به گزارش بخش خبر وبسایت تبیان کردستان، نمایندگان پارلمان عراق در جلسه شامگاه امروز (سه شنبه) با اکثریت آرا برهم احمد صالح، معاون دوم دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان و نامزد حزب را به عنوان نهمین رئیس جمهوری تاریخ این کشور انتخاب کردند.

نامزد اتحادیه میهنی کردستان در حالی در دور دوم رای گیری تبدیل به سومین سیاستمدار کُرد متصدی منصب ریاست جمهوری این کشور شد که رقیب وی در این دور یعنی فواد حسین، نامزد حزب دمکرات کردستان، انصراف داد، ولی انصراف وی پذترفته نشد.

بر همین اساس نیز، برهم صالح پس از جلال طالبانی و فواد معصوم، سومین عضو اتحادیه میهنی کردستان به شمار می آید که متصدی منصب ریاست جمهوری عراق می شود تا این منصب که پس از سرنگونی رژیم بعث، به کردها اختصاص یافته همچنان در کنترل این حزب باشد.

برهم صالح کیست؟

برهم احمد صالح در سال 1960 میلادی در شهر سلیمانیه به دنیا آمد و از سال 1976 نیز به عضویت اتحادیه میهنی کردستان درآمد جایی که در سال 1992 به عنوان عضو شورای رهبری این حزب انتخاب شد و در حال حاضر نیز به عنوان عضو دفتر سیاسی و معاون دوم دبیرکل حزب فعالیت می کند.

رئیس جمهوری جدید عراق که در سال 1987 میلادی مدرک دکترای آمار و کاربردهای کامپیوتر در مهندسی را از دانشگاه لیورپول بریتانیا دریافت کرده، بنیانگذار دانشگاه آمریکایی در شهر سلیمانیه بوده و در حال حاضر نیز ریاست هیئت امنای این دانشگاه را بر عهده دارد.

برهم صالح همچنین از سال 2001 تا 2004 میلادی به عنوان نخست وزیر دولت تحت رهبری اتحادیه میهنی کردستان در سلیمانیه و طی سال های 2009 تا 2012 نیز به عنوان نخست وزیر اقلیم کردستان فعالیت کرده است.

رئیس جمهوری جدید عراق همچنین سابقه فعالیت به عنوان معاون نخست وزیر عراق طی سال های 2004 تا 2005 و 2006 تا 2009 را در کارنامه خود دارد و در حد فاصل این دو دوره نیز وزیر برنامه ریزی این کشور بود.
انتهای خبر/