بیشتر آسیب ها ناشی از استفاده مفرط یا حرکت های مکرر هستند.زمانی که این آسیب ها موجب بروز علائم بالینی می شوند در واقع آسیب ها از مدت ها قبل وجود داشته اند ولی آنقدر شدید نبوده که علائم بالینی قابل تشخیص را ایجاد کند.

انواع  آسیب ورزشی

آسیبهای حاد چیست ؟هنگام آسیب عضله، تاندون و رباط عروق موجود نیز دچار پارگی می شوند  در نتیجه خونریزی رخ می دهد و به سرعت در بافت های مجاور پراکنده می شود.خونریزی باعث تورم می گردد  که نتیجه این روند سبب افزایش فشار بافت های اطراف شده ، آن ها را بر می انگیزد و حساس می سازد.افزایش فشار عامل ایجاد درد در بافت های حساس است و خونریزی، تورم و افزایش روی هم می تواند بر روند درمان تأثیر معکوس بگذارد.

 درد  ⇒  تورم  ⇒ خونریزی ⇒  آسیب آسیب های مزمن

بیشتر آسیب های مزمن ناشی از استفاده مفرط یا حرکت های مکرر هستند.زمانی که این آسیب ها موجب بروز علائم بالینی می شوند در واقع آسیب ها از مدت ها قبل وجود داشته اند ولی آنقدر شدید نبوده که علائم بالینی قابل تشخیص را ایجاد کند.

اساس درمان در این ورزشکاران استراحت نسبی است . فعالیت آسیب رسان را باید کاهش داد.این کار به آسیب فرصت ترمیم خواهد داد و آسیب بیشتری نیز ایجاد نخواهد شد.معمولا" این کار به معنای استراحت مطلق نیست.استراحت مطلق  از وارد شدن آسیب بیشتر به عضو درگیر جلوگیری خواهد  کرد ، ولی تحریک مکانیکی مورد نیاز برای ترمیم یافتن و قوی شدن عضو را نیز حذف می کند.

بنابراین بهتر است ورزش را با شدت بسیار کمتری ادامه داده ، به تدریج تا حد تمرین های قبلی و مسابقه افزایش داد .فقط در بعضی موارد آسیب آنقدر شدید است که قبل از شروع هر نوع فعالیت ورزشی به مدتی استراحت مطلق نیاز دارد.برای تعیین مقدار فعالیت مجاز ،درد بهترین راهنما است.منظور درد در حین تمرین و پس از آن است.

در تعداد محدودی از آسیب های مزمن ممکن است برای شروع ترمیم به عمل جراحی نیاز باشد.ممکن است آسیب های مزمن تاندون به خصوص انواع تاندینوز به هیچ کدام از روش های بالا پاسخ ندهند.در این موارد ، قسمت های استحاله شده تاندون را به کمک جراحی خارج می کنیم که این کار می تواند منجر به ترمیم آسیب شود.

1-آسیب های گردن درورزش:

آسیبهای گردن می توانند جزئی یا بسیار شدید باشند بخصوص هنگامی که آسیب به ستون مهره گردن وارد شود می تواند آسیب تهدید کننده حیات باشد. آسیبهای شایع وارده به گردن طی ورزش عبارتند از: اسپاسم گردن، کشیدگی رباطها و عضلات گردن ودرد گردن آسیبهای شبکه عصبی بازویی در ناحیه گردن و شکستگی های مهره گردنی.

2-اسپاسم عضلات گردن:

اسپاسم عضلات گردن سبب می گردد عضلات سفت، سخت و دردناک شوند. این حالت می توان ناشی ازضربه وارد شده به گردن، استفاده بیش از حد عضلات گردن یا ناشی از قرار گیری ثابت گردن برای مدت طولانی در یک وضعیت خاص ایجاد شود.به عنوان مثال این حالت در افرادی که برای مدت طولانی در یک وضعیت پشت کامپیوتر بسر می برند نسبتاً شایع است.همچنین این حالت می تواند بدنبال خوابیدن نادرست در بستر ایجاد گردد.

3-کشیدگی عضلات و تاندونهای گردن:

کشیدگی عضلات و تاندونهای در ناحیه گردن معمولاً بدنبال اصابت ضربه مستقیم به ناحیه گردن ایجاد می شود. درد به دنبال آسیب می تواند بلافاصله بعد از ایجاد آن یا طی چند ساعت بعد ایجاد شود. سایر علائم شامل سفتی گردن، سردرد، گیجی و احساس غیر طبیعی مثل سوزش یا سوزن سوزن شدن گردن است.

4-آسیب شبکه بازویی:

اعصاب مربوط به اندام فوقانی از ستون مهره گردنی به سمت دیت می روند. آسیب و کشیدگی این اعصاب معمولاً در ورزشهای تماسی مثل فوتبال رخ میدهد. اغلب این آسیب زمانی رخ میدهد که دست ها به سمت جلو پرتاب شده اند و همزمان سر به سمت عقب قرار گرفته است. این امر سبب کشیده شدن این اعصاب و آسیب آنها می شود. این صدمه می توان در حرکت ناگهانی سر از یک سمت به سمت دیگر یا در اثر شکستگی استخوان ترقوه هم رخ دهد. این امر سبب احساس گزگز یا سوزش در ناحیه بین شانه و گردن و یا د رناحیه بازو می شود. بازو یا شانه می تواند بی حس یا ضعیف شوند.

5-شکستگی های ناحیه گردنی:

مهره های ناحیه ستون مهره گردنی در اثر صدمات وارده به آنها یا در اثر حرکات ناگهانی گردن به یک سمت مثل پرتاب شدن از موتور می تواند دچار شکستگی و جابجایی شوند. در صورت ورود استخوان شکسته به نخاع احتمال فلج شدن کامل در زیرضایعه و در 4 اندام وجود دارد. شکستگی های مهره گردنی سبب درد شدیدی در گردن می شود که می تواند با بی حسی یا گزگز و یا فلج در اندامها همراه باشد.

6- آسیب دیدگی رباط‌های:

آسیب دیدگی رباط‌های مفصلی در ورزش یک چیز معمولی است و اغلب در مفاصل مچ پا ، زانو ، آرنج ، مچ دست و شانه اتفاق می‌‌افتد. در تمامی موارد آسیب‌ دیدگی رباط ها، باید مفصل از نظر ثبات و استحکام معاینه شود.

وخونریزی که باعث ایجاد کبودی تورم و درد و حساسیت اطراف مفصل مربوطه می‌شود. درد هنگام حرکت دادن یا کار کشیدن از اندام مبتلا وبی ثباتی مفصل که بستگی به شدت آسیب‌دیدگی دارد.


درمان آسیب ها

1-درمان آسیبهای گردن:
استفاده از گردنبند طبی

2-اسپاسم گردن و کشیدگی هاعضلانی- تاندونی:

این آسیبها را می توان در اغلب موارد با سرما درمانی – گرما درمانی و استفاده از شل کننده های عضلانی و ماساژ درمانی درمان نمود. در صورت کشیدگی های شدید عضلانی تاندونی مثل آسیب شلاقی گردن نیاز به اقدامات پزشکی مثل استفاده از گردنبند طبی برای مدت کوتاه وجود دارد. اغلب افراد طی چند روز از درد و ناراحتی راحت می شوند اما گاهی در برخی افراد این زمان چند ماه طول می کشد.

3- آسیب شبکه بازویی:

کشیدگی های شبکه بازویی اغلب طی چند دقیقه و خود بخود بهبود می یابد اما امکان دارد این امر چند روز تا چند هفته هم ادامه یابد. فیزیو تراپی در تقویت عضلات گردن و شانه و بهبود سریعتر علائم موثر است.

4-شکستگی گردن:

درمان بر حسب نوع شکستگی و شدت آن تفاوت دارد. در شکستگی های فشاری و گوه ای شکل مهره ها که در آن مهره ها در هم فرو رفته اند استفاده از گردنبندهای طبی از نوعی سخت و غیر قابل انعطاف مفید است و با ید برای 8-6 هفته استفاده گردند. در موارد شدید تر شکستگی نیاز به کشش روی گردن، جراحی یا درمانهای دیگر وجود دارد دتصمیم نهایی بر عهده پزشک معالج است.

در همه افرادی که در آنها احتمال آسیب گردنی وجود دارد لازم است بر روی یک سطح صاف دراز بکشند و اگر ایستاده اند آنها را به پشت می خوابانیم و معاینه می کنیم. چنانچه فرد کلاه به سر دارد و احتمال آسیب گردنی میدهیم نباید کلاه را در بیاوریم. سر، گردن و شانه را نباید حرکت دهیم چرا که می تواند به آسیب نخاع منجر گردد.

چنانچه مشکوک به شکستگی گردن هستیم نباید سر و گردن به هیچ وجه حرکت داده شود مگر اینکه نیاز به احیاء وجود داشته باشد و زندگی فرد در معرض خطر جدی باشد. باید بلافاصله با 115 تماس گرفته شود و سر و گردن در فاصله رسیدن اورژانس ثابت نگه داشته شود.

5-مدت زمان درمان آسیب های رباط:

التیام رباط بعد از یک آسیب دیدگی احتیاج به زمان طولانی و معمولاً بیش از 4 الی 6 هفته دارد. در مرحله التیام نهایی باید رباط را تا حدودی توسط بانداژ ، یا استفاده از بریس محافظت نمود. تمرینات حرکتی زودرس برای بهبودی مفصل سودمند است ، ولی باید تحت مراقبت پزشک انجام شود.

 

 
نشمین جعفری_بخش فرهنگ و زندگی تبیان کردستان