خفیف و مرموز باشد به طوری که تهیه لباس نامطلوب هم ازران وهم راحت‌تر صورت می‌گیرد در حالیکه خرید لباس مناسب به سختی و با قیمت گزاف تهیه می‌شود و نمونه آن چند برابر شدن قیمت چادر در ماههای اخیر است بنابراین تهیه سخت لباس‌های مطلوب مورد گلایه خانم‌هاست و کسانی که در این خصوص مسوولیت دارند باید پاسخگو باشند.

وی در پاسخ به این سوال که نقش دستگاه‌های فرهنگی به‌ویژه ستاد شئون فرهنگی کردستان در کم‌رنگ کردن فروش لباس‌های غربی در مغازه‌ها چیست، با اشاره به اینکه نقش ارگان‌های فرهنگی درباره لباس نقش تعیین کننده‌ای نیست چرا که ساز و کاری در این دستگاه‌ها برای عرضه یا تحت تاثیر قراردادن بازار وجود ندارد، عنوان کرد: ستاد ساماندهی شئون فرهنگی یک شورای فرهنگی و سیاست‌گذار است و صرفا می‌تواند توصیه‌گر باشد و غیر از این ضمانت اجرایی برای مصوبات آن نیست اما شورای فرهنگ عمومی استان مصوباتش در حکم قانون است و حتی عدم اجرای مصوبات آن قابلیت تعقیب قضایی هم دارد پس آنها هستند که باید ورود جدی در این حوزه داشته باشند و از ورد لباس‌های غربی که با فرهنگ ما همخوانی ندارد، جلوگیری کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان عنوان کرد: زنان ما هم باید بدانند که دشمنان همواره درصدد ضربه زدن به اعتقادات ما بوده‌اند و اکنون باید بسیار هوشمندانه عمل کنند و خود را ابزاری برای رسیدن به اهداف شوم آنها تبدیل نکنند چرا که امروز معاندین ما از مساله حجاب به‌عنوان یک موضوع کاملا سیاسی مشغول بهره‌برداری هستند و موضوعاتی مثل آزادی زنان و غیره لطیفه‌ای بیش نیست.

تعدادی از دخترانی که به دنبال مد روز و پوشش لباس‌های نامناسب هستند تصور می‌کنند با شُل‌حجابی می‌توانند مورد توجه و محبت بیشتر قرار بگیرند اما واضح است که مردان مزاحم که در دل خود نیت‌های سالمی نسبت به زنان ندارند، از بین زنانی که در اطراف خود می‌بینند جذب آنهایی می‌شوند که پوشیدگی کمتری در ظاهر و در رفتار خود دارند.

 انتهای پیام/