مرادی:

احیای جایگاه مساجد نیازمند توجه جامعه فرهنگیبه گزارش بخش خبر وبسایت تبیان کردستان، کارشناس برنامه ریزی فرهنگی و مساجد  در یادداشتی بیان نمود:،همیشه این سوال برایم پیش می آید که چطور مساجد قدیمی شهر سنندج مانند حاج اسماعیل، مسجد طوبی خانم، مسجد حاج ابوالحسن فدوی، مسجد امین و غیره به نام اشخاص نامگذاری شده اند، تصور این است که بنای مسجد با همت و هزینه شخصی افراد مذکور احداث شده است. 

اکنون از نمازجمعه شهر سنندج که به شهر مناره‌ها معروف است و قریب به 350 مسجد دارد خارج می‌شوم افرادی را مشاهده می‌کنم که صندوقی آماده کرده و بنری را در دست دارند و یا در گوشه‌ای از محوطه مسجد جامع، تقاضای دریافت کمک‌های مردمی و نمازگزاران به مسجد احداثی را دارند.

اشخاصی را هم در این شهر می‌شناسم که برای ساخت مسجد اکثریت شهرها و روستاهای استان را برای جمع‌آوری طی کرده‌اند اما هنوز هم هزینه لازم برای تکمیل آن تامین نشده و پیشرفت‌های فیزیکی 70 درصدی را داشته‌اند.

اما سوال اینجاست که چه شده است ما را که گاهی یک شخص هزینه ساخت یک مسجد را کاملا برعهده دارد و گاهی افرادی باید برای ساخت مسجد به هر دری بزنند؟ آیا تهاجم فرهنگی و دین‌گریزی دشمنان بر ما تاثیرگذاشته است یا فقر و تنگدستی در جامعه بیشتر شده و می‌پنداریم که باید بیشتر به فقرا کمک کنیم تا اینکه مسجد بسازیم؟

بنظر می‌رسد امروزه نسبت به 50 سال پیش و یا گذشته‌ای دور و نزدیک، تجمل‌گرایی اقتصاد و توجه به مادیات و زرق و برق دنیوی، خرج و مخارج و گرانی و توقعات اجتماعی از سویی و برنامه‌ریزی‌های همه جانبه رسانه دشمن در تفرقه‌اندازی و فرقه‌سازی‌های مذهبی باعث ایجاد شکاف و اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی شده است. لذا می‌طلبد که روشنگری مناسب در جامعه توسط روشنفکران و روحانیون و جامعه فرهنگی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

بهرام مرادی کارشناس برنامه‌ریزی فرهنگی و مساجد

 

انتهای خبر/