نهاد خانواده از محبوبترین بنیادهای بشری نزد خداوند حق تعالی است خانواده ، پیوند پاک و الهی بین یک زن و مرد ، تجلی گاه مهر و محبت و محیطی برای پرورش انسانهای سالم و سعادتمند است جامعه انسانی مرهون خانواده­های پاک است زیرا انسانهای بزرگ در دامان خانواده رشد می­کنند و هدایت جامعه را بدست می­گیرند.

فاطمه زهرا(س) در خانواده پیامبر اکرم (ص) پرورش یافت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و زینب کبری(س) در دامان زهرا (س) و در خانواده امیرمومنان علی (ع) رشد یافتند.

آنچه از تاریخ ، سیره و سنت پیامبر اعظم (ص) برای ما یادگار مانده نشان دهنده آن است که آن حضرت به عنوان همسر و پدر به تمام جنبه های زندگی خانوادگی توجه داشته ­اند.توجه به نماز خود و خانواده :

پیامبر اسلام به دستور الهی خانواده خود را به نماز سفارش می­کرد ((امر اهلک بالصلواه و اصطبر علیها)) و کسان خود را به نماز فرمان ده و خود را بر آن شکیبا باش. پیامبر اکرم (ص) هنگام مشکلات و سختی خانواده خود را به خواندن نماز فرا می­خواند.


مدارا با همسر :

پیامبر اکرم (ص) در نهایت مدارا و با حسن نیت بسیار با همسران خود رفتار می نمود و گذشت را در سرلوحه اعمال خود داشت.


کمک به خانواده :

در روایات آمده رسول خدا کفش و لباسهای خویش را وصله می­کرد. خود در خانه را می­گشود و  شیر گوسفندان را می­دوشید. هنگامی که خادمش از آسیاب کردن خسته می­شد به یاریش می شتافت و خود آسیا می­کرد و با دست مبارک خود گوشت خود می­کرد و در کارها به اهل خانه کمک می­کرد.

نه نگفتن :

امیر المومنین علی (ع) فرمودند : وقتی از رسول خدا چیزی می­خواستند اگر مایل بود می­گفتند آری و اگر نمی­خواستند انجام دهند سکوت می­کردند و هرگز در باره چیزی ((نه)) نمی­گفتند.


ایراد نگرفتن :

انس می­گوید : نه سال در خدمت پیامبر اکرم (ص) بودم هرگز یاد ندارم که در این مدت به من فرموده باشد چرا فلان کار را نکردی و هرگز در کاری به من خرده نمی­گرفت.


غدا خوردن با خانواده :

رسول خدا (ص) همه نوع غذا را میل می­کرد و همیشه غذا را با خانواده و خدمت کاران خود می­خوردند.


دوست داشتن همسر :

رسول خدا فرمودند : آگاه باشید بهترین شما کسانی هستند که با زنان خود خوب تر باشد و من از هر کس با زنان خود خوب ترم.


توجه به بهداشت فردی و آراستگی ظاهری :

پیامبر اکرم (ص) به پاکیزگی و آراستگی ظاهر توجه خاصی داشتند امام صادق (ع) در این باره می­فرماید : چون جمعه فرا می­رسید و عطری نزد رسول خدا (ص) نبود ، برخی از روسریهای زنان خود را که معطر بود می­گرفت و با آب نم می­زد و به صورت خود می­گذاشت .

امیرالمومنین علی (ع) می­فرمایند : رسول خدا (ص) موی خود را شانه می­زد و بیشتر اوقات آن را با آب صاف و مرتب می­کرد و می­فرمود آب برای خوش بو کردن مومن کافی است.

 

بازی با فرزندان :

در گفتار و رفتار پیامبر اکرم (ص) توجه به کودکان بسیار آشکار بود به گونه ای که بازی کردن پیامبر (ص) با حسن (ع) و حسین (ع) زبانزد خاص و عام است و در روایات آمده که پیامبر خدا (ص) نوهای خود را بر پشت خود سوار می کرد و با آنها بازی می­کرد. نادر زارعی-بخش خانواده اسلامی_ ایرانی تبیان کردستان

منبع : توصیه های پیامبر اعظم به خانواده احمد رضوانفر