دیواندره-کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد ویژه خانواده معظم شهدا و ایثارگران با حضور 80 نفر در شهرستان دیواندره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دیواندره  صبح امروز در این کارگاه آموزرشی اظهار کرد: دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد یکی از دوره‌های آموزشی این اداره است که برای اقشار تاثیرگذار جامعه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این دوره‌های آموزشی در طول سال برگزار می‌شوند، افزود: در این دوره خانواده‌های شهدا و ایثارگر دعوت شده‌اند تا بتوانند در زمینه پیشگیری از اعتیاد در جامعه موثر باشند.

وی خاطرنشان کرد: این دوره آموزشی با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و به همت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دیواندره برگزار شده است.

مدرس این کارگاه آموزشی نیز در این دوره اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری این دوره‌ها اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر است و می‌‌خواهیم کل جامعه به این مرحله برسد که هر فرد خودش پیشگیری از اعتیاد را انجام دهد و یک مدرس پیشگیری از اعتیاد باشد.

سلیم کریمی با بیان اینکه درصد زیادی از معتادان به دلیل ناآگاهی معتاد شده‌اند و کمترین تاثیری که این دوره‌ها دارد افزایش سطح آگاهی است، افزود: با برگزاری این کارگاه‌ها درصد افرادی که از طریق ناآگاهی معتاد می‌شوند، کم شود.

وی با اشاره به تاثیرگذاری کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد در سراسر استان اعلام کرد: امیدوارم به این مرحله برسیم که مشکلات اعتیاد کم شود، شاید نتوان با این آموزش‌ها آن را ریشه‌کن کرد اما می‌توان گرایش به اعتیاد را کم کرد.

وی بیان کرد: برای پیشگیری از معتاد شدن می‌توان راهکارهای مختلفی را برشمرد که هم در سطح فردی و هم اجتماعی قابل طرح است.

مدرس کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد اظهار کرد: آگاه کردن خانواده‌ها به‌ویژه پدران و مادران در رابطه با رفتار فرزندان و تربیت و کنترل صحیح آنها در اجتماع، ایجاد تحول در آموزش و پرورش و تقویت کادر آموزشی و مربیان پرورشی به ویژه در روش‌ها و ایجاد فضای آموزشی مناسب و ایجاد مراکز فرهنگی نظیر کتابخانه‌ها و مراکز هنری، فنی و حرفه‌ای، پارک ها، فضاهای ورزشی و تربیتی برای ارتقاء سطح فرهنگی نوجوانان و جوانان و گذراندن اوقات فراغت آنان می‌تواند در پیشگیری از معتاد شدن جوانان موثر باشد.

کریمی ایجاد اشتغال بیشتر از طریق توسعه صنایع دستی و روستایی به ویژه سرمایه‌گذاری و اعطاء امکانات و امتیازات برای ریشه کن کردن بیکاری که همانا یکی از علل عمده اعتیاد و گرایش به قاچاق است  را از دیگر مولفه‌های لازم برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه عنوان کرد.

وی اضافه کرد: نقش تبلیغات در دنیای امروز برهیچ کس پوشیده نیست و با نیروی تبلیغات و رسانه گروهی می‌توان پدیده و عقاید مختلف را دربین توده مردم انداخت و آنها را روشن ساخت.

وی اضافه کرد: متاسفانه رسانه‌ها، از جمله صدا و سیما اکنون به جز برنامه‌های محدود برنامه‌ای در زمینه اعتیاد نداشته‌‌اند لذا باید برنامه‌هایی که تمام اقشار بتوانند از آنها استفاده نمایند در مورد مضرات اعتیاد تهیه و برروی آنتن قرار گیرد.

کریمی اضافه کرد: نقش تبلیغات ائمه جمعه و جماعات و سخنرانان در مراسم و موقعیت‌های مختلف، می‌تواند بدلیل حرف شنوی مردم از آنان بسیار موثر بوده و طریق مناسبی برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه باشد.
انتهای پیام/