نخستین جشنواره دف نوازی و مولودی خوانی با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان و نماینده ولی فقیه استان در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد.

به گزارش بخش خبر تبیان کردستان، نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت در این جشنواره اظهار کرد: موسیقی قرآن کریم و عرفانی رشد دهنده انسان و پیوند دهنده او با انسان‌های والاست.

آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی موسیقی ما در خدمت خدا و پیامبر قرار می‌گیرد و هرجا که پیامبر شاد بود شادیم و هرجا غمگین بود غمناک خواهیم شد که این باعث رشد انسان خواهد شد و ما را به انسان‌های والا پیوند می‌دهد.

 وی خاطر نشان کرد: قرآن کریم بحث موسیقی و آهنگ را توصیه کرده و صدای قرآن، پرندگان و آب و باد همگی دارای آهنگ‌هایی است که نوازش خداوند محسوب می‌شود و اینها را با فطرت انسانی که آرامش می‌آفریند به انسان هدیه می‌کند.

 


نماینده ولی فقیه در استان کردستان یادآور شد: بهترین آهنگ‌ها آهنگ قرآن است چرا که هم روح و هم جسم را شفا می‌دهد و باید همواره در زندگی ما جاری و ساری باشد.

آیت‌الله شاهرودی بیان کرد: موسیقی و آهنگ قرآن کریم رشد دهنده انسان است و بیهوده نیست چراکه در آن چیزهایی است که انسان را به خدا کمالات و پیامبر و خاندان پیامبر پیوند می‌دهد.

وی با بیان اینکه زیبایی‌های جهان در نور و رحمت الهی نهفته است، اضافه کرد: همه زیبایی‌ها مال خداوند است اگر نور نباشد انسان سقوط خواهد کرد و خداوند این نور را در پیامبر تجلی داده که انسان را به راه راست هدایت می‌کند و قرآن نیز کلام خداست که به عنوان چراغ راه هدایت انسانها مطرح است.

وی بیان کرد: نور خدا هرگز خاموش نمی‌شود چرا که هیچ نقص و مشکلی در آن نیست چون شفافیت دارد و نور و هدایت در آن هویداست‌.

نماینده ولی فقیه استان کردستان همچنین با گرامیداشت دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: زمانی جهان به دست استکبار افتاده بود و بشریت به سمت غیرخدا حرکت می‌کرد اما با ظهور و پیروزی انقلاب اسلامی تحول ارزنده‌ای روی داد و نگاه مادی‌گرایانه به انسان تغییر کرد.

آیت‌الله شاهرودی اضافه کرد: زمانی در جنگ سرد در برابر دشمنان ایستادیم و امروز باید با جنگ نرم یعنی جنگ فرهنی و فکری مقابله کنیم.

وی افزود: امام راحل امریکا را شیطان بزرگ خواند چراکه به دنبال ضدفرهنگ‌ها بوده و این بهترین نامی بود که امام به امریکا نسبت داد.

وی با اشاره به اینکه نگاه انسان‌ها باید خدا محور و فرهنگی باشد، گفت: اقلاب اسلامی انقلابی فرهنگی، بالنده و زنده و پویاست که انسان را همواره به رشد می‌رساند.

جانشین فرمانده سپاه کردستان در امور بسیج  نیز در این مراسم گفت: ۱۲۰ اثر به دبیرخانه جشنواره استانی دف‌نوازی و مولودی‌خوانی استان ارسال شد.


رمضان بهزادی اظهار کرد: از ۱۲۰ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره ۴۸ اثر به مرحله پایانی راه یافتند.

وی افزود: از این اثار نیز سه گروه برتر مولودی‌خوان، سه تک خوان و سه تک‌نواز به عنوان برگزیدگان جشنواره انتخاب شدند.

وی خاطرنشان کرد: دف‌نوازی یک موسیقی عرفانی است که بین کردها جایکاه عظیمی دارد و نیاز است به این مسئله بیشتر پرداخته شود.

جانشین فرمانده سپاه کردستان در امور بسیج یادآور شد: امیدواریم بتوانیم در سال‌های آتی جشنواره دف‌نوازی و مولودی‌خوانی را به شکل کشوری و بین‌المللی در استان کردستان برگزار کنیم.

بهزادی اضافه کرد: دف‌نوازی به بحث وحدت و تقریب مذاهب کمک شایانی می‌کند و یکی از شاخصه‌های اساسی برای دور کردن دشمنان است.

وی وجود وحدت ملی در کشور برای تضعیف دشمنان در برابر رسیدن به خواسته‌هایشان را برخواسته از همین موسیقی‌های عرفانی و مولودی‌خوانی و مداحی دانست و گفت: بی‌شک این موسیقی به وحدت و انسجام ملی می‌انجامد.

وی اضافه کرد: نیاز است برای حفظ این جشنواره موثر و باشکوه ادارات فرهنگی استان همکاری بیشتری کنند تا بتوانیم در سال‌های آتی هم این جشنواره را برقرار و برگزار کنیم.

در این مراسم پس از برگزاری چند برنامه فرهنگی و دف‌نوازی و مولودی‌خوانی از نفرات برگزیده جشنواره دف‌نوازی و مولودی‌خواین در کردستان تجلیل شد.

گفتنی است، این جشنواره به همت حوزه هنری، تبلیغات اسلامی کردستان، شبکه کردستان، دفتر نماینده ولی فقیه کردستان، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپاه بیت‌المقدس در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد.

 


*انتهای خبر*